Devět kol za námi

V devátém kole došlo ke „kosmetickým“ změnám ve vedení kandidátských turnajů. Kosmetickým z toho důvodu, že ještě stále není nic jasné.

 

V turnaji mužů se na samotné špici nic nezměnilo, jen o patro níže se hráči mírně přesunuli.

Pokud budou chybět na konci turnaje Nakamurovi dva body, může právem žehrat na to, že do turnaje „vzali“ Vidita  :usmev: . Naka hraje zatím se všemi účastníky vyrovnaně, minizápas s Caruanou dokonce vyhrál, jen Vidit mu dělá hluboké vrásky na čele.
Ve druhém kole měl s Viditem bílé figury a Vidit jej postupně přehrál. V devátém kole měl bílé figury Vidit a Nakamura se najednou ocitl bez nějaké větší chyby v prohrané pozici. První drobnou chybičkou bylo, že Naka měl několik tahů možnost skočit jezdcem na pole f4. Nakonec se tam jezdec dostal, ale to už bylo pozdě. Poslední dobrou příležitost Naka promeškal tahem 22. … Vxc5. To však nebyla hlavní příčina porážky černého, až teprve po braní na e5  (27. … Jxe5) stojí černý hodně špatně. Je bez pěšce, má problémy i s pěšci na královském křídle a o nějaké protihře si může nechat jen zdát.
Možná se pěšec na e5 dal vzít, ale když už, tak nejprve střelcem. Ovšem i tak by stál bílý asi o něco lépe.
Vidit proti Nakamurovi opět předvedl perfektní strategickou hru.

 

 

Gukesh stál s Praggnanandhou ve Španělské po celou partii o chloupek lépe, ale Praggnanandhaa neudělal jedinou chybu. Nechyboval ani Gukesh a když k tomu připočteme, že jsou oba hráči z Indie a oba mají turnaj dobře rozehraný, tak asi nikoho nepřekvapí, že partie skončila po povinných čtyřiceti tazích remízou  :usmev: .

 

 

Zajímavou partii hráli Firouzja a Nepomňašči. Alireza se bílými pokusil zaútočit na postavení černého krále, ale Nepomňašči předešel případným problémům útěkem monarchy na opačné křídlo a tvrdou blokádou. Tu se pokusil bílý prolomit obětí kvality na poli g6 (33. Vg6), ale pozice zůstala i nadále blokovaná. Jedinou šancí bílého mohlo být dobytí pěšců f6 nebo h6, ale černý měl dostatek sil k jejich krytí.
Pozornost si zaslouží, jak Nepo černými v průběhu partie zacházel se svými střelci. Choval se k nim doslova „macešsky“  :usmev: . Jednoho zazdil na poli h7, z druhého udělal „pěšce“ na poli d6.

 

 

Remízou skončila také partie Abasov-Caruana. Hráči už v zahájení vyměnili dámy, to však neznamenalo, že se nebude o nic hrát. Černému se v průběhu hry podařilo oslabit bílé pěšce na dámském křídle, ale Abasov měl dostatečnou protihru.
Aktivní figury a především aktivní král, který si udělal „okružní jízdu“ kolem centra, byly postačující kompenzací za pěšcové slabiny. Nepřehlédnutelným remízovým faktorem byla i přítomnost nestejných střelců na šachovnici, takže když se v závěru vyměnily věže, nemělo cenu pokračovat v boji.

 

Nijat Abasov-Fabiano Caruana. Zdroj: fotogalerie turnaje, autor: Michal Walusza.

 

 

 

 

 

 

 

Tři remízy jsme viděli i v turnaji žen.

Tingjie Lei se pokoušela prorazil Philidorovu obranu Nurgyul Salimové. Jako obvykle v tomto zahájení stála bílá lépe, ale černá se dobře bránila. Pokud chtěla Lei využít svou šanci, měla se v šestnáctém tahu „vykašlat“ na snahu o provedení velké rošády a mohla zkusit vydolovat nějakou výhodu tahem 16. g6. Pravda, obě hráčky by musely dost počítat, ale vypadá to, že bílá by potom měla o něco lepší šance.

 

 

Bojovnou remízu předvedly Humpy Koneru a Kateryna Lagno. Zdálo se mi, že partie skončí remízou celkem brzy, ale černá (Lagno) se trochu odvážně vyhnula výměně věží (20. … Va5) a zaměřila se na bílého pěšce na poli a4. Nakonec jej dobyla, ale přišla o svého pěšce na d5. Partie přešla do věžové koncovky, v níž sice měla černá o pěšce víc, ale tady platilo ono známé „všechny věžovky jsou remis“  :usmev: .

 

Humpy Koneru-Kateryna Lagno. Zdroj: fotogalerie turnaje, autor: Michal Walusza.

 

 

 

Vaishali Rameshababu dokáže překvapit. Tedy alespoň mě  :usmev: . Tahle dáma nehraje špatné šachy, ale někdy nad jejími partiemi zůstává rozum stát. V partii se Zhongyi Tan rozbila svou pozici v několika tazích  :usmev: .

 

 

Podle časové spotřeby to vypadalo, že si Anna Muzyčuk připravila na Aleksandru Gorjačkinu zajímavou variantu ve Španělské hře. Zdánlivě tupá varianta se ukázala být ne až tak tupou  :usmev: , protože bílá v koncovce odevzdala figuru a začala věží „vyžírat“ černé pěšce. Nic extra neriskovala, protože bylo jasné, že s posledním černým pěšcem na g6 černá nemůže pomýšlet na výhru a spíše bude hledat cestu k remíze.
Hledala a našla, koneckonců to nebylo nijak složité  :usmev: .

 

 

 

 

 

Úvodní foto ze zdroje: fotogalerie turnaje, autor: Michal Walusza.

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
8 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Chalupský

Na základě komentáře průběhu 9. kola by se mohlo zdát, že remíza byla pro Něpomňaščiho úplná „brnkačka“. Zpočátku pasivní postup Firouzji byl ve skutečnosti velmi záludný. Jak dokládá, například, tento rozbor: https://lichess.org/study/Bl4DSsaf.

Vilda Moncl

Dobrá komedie. Ve vypjaté chvíli, kdy byl Nepo na tahu a Firouzja se šel procházet, ho prý rozhodčí požádal, aby se už neprocházel, že jeho boty dělají hluk. Firouzju to samozřejmě úplně vyvedlo z koncentrace. A má se prý na další partii přezout.   :smich: 

Rostislav Huňa

Alireza jako obvykle bezdůvodně útočí na rozhodčí. V jeho případě nic nového. Je třeba dodat, že rozhodčí tak nerozhodnul zcela ze své iniciativy, ale na přímou stížnost hráče – pak takovou okolnost nelze ignorovat: vyjádření rozhodčího https://twitter.com/ChessMike/status/1779708169582727283?fbclid=IwAR1ALoCgiF-Dc3Ml8J42kC-v6wSD8gI0yT41ACj6UGMrzKBIxfShS2ez06c_aem_ARtIypVlgz5HkioNqQab7a4b0BugYGiqgkmU_PGuUz5Wtxq5MM4Ns6stiTUCKC-ngl9KwH8vrUAlKg475roIWV9E

Peter

Však sú tam hráči len kandidáti, mali by si so sebou nosiť prezúvky!

David Navara

Nebo igelitové návleky, jako v hrací místnosti nejmenovaného extraligového klubu.

8
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x