Týden už i v reálu
Po úmorných horkých dnech konečně přichází úleva ve formě ochlazení a pohodového (snad 🙂 ) víkendu. A také malé ohlédnutí za uplynulým týdnem.
Dohrál se Chessable Masters 2020, turnaj, který zde byl několikrát zmiňován. Už jsme tady psali, že v prvním finálovém zápasu porazil Magnus Carlsen Anishe Giriho. Ani druhý zápas nepřinesl žádné překvapení. Magnus zmastil Anishe hned v první partii a pak mu stačilo třikrát remízovat, aby si mohl konečně vydechnout a říct: „I’m back!“ (tedy… ‚Jsem zpět!‘), což sliboval po katastrofě s Nakamurou v jiném online turnaji. MC zvítězil ve finále Chessable Masters 2020 na zápasy s Anishem Girim 2-0.
A jak se Giri porazil??? Efektně! Nejdříve v rovné pozici chybuje (23. … Je6?, 23. … Sc8=) a pak hrubkou ve špatné pozici (29. …Vd8??) umožní Magnusovi dost drsně zavěsit.
Tož vítej zpátky, Magnusi 😉 !
O prvním českém ukončeném turnaji hraném v reálném světě jsme již informovali (Open Karviná 2020). Dohrálo se však již i na festivalu v Českých Budějovicích a ve Vsetíně.
V GM turnaji v Českých Budějovicích zvítězil Alexander Donchenko, který povolil soupeřům jen tři remízy. O dvě remízy více měl Peter Michalík. Oba hráči odešli z turnaje neporaženi.
V budějovickém openu „A“ dost dlouho vedl „Porubák“ Jarda Bureš, ale nakonec klopýtl a vítězství získal díky lepšímu vedlejšímu hodnocení ve velké skupině šesti a půl bodových hráčů Jan Miesbauer z DP Praha. Pozoruhodný, ale nikoli překvapivý, je výsledek „už“ jedenáctiletého Václava Fiňka. Skončil ve skupině hráčů s 6,5 body na konečném pátém místě, ale hrál velmi dobře (prohrál jen s vítězem turnaje) a řekl bych, že mohl dosáhnout i více.
V partii s GM Petrem Neumanem to byl určitě Vašek, kdo mohl zkoušet soupeře. Konečná pozice bílého ve mně moc důvěry nevzbuzuje. Jednoduše řečeno: kromě čekání na chybku černého nevidím, co má bílý hrát.
V openu „B“ dosáhli dva hráči 7,5 bodů. Lepší vedlejší hodnocení měl Kotleska Roman ze Sokolu Tábor před Filipem Hlavsou ze Šachklubu Písek.
Výsledky všech festivalových turnajů naleznete na stránkách chess-results.
Ve 45.Přeboru města Vsetína se hrály dva turnaje a jeden blicák. V „A“ turnaji zvítězil favorizovaný GM Vojtěch Plát, který uhrál 7,5 bodů z osmi partií. Ano, z osmi, protože již v osmém kole byl jasným vítězem, a tak se nechal vyškrtnout z losování posledního kola. O vítězi se rozhodlo v podstatě už v šestém kole, kdy se do tohoto okamžiku vedoucí FM Dawid Czerw (PL) s pěti body z pěti partií potkal s Plátem, který ztratil půlku ve druhém kole s frýdecko-místeckým Petrem Gnojkem. V klíčové partii stál bílý dlouho „jako bílý“, tj.měl mírnou převahu, ale závěr partie se Dawidu Czerwovi, který hrál jinak velmi solidní a dobré šachy, moc nepovedl.
V openu „A“ zvítězil Plát před Stalmachem a Czerwem. V openu „B“ vyhrál Adam Effenberger z ŠK Vinary před Bartolomějem Buchtou a Danielem Žídkem (oba Beskydská šachová škola z.s. z Frýdku-Místku). V bleskovém turnaji zvítězil Kilián Slovák před Koutným a Josefem Kratochvílem.
Kromě dominance GM Pláta si pozorný šachový divák jistě všiml na turnaji ještě několika detailů. Dopředu se prodrali draví mladíci z Frýdku-Místku (v obou skupinách) a nepřehlédnutelnou stopu zanechali i mladí hráči z Polska.
Často říkám, že kdo si chce zkazit rating, měl by si zajet na turnaj do Polska, kde se najde spousta mladých a perspektivních hráčů, kteří zatím neměli moc šancí posunout se v ratingovém žebříčku 🙂 . Ale jde to i jinak, takoví hráči klidně mohou přijet i k nám.
Například Honorata Kucharska, ročník 2002, nasazená jako č.25, skončila celkově na 5.místě se ziskem 6,5 bodů a jedinou porážkou od Marka Miči. Nebo třeba takový Daniel Trybuś, kterého potkávám běžně na turnajích v okolí (na polské i české straně) si připsal za turnaj +129 ELO bodů. Anebo ještě jiný příklad. Takhle si poradil mladý polský reprezentant Flawian Krawczyk (ročník 2008, FIDE rating 2035) s Petrem Koutným (FIDE rating 2169). Černý určitě nehrál bezchybně, ale od 29.b3 se hrálo už jen na jednu branku, na bílou.
Nechci tím říct, že naši mladí hráči jsou horší. Naopak, v turnaji skončili naši na předních místech (Stalmach. Skalský, Míča, Frank, Gnojek…a další), ale jejich rating není tak zkreslený, jako u mladých Poláků.
Výsledky Přeboru města Vsetín najdete na chess-results a doporučuji ke shlédnutí také webové stránky klubu se stručným turnajovým bulletinem a partiemi jednotlivých kol .
Od 4.7. do 6.7 se hrál online turnaj PNWCC Masters – World Online Open, devítikolový turnaj s tempem 60min+5sekund za tah hraný na platformě chess.com. Ze 130 zúčastněných byl nejlepším Jeffery Xiong z USA. Turnaje se zúčastnila celá řada velmistrů a hráčů s mezinárodním titulem. Kompletní tabulku můžete stahovat ve formátu pdf zde.
Šachy v reálu už se pomalu rozbíhají nejen u nás. Ve dnech 28.6. až 6.7. se v polských Łazach uskutečnil šachový festival Perla Baltiku. Poprvé v historii byl jeho součástí i uzavřený turnaj, v němž zvítězil FM Kamil Plichta (PL) před Viktorem Gažíkem (SVK). Vítěz splnil normu IM.
Kromě uzavřeného turnaje se hrály i čtyři openy rozdělené dle ratingu. Výsledky turnaje na chessarbiter: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_101/results.html?l=cs
Na výsledky skupin A-D se dostanete proklikem na položky v levém dolním menu „Ostatní“.
Aktuálně se hraje online turnaj „Leon Chess Masters ’20“. Turnaje se účastní čtyři hráči:
- GM Leinier Dominguez (USA), FIDE rating 2758
- GM Parham Maghsoodloo (Iran), FIDE rating 2676
- GM Alexei Shirov (Spain), FIDE rating 2647
- GM Jaime Santos (Spain), FIDE rating 2575
Přesnější je zřejmě napsat „účastnili“, protože se začalo hrát už včera a při systému, kdy jsou hráči rozděleni do dvojic, které mezi sebou sehrají zápas na čtyři partie tempem 20min+10sec/tah (pak „klasicky“ dvě blicky a armageddon), už je o jednoho účastníka méně. V prvním „semifinále“ porazil Španěl Jaime Santos Alexeje Širova (Shirova) až v prodloužení, kdy zvítězil ve druhé bleskové partii. Je tak prvním postupujícím do finále, v němž se utká s vítězem druhé semifinálové dvojice. Turnaj se hraje na serveru chess.com.
Gratuluji GM V. Plátovi k 1. místu v turnaji:-)
V partii Koutný vs. Krawczyk je již ztrátou tempa tah 6.h3?!. Střelec na d6 blokuje pěšce d7 a černý se tak k vazbě jezdce na f3 z pole g4 bělopolným střelcem v životě nedostane. Lépe bylo zahrát 6.a3 a nedopustit výměnu „černého“ jezdce za „bílého“ střelce na b3 po tazích 6…a6, 7…b5 a následném 9…Ja5. Chybka 29.b3? pak výrazným způsobem oslabila pěšcový řetěz na dámském křídle. Po správném 29.Ve1 a výměně páru věží, by partie s největší pravděpodobností skončila smírně. Petr příliš tlačil na pilu a to se mu vymstilo. Pragmatický hráč by bez ohledu na to, že proti němu sedí dvanáctileté „prodigy,“ zamířil s bárkou do remízových vod. Nicméně prohru Petra Koutného nepovažuji za ostudnou. Podobný „úraz“ se může přihodit komukoliv z nás (= šachistům s ELO 2100+). Domnívám se dále, že proti dětem s encyklopedickými znalostmi otevřených her je lépe táhnout dámským pěšcem 1.d4 a eliminovat tak nebezpečí, jenž číhají na bílého ve forzírovaných variantách po 1.e4.
Nikdo také netvrdí, že to byla ostudná prohra (to byly až ty „tradiční garážové partie“ v 8.a 9.kole 😉 ). Mladý to zahrál celkem dobře.
Partie mě, mezi mnoha jinými, které jsem si přehrál, zaujala především kvůli tahu 4. … Sd6. Takové „opičky“ se mi líbí 😀
Ovšem v jedné věci si dovolím oponovat.
Po 29.Ve1 by vznikla věžová koncovka s několika pěšci víc pro černého, kterou bych asi zkoušel hrát za černého na výhru 🙂 . Takže předpokládám, že jde jen o překlep a mělo být „…. Po správném 29.Ve2…..“
Máte pravdu, vloudila se mi tam hrubka. 29.Ve2 zplošťuje pozici a partie skončí pravděpodobně remízou.