Šance na medaili? Žije.
Čekáte-li, že přijde analýza nadcházejícího ME družstev, jste na omylu 🙂 .
Už jen jedno kolo do konce Mistrovství světa amatérů zbývá dohrát v ománském Maskatu a Česká republika by mohla za příznivých okolností možná získat medaili.
Příznivými okolnostmi myslím výhru Petra Buchníčka, který hraje v kategorii <= 2300, v posledním kole a souběh „vyhovujících“ výsledků jeho konkurentů .
Naposledy jsme se s Ománem „loučili“ po šestém kole, v němž Petr pokazil remízovou jezdcovou koncovku s Maledivcem(?) Muhammedem. Od té doby se ve všech skupinách odehrála další dvě kola a Petr Buchníček byl úspěšný.
V sedmém kole jej čekal německý FIDE mistr Claus Pitschka.
Lehká nápověda pro Honzu Jílka a jeho převod textu do mluvené řeči: Česko se německy řekne „das Tschechien“, čímž chci říct jen tolik, že „tsch“ se německy vyslovuje jako „č“ .
Německý FM si v zahájení zvolil na 1. e4 Alechinovu obranu.
Nerad bych na tomto místě naštval některé z mých ostravsko-havířovských přátel (zdravím Aleše Krajinu a Jirku Hurtu ), ale to, že se zahájení jmenuje po slavném exmistrovi světa, ještě neznamená, že to je dobré zahájení .
Jistě, lze to hrát a když to někdo umí, může to být i dobrá zbraň, ale většina ostatních zahájení má mnohem lepší reputaci ( pro Aleše K. a Jirku H. : platí to i pro variantu 1. e4 Jf6 2. e5 Jg8 ).
Můžete mi věřit, sám jsem kdysi Alechinku hrával a dokonce jsem v jedné dražbě knih sám sebe několikrát přeplatil při dražení monografie o tomto zahájení. Porazit mě není nic lehkého, v zápalu boje (a dražba je pro mě také boj) si počínám jako „berserk“ a jsem schopen útočit i sám proti sobě .
„Poslední příhoz Luboš Zimniok, Alechinova obrana za 36 Kčs poprvé, Alechinka za 36 Kčs podruhé… Dá někdo víc?“
“ 40 Kčs! “ , zařval jsem.
„Alechinova obrana za 40 Kčs poprvé… Někdo přihodí?“
„50 Kčs!“ Znovu jsem se trumfnul a stále mi nedocházelo, proč mě ostatní sledují s potutelným úsměvem.
„Alechino…“
Dražitel ani nestačil doříct „kouzelnou formulku“ a už jsem mu skákal do řeči:
„70 korun! Dám sedmdesát korun!“
Vítězoslavně jsem se rozhlížel po ostatních, zda snad chce ještě někdo „soutěžit“.
Nikdo nechtěl, vydražil jsem monografii o Alechinově obraně o 34 Kčs dráž, než za kolik jsem ji mohl mít, a to jen proto, abych zjistil, že to není (alespoň pro mne) moc dobré zahájení .
Podotknu, že v té době stálo pivo „už“ necelých pět korun (4.70 Kčs), cigarety byly stále za 4 Kčs (Startky bez filtru).
Fakt není lehké nade mnou zvítězit .
Nejsem schopen říct, zda zrovna varianta Alechinky z partie Buchníček-Pitschka byla v oné knize. A pokud tam byla, pak zcela jistě nekončila optimistickým závěrem „…a černý bez problémů vyrovnal hru…“ .
Jisté však je, že Petr získal v zahájení poměrně velkou výhodu a když jej soupeř nechal dojít (dobrat) pěšcem až na a7, bylo jasné, že černý bude mít problémy. Nebylo sice zjevné, jak by toho bílý mohl rychle využít, ale po 23. … d4 už bylo jasné úplně vše. Černému visely nějaké figury a tahem d5-d4 černý oslabil i postavení svého krále.
Konec byl velmi rychlý.
Petr Buchníček zvítězil i v osmém kole s Malkem Koniahlim ze Sýrie, který prohrál celkem triviální (nic na tom nemění ani skutečnost, že oba hráči byli v časové tísni) remízovou věžovou koncovku.
Po osmi kolech je Petr Buchníček na pátém místě a vzhledem k tomu, že špička bude hrát mezi sebou, je šance, že by Petr možná mohl získat medaili. Šance sice není velká, ale šance to je. K tomu by však Petr potřeboval především vyhrát v posledním kole černými figurami.
Držme palce!
Druhý Petr v Ománu, Petr Hřebíček vyhrál v kategorii <= 2000 v sedmém kole, ale v osmém podlehl Yeruulteiovi z Mongolska. Po osmi odehraných kolech tak má padesát procent bodů, ale v tabulce poskočil na 41 místo.
V posledním kole jej čeká Laszlo Nagy z Německa.
Nelehký soupeř, ale Petr Hřebíček nemá co ztratit.
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Mimochodem, věděli jste, že velbloudovití jsou vlastně „šachová zvířata“ ?
Jako jediní „čtyřnožci“ totiž chodí tak zvaným „mimochodem“ , což je chůze, při níž se pohybuje současně přední a zadní končetina na jedné straně (kymácivá „námořnická“ chůze).
V partii Buchníček – Pitchka nebyl výsledek ovlivněn zahájením – černý mohl zahrát mnohem lepší tahy a v pohodě vyrovnat. Bylo to tím, že černý hrál jak … no tak jak se jmenuje 🙂