Kolik? Tři? Dva? Čtyři?

Po dnešním dnu je jasné, že mezi 36 hráčů postupujících na Světový pohár (SP) z Evropské hybridní kvalifikace se dostali dva čeští hráči: Viktor Láznička a Thai Dai Van Nguyen.
Je však pravděpodobné, že SP budou hrát i další čeští hráči.

 

V pátek všichni tři čeští hráči poměrně rychle (a bezbolestně) remízovali. Rozhodovalo se až v sobotu.

 

Thai Dai Van Nguyen měl za soupeře poměrně známého silného švédského velmistra Nilse Grandeliuse. V první partii (pátek, 28.5.2021) měl černé figury a v Ruské hře dosáhli oba hráči během krátké doby (25 tahů) nejen vyrovnaného postavení, ale i remízy.

V odvetě měl bílé figury Van a vedl si znamenitě. Grandelius chyboval v „polokoncovce“ a nějak mi není jasné, co neviděl nebo jaký měl plán. Prostě jsem od 25.tahu přestal jeho hře rozumět.

 

 

Thai Dai Van Nguyen tak postoupil na SP.

 

Viktor Láznička hrál s přemožitelem Tomáše Poláka Maďarem Viktorem Erdosem. První partie, třináctitahová remíza, jistě nadchla všechny příznivce korektního šachu. Ani jeden ze soupeřů neodbočil z teoretických cestiček  :usmev: .
Druhá partie byla delší, nikoli však bojovnější. Ve chvíli, kdy se teprve mělo začít hrát, se soupeři dohodli na remíze. Následoval tiebreak, který hrál Erdos špatně a navíc ještě pomalu. Láznička bez problémů v obou tiebreakových partiích zvítězil a postoupil, stejně jako Nguyen, na Světový pohár.

Třetí český zástupce, Vojtěch Plát, hrál s Gruzíncem Lukou Paichadzem.
V první partii bílými nezískal Plát ze zahájení nic a po 39.tahu skončila partie remízou.
V odvetě se hrála Philidorova obrana s tahem g4 za bílého  :usmev: . Partie netrvala dlouho, po 18.tahu se černý (Plát) kvůli hrozícím těžkým materiálním ztrátám vzdal.

 

 

Vojta Plát se tak nedostal mezi 36 hráčů, kteří si vybojovali účast na Světovém poháru, ale…
…ale Světový pohár si zřejmě zahraje.


 

Následující informace berte prosím s velkou rezervou, protože je nemám potvrzené z oficiálních zdrojů a ani jsem nijak nezkoumal klíče postupu na Světový pohár.

Údajně by kromě Viktora Lázničky a Thai Dai Van Nguyena měl hrát Světový pohár i David Navara (dle postavení v žebříčku FIDE, resp.ratingu) a také by měl dostat divokou kartu český hráč, který nepostoupil mezi posledních 36 hráčů, ale „došel“ nejdál  :usmev: .
V případě, že by se v sobotu nezdařil postup Nguyenovi nebo Lázničkovi, byli by nepostupujícími hráči hned dva lidé (nestalo se), kteří by měli mezi sebou o divokou kartu sehrát zápas v rapid šachu, přičemž mi není jasné, zda by se o divokou kartu hrálo třeba i v případě, že by se mezi 36 hráčů dostalo, dejme tomu, deset českých hráčů (nebo kdyby těsně před branami zůstalo třeba osm hráčů…).
Opravdu nevím.

Ještě jednou opakuji, že tyto informace mám jen z doslechu a z neoficiálních zdrojů. Nerad bych šířil nějaké fámy  :usmev: .

Pokud jsou však tyto informace pravdivé, pak by kromě postoupivších Lázničky a Nguyena měli hrát SP i David Navara a Vojtěch Plát.

Turnaj na oficiálním webu turnaje.

Herní plán na chess-results.

 

 

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
6 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Pokud jde o zápas dvou Viktorů (Láznička – Erdös), i tam v první partii rapid šachu pravděpodobně přeskočila myš, jelikož tah 29.Va2? nedává smysl. Po logičtějším 29.Vxa5?! Sd5 30.Je3 Sxb3 31.Vxf5+ Kg6 32.cxb3 Vxb4 by ale černý vyrovnal. (Bílý měl k dispozici i lepší pokračování, ale hádám, že chtěl zahrát právě 29.Vxa5.)

Jim Vasilis

Článek o turnaji na stránkách německého šachového svazu. Jeden z postupujících, Matthias Blübaum, který sice v závěrečném kole prohrál, ale stejně jako Vojta Plát se do SP kvalifikoval, odpověděl na otázku, jaký má názor na “ hybridní šach “ .
 
Auf seiner Homepage erklärt GM Aleksandar Colovic: „Hybrid isn‘t that bad“ (Hybridschach ist gar nicht so schlecht). Wie fällt deine Meinung zum Hybridschach aus?
“ Ehrlich gesagt hoffe ich, dass ich nicht so bald wieder Hybridschach spielen muss. Ich hatte während den Partien nicht wirklich das Gefühl, klassisches Schach zu spielen, es ist für mich eher eine neue Schach-Disziplin (die natürlich auch während der Pandemie immerhin ermöglicht, etwas in der Art von Langzeitschach zu spielen). Auch wenn natürlich alles versucht wird, um die Spielbedingungen optimal zu machen, zeigt glaube ich unter anderem die Tatsache, dass Mouseslips wie z. B. bei Alekseenko – Krasenkow darüber entscheiden können, wer beim World-Cup mitspielt, dass das ganze System noch nicht wirklich optimal ist. “
 
https://www.schachbund.de/news/weltcup-quali-braun-svane-und-bluebaum-fahren-zum-world-cup-nach-sotschi.html?fbclid=IwAR2JNQpcOTyKjjjXCK0K4vEDhZB17piVuHXv_kPRS6r-TUdj4Z-vwTAABio

David Navara

Velmistr Čolović napsal článek s názvem „Hybridní šach není tak špatný“, ale, že hybridní šachy nejsou tak špatné, ale názor náleží Matthiasi Blübaumovi. Tady je můj nepřesný překlad:
 
Na své stránce vysvětluje GM Aleksandar Čolović: „Hybrid není tak špatný.“ Jaký je tvůj názor na hybridní šach?
{Matthias Blübaum:} „Upřímně řečeno doufám, že hned tak nebudeme muset znovu hrát hybridní šach. Během partií jsem skutečně neměl pocit, že hraji klasické šachy, je to pro mne spíše nová šachová disciplína (která přirozeně i během pandemie přece umožňuje hrát něco na způsob partií s pomalejším tempem. Přestože se přirozeně vyzkoušelo všechno, aby hrací podmínky byly optimální, ukazuje podle mne mimo jiné fakt, že „překliky“ jako například v partii Aleksejenko – Krasenkow mohou rozhodnout o tom, kdo bude hrát na Světovém poháru, že celý systém ještě není opravdu optimální.“
 
(Určitě je možné ten text přeložit i o trochu lépe, ale pro pochopení to takto bohatě stačí. Za komplikovanost závěrečného souvětí nemohu, bylo i v originále.)

Jim Vasilis

Věřme, že to tak opravdu bude, v minulosti občas FIDE měnila pravidla postupu , stoprocentní jistota tedy ještě není. ale vysoká pravděpodobnost snad ano. Gratulace všem postupujícím , mimo zápasů našich hráčů jsem ještě sledoval duel Saša Martinovič – J.C. Jerez Ibarra, který skončil výhrou chorvatského velmistra 2,5 : 1,5. Partie určitě potěšily fanoušky, kteří nemají rádi “ posunování “ a chtějí vidět, když si jdou soupeři po krku. Hned úvodní partii ovládl duch šachanismu,když vítěz nad naší jedničkou vystavěl v 25.tahu ježka ( pěšci a3,b3,c3,d3,e3 ), jehož bodliny však byly naprosto neúčinné proti náporu černé jízdy…

Martin Petr

Ahoj, uvedené informace jsou pravdivé 🙂 Pokud by na Světový pohár postoupilo 10 českých hráčů, stejně bychom jako federace mohli vybrat jednoho navíc. FIDE na to má nějaký klíč a ten už jsem taky zapomněl. Každopádně, pokud by např. dneska všichni tři naši prohráli, udělali bychom mezi nimi miniturnaj pro tři o to jedno místo. Slováci hráli turnaj už před hybridní kvalifikací, jestli se nepletu, vyhrál ho Juraj Druska 🙂 Nám přišlo logické spojit nominaci právě s výsledky hybridní kvalifikace.

6
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x