Podvodníci, komise, statistika…
V tomto článku bych rád reagoval na poslední články o Grenke Chess Open a pověděl něco o tom, jak se vlastně podvodníci chytají. Začnu tím, kdo je chytá.
V současné době jsou 2 možnosti: případy podvádění se můžou řešit na národní úrovni (u nás prostřednictvím disciplinární komise) nebo na úrovni FIDE – pak tento případ řeší rovnou 2 komise: Fair play komise (FPL) složená z odborníků na toto téma (velmistři, rozhodčí, IT specialisté, matematici, právníci…) mající funkci prokurátora a pak Etická a disciplinární komise (EDC) složená z především právnicky založených osob mající jako jediná ve FIDE právo někoho potrestat (rozhodnout o vině a uložit trest). Jurisdikce je popsána v samostatném dokumentu a v zásadě si federace mají řešit případy samy, k FPL je povinnost zaslat případy pokud (mimo jiné) se jedná o turnaje s aplikovanými anticheatingovými kontrolami, turnaje na normy, pokud obviněný či stěžovatel je držitel (W)/F/I/GM titulu či pokud by navýšení ratingu v důsledku podvádění mohlo vést k překročení live ratingu potřebného ke zisku titulu. Stěžovatelem může být v zásadě kdokoliv, avšak musí vyplnit písemný formulář, čímž hrozí, že i on by mohl být potrestán, není-li obžalovanému vina prokázána.
Co je podvod?
Za podvod se považuje použití samozřejmě elektronické (ale i neelektronické) nápovědy, existují i další metody: falešná identita/turnaj, match-fixing (=domluvené výsledky), sandbagging (=umělé snížení ratingu, aby se hráč kvalifikoval do nižší skupiny turnaje s cílem získat odměnu za výhru tohoto turnaje) atd..
Jak sehnat důkazy?
V současné době je sběr důkazů omezen na 4 základní body, které mohou být brány v potaz s různou vážností:
• Fyzický důkaz (např. nalezený mobil)
• Statistická analýza (prof. Regan)
• HIP statistická analýza*
• Názor velmistra
*Host internet platform (HIP) analýza je výsledek anticheatingové kontroly provedené online platformou, na níž se online turnaj hraje, nezaměňovat v současnosti s jedinou FIDE uznávanou analýzou prof. Regana (profesor matematiky a držitel titulu IM), statistické metody využívané servery jako chess.com, lichess.org aj. používají své vlastní metody a mají výrazně menší váhu.
Obvinění lze následně rozdělit na 2 možné: porušení ,,pravidel Fair play”: např. hráč měl u sebe během partie mobil, ale žádný jiný důkaz neexistuje (pak je dost možné, že jej pouze zapomněl před partií odložit) a porušení ,,Fair play”, kdy lze přímo prokázat podvádění. Obě cesty vedou k prohře partie a často i k diskvalifikaci (u první možné cesty záleží na rozhodnutí rozhodčího), výhradně druhá cesta pak vede k potrestání hráče komisí.
K prokázání podvádění je třeba přímý důkaz (na nalezeném mobilu je spuštěný engine se shodnou pozicí, záznam z kamery, velmi vysoké Z-skóre – vysvětlení níže…) nebo pozitivní nález u alespoň 2 ze 4 výše vyjmenovaných bodů.
Statistika nuda je, má však cenné údaje
Pro odhalení podvodníka statisticky se využívají různé metody, z těch běžných:
• IPR (intrinsic performance rating): z poskytnutých her odhadne, o jak silného hráče se jedná a výsledek poskytne v podobě čísla (IPR 2500 zn. hráč hraje jako kdyby měl rating 2500)
• ROI (row outlier index): jedná se o široce využívaný test, především na náhodné kontroly, je velmi rychlý a pro základní představu dostačující, uvádí číslo v % (pro představu 70 % a víc začíná být podezřelé). Uvažuje hráčův rating, neuvažuje absolutně jasné pozice (např. dvoutahový mat) a tahy v zahájení. Neřeší obtížnost pozice. Pro výpočet ROI se využívá MM (move-matching: % shoda s nejlepším možným tahem dle softwaru, dále s druhým nejlepším atd.) a SD (scaled difference nebo též total error – chybovost hráče). ROI již dokáže např. odhalit hráče který nezahraje pouze nejlepší nabízený tah.
• Z-score: FIDE schválená metoda prof. Regana, jedná se v současnosti o nejpokročilejší test. Již obsahuje veškeré informace z ROI, pro svou náročnost se často se vyhodnocuje až pokud je ROI vysoké. Obsahuje také informace o obtížností pozice, vyhodnocuje ,,počítačovost” tahu a kromě MM a SD ještě využívá EV (equal-top value moves: srovnání shodnosti tahů, které poskytují vysoké počítačové hodnocení). Využívá partiovou databázi hráče z jiných turnajů a řeší odlišnost od jeho běžné hry.
Pozn. metody jsou při svém popisu zkráceny a některé další informace záměrně zamlčeny (,,nechávám je pod pokličkou”), aby někoho neinspirovaly k nekalým praktikám.
Na závěr krátký matematický úkol.
Se vzpomínkou na zlé pandemické časy uvedu matematickou úlohu:
Test na COVID-19 odhalí všechny pozitivní případy a poskytne falešně pozitvní výsledek v 1 % případů. Jaká je pravděpodobnost, že COVID-19 máte, je-li vám tímto testem diagnostikován?
(pozn. test na COVID-19 samozřejmě funguje trochu jinak, příklad je pro jednoduchost modifikován)
Pro někoho intuitivní výsledek 99 % není dobře. Je důležité brát v potaz, jak moc pozitivních případů bylo (při 100 pozitivních případech na 10000 je to 100 správně pozitivních a 99 falešně, tedy pravděpodobnost je takřka 50 %, v případě 1 pozitivního případu na 10000 je již 1 skutečně pozitivní a 100 falešně pozitivních, tedy pravděpodobnost je 1 %).
Závěr: falešná pozitivita se odvíjí od incidence. Velmi vysoké Z-score vede k přímému prokázání podvádění a je pro něj předpisy FIDE stanovena hodnota 4,25 pro online akce a 5,00 pro akce over-the-board (OTB). Matematický příklad nám vysvětlí celkem jednoduše, proč jsou tyto hodnoty odlišné pro akce online a OTB: jednoduše proto, že více podvodníků je na online akcích. Hodnota Z-score 5,00 při OTB pro zajímavost odpovídá chybě 1:3,5 milionu.
V případě, že je Z-score vyšší než 3,00, může být i tak využito jako nepřímý důkaz a tedy, jak již bylo uvedeno výše, v případě pozitivního nálezu u ještě jednoho ze 4 jmenovaných bodů, lze prokázat podvádění (příklad: hráč se odmítnul podrobit anticheatingové kontrole – předně tím porušil pravidla Fair play, pokud se najde kromě tohoto fyzického důkazu i důkaz statistický, Z-score nad 3,00, lze to již považovat za porušení Fair play).
Rostislav Huňa
Snad nebude autorovi vadit, že jsem si dovolil doplnit jeho příspěvek o odkaz na video, který přidal v jednom komentáři Ondra Havelka.
Z videa je patrné, že lze cheatovat zajímavými způsoby .
A jeden obrázek….