Tři z deseti

Deset českých hráčů bojovalo v Evropské hybridní kvalifikaci na Světový pohár. Po včerejších odvetách nám zůstali ve hře už jen tři zástupci České republiky: Viktor Láznička, Thai Dai Van Nguyen a Vojtěch Plát.
Ostatní byli vyřazeni.

 

 

Viktor Láznička vedl 1-0 a včera si bílými bez problémů pohlídal postup remízou s mladým Keymerem s Německa.

Thai Dai Van Nguyen rovněž po první partii vedl a ve druhé se na remízu a postup proti odevzdaně hrajícímu Greenfeldovi ani moc nenadřel.

Vojtěch Plát v první partii se štěstím remízoval s tureckým IM Gokerkanem. Ve druhé partii měl bílé figury a už ve 14.tahu se hráči dohodli na remíze. Také první partie tiebreaku skončila smírně a postup si Vojta vybojoval až ve druhé tiebreakové partii, v níž zvítězil.

Peter Michalík se měl pokusit vyhrát bílými s Tomaševským, aby si vynutil tiebreak. Peter se snažil a bojoval, ale jeho protivník byl pozorný a pohlídal si remízový výsledek, který mu zaručoval postup.
Michalík-Tomaševsky 0.5-1.5

Stejně těžký úkol měl i Zbyněk Hráček. V první partii s Artěmjevem prohrál a ani ve druhé se mu nevedlo lépe. Stačily drobné nepřesnosti a Artěmjev nemilosrdně trestal.
Hráček-Artěmjev 0-2

Vlastimil Babula v první partii remízoval bílými figurami. V odvetě pak oba soupeři odtahali 18.tahů a partie skončila remízou opakováním tahů. Šlo se na tiebreak. V první partii měl navrch Aleksejev a Vlasta partii prohrál. Ve druhé měl náš hráč bílé figury a dlouho byla partie vyrovnaná. S ubývajícím časem se oba hráči dopustili nepřesností, jenže Vlasta měl toho času trochu méně.
(Podle informací, které jsem získal od Davida Navary, totiž našemu hráči asi na minutu a půl spadlo připojení. Bohužel nejsme schopen říct, zda šlo o internetové připojení nebo spojení s Tornelem.)

Po zápasové remíze zvítězil Aleksejev v tiebreaku 2-0 a postoupil.

 

 

Tomáš Polák se po nešťastné prohře v první partii měl pokusit „zlomit“ Maďara Erdose. Ten však hrál striktně na remízu. Dokonce ani v závěrečné pozici, kdy PC hodnotí převahu bílého (Erdos) číselným rozmezím od 7.5 po 8.9 (v závislosti na hloubce propočtu), Erdos nic neriskoval (ukliknutí atp.) a opakoval tahy. Nakonec, proč ne? Remíza mu zaručila postup.

 

 

Velmi podobný průběh jako u Tomáše Poláka měly i partie Honzy Krejčího. V první „hloupě“ prohrál, ve druhé bojoval proti „remíze“. Zvjaginsev stál bílými od začátku o něco lépe a ani poté, co získal velkou převahu, nehrál na vítězství, ale na postup  :usmev: , tedy na remízu. Také on dal partii za remis z pozice síly a náš hráč byl vyřazen.

Tadeáš Kriebel v první partii remízoval černými. Ve druhé partii měl dobrou pozici a mohl remízovat (25.Vxg6). Místo toho se rozhodl pro hru na výhru  :usmev: (25.c5?) a během několika tahů se mu rozpadla nejen pozice, ale i naděje na postup. Bojoval sice ještě dlouho, ale už jen za ztracenou věc.

Z komunikace s Tadeášem:

LZ:Ty’s to neviděl (25.Vxg6) nebo nechtěl?“
TK: „Viděl, ale nechtěl.“
TK: „O tah později jsem chtěl, ale už nemohl  :usmev:

 

 

Vyřazen byl i David Navara španělským velmistrem s typicky španělským dlouhým jménem  :usmev: : Jose Carlos Ibarra Jerez.
David neměl svůj den. Naopak, jeho soupeř hrál jako z partesu. Nejdříve Davida odpůlil ve vážné partii a pak jej dvakrát porazil v tiebreaku.

David Navara k tomu napsal:

Ve třetí partii zápasu jsem přecenil pozici a spotřeboval mnoho času, vyhnul se jednoduchému opakování tahů a v časové tísni nedopočítal o trochu složitější. Závěrečnou partii soupeř hrál výborně, ale to, že si nechám nasadit 15…Je4 (nebo 15…Ja4) a nezahraji 15.Jd4, se mi opravdu nepodařilo. Bylo znát, že s tou variantou nemám mnoho zkušeností, soupeřovo pořadí tahů mne vyvedlo z míry. Útok soupeř vedl velmi silně. Většinu tahů černého jsem také viděl, ale bylo mi to málo platné. Byla to z jeho strany vydařená partie, z mé nikoliv.

Zmiňovaná třetí a pak čtvrtá partie.

 

 

 

Z deseti našich nakonec postupují jen tři. Nguyen má dnes černé s Grandeliusem, Láznička bílé s Erdosem a Plát bílé s Paichadzem.

Partie můžete sledovat na oficiálním webu turnaje.

Herní plán na chess-results.

Jako perličku přidám ještě informaci od Tadeáše Kriebla  :usmev:
ECU (Evropská šachová federace) explicitně pro tuto soutěž zakázala Linux  :smich: .
Dalším „vtipným“ požadavkem je, že nesmí běžet jiná aplikace než prohlížeč s Tornelem a Zoom.

(Zkuste si někdy otevřít ve Windows Task Manager (seznam úloh)  :usmev: .
Mimochodem, kontrolovat procesy běžící na Linuxu je možná snazší než kontrolovat je ve Windows. Tam snad jen programátoři Microsoftu vědí přesně, co a kde běží  :usmev: . )

Ještě zajímavý komentář od „Jima Vasilise“ s informací o organizaci turnaje z Facebooku jednoho z hráčů (Pavel Eljanov).


Pokud nevíte, proč tolik našich hráčů vypadlo, tak já to vím  :smich:

 

Loading

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Nesouhlasím, pane Zimnioku, s hodnocením varianty 22.Kb1 Qxg2 23.Rc1 dxc4 24.Ne1 Qf2 25.Nc2 b5 ∞ z druhé partie tiebreaku Davida Navary. Pozice není nejasná, nýbž za bílého prohraná. Místo 23.Vc1? počítač doporučuje Vg1! (na hloubce 48). Ovšem dopočítat v omezeném čase složité varianty je pro člověka i s raitingem 2700 téměř nemožné. Posuďte sám:

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x