Nevyšilujme

Šance na medaili na Mistrovství světa amatérů zemřela poměrně brzy. Šance na medaili na dnes začínajícím ME družstev je spíše teoretická, ale stále je to šance 🙂 . 

Poslední kolo Mistrovství světa amatérů v ománském Maskatu je minulostí.
Dva čeští Petrové měli před posledním kolem různé šance.

Petr Buchníček měl šanci na zisk medaile, chtělo to jen „maličkost“ : vyhrát černými barvami s egyptským FM Markem Fadim.
Petr si na soupeřovo 1. e4 zvolil Francouzskou obranu a vybral si variantu, která se hraje i v dnešní době, ale přece jen poněkud jinak, než se hrávala v minulém století :usmev: . Našel jsem dost partií, abych mohl srovnávat plány obou stran v době, kdy ještě neexistovaly výkonné šachové motory, a z doby, kdy výkonné šachové motory ukazují, co vše jsme tehdy „nevěděli“.
Nehodlám srovnávat nesrovnatelné, takže k oné variantě zahájení řeknu jen tolik, že dnes je považována za slabší, ale kdysi se hrávala i na nejvyšší úrovni.
Pravda, ještě bych měl dodat, do jakého tahu se hrávala na nejvyšší úrovni :usmev: . Tah 11. … Ja5 se vyskytl na velmistrovské úrovni naposledy v partii Alexandry Kosteniuk s Jumabajevem v roce 2020. Podobně se pak hrálo ještě několikrát, ale ideje byly trochu jiné.

Petrovi se díky soupeřově tahu 14. d5 podařilo vyrovnat hru. Ve 21. tahu ale přišla chyba v propočtu (21. … hxg4??) a černý byl bez kvality. Hrát bez kvality se dá, není to tak hrozná materiální nerovnováha, ale když má soupeř ke kvalitě ještě i dobrou pozici, obvykle je odpor marný :smutek: , což byl i tento případ.

 

 

Tato prohra pohřbila případné medailové naděje českých barev, ale Petr Buchníček může být celkem spokojen :usmev: . Sedmý nasazený obsadil sedmé místo v celkovém pořadí a na ratingu neupisuje zhola nic.

Poslední kolo bylo neúspěšné i pro druhého českého Petra :usmev: .
Petr Hřebíček v kategorii <= 2000 nepatřil mezi favority turnaje. Byl nasazený jako hráč číslo 49. V devátém kole prohrál, takže nakonec zůstal na čtyřech bodech, ale nespokojený být nemusí.
Konečné 51. místo přibližně odpovídá jeho nasazení (nikoli hernímu :usmev: ) a na své konto (nikoli dolarové :smich: ) připisuje osmnáct ratingových bodů.

Žádný velký úspěch, žádná ostuda. Naši hráči vlastně potvrdili své startovní pozice a konečné hodnocení turnaje záleží jen na tom, s jakými ambicemi na turnaj jeli.

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org


 

Dnes začíná v černohorské Budvě Mistrovství Evropy družstev.

Českou republiku reprezentují dva týmy.
V open sekci (tedy vlastně mužské) se dnes pod vedením Petra Boleslava představí v prvním kole čtveřice hráčů, která bude vybrána z „repre pětky“ : David Navara, Thai Dai Van Nguyen, Štěpán Žilka, Richard Stalmach a Jan Vykouk (výčet hráčů není oficiální sestavou českého týmu).

Ženy bude pod taktovkou Tomáše Poláka reprezentovat pětice: Julia Movsesian, Natálie Kaňáková, Olga Sikorová, Nataša Richterová a Anna Lhotská.

Šance našich na medaili? Těžko předem tipovat :usmev: , ale s trochou štěstí se obě naše družstva mohou umístit lépe, než jsou nasazená.

Myslím si, že tým mužů, o němž se někdy diskutuje, je dobře poskládaný.
Tři nejlepší čeští hráči a dva nováčci, o které se asi budou více než kapitán „starat“ jejich kolegové :usmev: . Možná z toho nebude „super výsledek“, ale je to příslib do budoucnosti.

Občas slýchám, že „reprezentace je výkladní skříní českého šachu“ , dovolím si upozornit, že výkladní skříň není všechno.
Někdy máte obchody s krásnou výkladní skříní, ale žádným dalším zbožím, jindy je výkladní skříň nepěkná, ale obchod je funkční a je v něm plno věcí.

Co považovat za úspěch?

Podle mě: pokud není umístění týmu nějak speciálně honorováno, pak je jedno, skončí-li Češi (nebo Češky) na desátém, dvacátém nebo padesátém místě. Nebuďme ale skromní a mysleme na medaili. Nemusí to být zrovna letos :usmev: , klidně to může být i za x-let.
Stejně jako za úspěch považuji jen medailové umístění, tak za neúspěch považuji jen umístění na chvostu tabulky. Ale i kdyby byly naše týmy neúspěšné (=poslední), nezanevřu na ně a budu jim fandit až do konce turnaje.

Pokud se nebude našim týmům dařit, pak nevyšilujme, ale fanděme. Začít můžeme už dnes od 15:15.
Nejde o život, jsou to jen šachy a na světě jsou i horší věci :usmev: .

 

Los a nasazení českých týmů:

 

 

Odkazy:

Web pořadatelů
Výsledky na chess-results
Online na chess24.com (muži)
Online na chess24.com (ženy)
Online na lichess.org

 

 

Loading

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x