Zpět do Rigy
Po jednodenním volnu zasedli hráči a hráčky openů Grand Swiss v Rize opět k šachovnicím. Pokračovalo se sedmým kolem a teď už turnaj pomalu začíná finišovat.
Svědčí o tom i spousta remíz na prvních šachovnicích. Nikdo nechce riskovat ztrátu dobrého postavení před zběsilým finišem. Každý totiž ví, že ve „švýcarech“ znamená porážka v posledních kolech pád o několik příček dolů.
Na druhou stranu, výhra může hráče katapultovat do bojů o hezké ceny .
Na prvních deseti šachovnicích skončilo remízou devět partií. Jen Firúzdža na první desce porazil Najera a opět ostatním odskočil o půl bodíku. Přesnější je napsat, že se Najer porazil sám.
Ve věžové koncovce, která na našem webu byla již několikrát rozebírána, se Najer celkem dobře bránil a vypadalo to, že partie skončí nevyhnutelnou remízou. Při 50.tahu se Najer na dlouhých třináct minut zamyslel a chyboval. Těžko říct, nad čím dumal. Buď považoval pozici za prohranou nebo něco špatně spočítal. Když zahrál 50. … f1D, bylo už jedno, kdo proti němu sedí. To by dotahal k vítězství i průměrný hráč, natožpak Firúzdža .
Oba naši hráči remizovali.
Thai Dai Van Nguyen svým již skoro tradičním způsobem . Van si vybuduje dobrou nebo i lepší pozici, soupeř chybuje…a nic.
I tentokrát dostal Van šanci. Pravda, nebylo to zrovna očividné, ale najít lepší pokračování než 22. … Jf8= určitě bylo v jeho silách (i kdyby to měl být „jen“ tah 22. … Jc5).
Dovolím si vyslovit kacířskou myšlenku (snad už mě s ní někdo nepředběhl ) :
V mnoha učebnicích šachu se píše, že se máme dívat na to, čím nám soupeř svým tahem hrozí. Obraťme to ! Berme každý soupeřův tah jako jeho chybu, kterou mu máme vyvrátit.
Věřte tomu, že častokrát se trefíme .
Škoda další zahozené šance.
David Navara hrál s mladým Rusem Alexejem Saranou (ročník 2000). Ze zahájení získal David malou výhodu, kterou se snažil uplatnit. Sarana se však velmi úporně a dobře bránil a hra nakonec přešla do věžovky, která byla lepší pro bílého. S aktivnějšími figurami se mu hrála rozhodně lépe než černému.
David je znám svými znalostmi věžových (i jiných) koncovek a hodně dlouho se pokoušel zlomit soupeřův odpor (až do 91.tahu).
Snad nejblíže k tomu měl v 65.tahu, kdy mohl aktivizovat krále (65.Kd5) a dostat tak soupeře do velmi nepříjemné pozice. Bílý zahrál 65.Kc3, ale ani teď se nehrála pozice černému lehce.
Podle Stockfishe 14 mohl bílý získat výhodu i později (37.g4 a 73.g3). V krátkém čase nejsem schopen posoudit, zda černý nemá lepší obranu než tu, kterou si „vybájil“ motor , zůstaňme tedy u toho, že tah 65.Kd5 byl zřejmě lepší cestou k získání převahy (k výhře?) než 65.Kc3.
Remízy nic nekazí. Do konce zbývají ještě čtyři kola a poslední třetina bývá obvykle rozhodující. Dá se hodně získat, ale také hodně ztratit.
V osmém kole má David Navara za soupeře dalšího mladíka. Američan Samuel Sevian možná není v Evropě tak známý, jako jiní američtí velmistři, ale rozhodně to není žádné ořezávátko. Stačí si vzpomenout, že na posledním šampionátu USA skončil společně se Soem a Caruanou mezi vítězi. Bílými je určitě dost nebezpečný. V turnaji uhrál bílými 2.5 bodu ze tří partií (!).
Davida, který má dnes černé figury, čeká nepříjemný a těžký soupeř.
Thai Dai Van Nguyen má bílé a jeho soupeřem bude Azer Vasif Durarbajli. Ano, to je ten, který na Světovém poháru vyřadil Davida Navaru. Není to lehký soupeř (to není nikdo ), ale také to není „bezchybná mašina“.
V boji o první místo se dnes utká Firúzdža s Indem Sasikiranem. Firúzdža bude mít podruhé za sebou bílé, což se může jevit jako výhoda. Znamená to však také to, že v posledních třech kolech bude mít dvakrát černé figury a to už taková výhoda být nemusí.
Odkazy
Jako desetiletý působil soupeř Davida Navary poměrně otravným dojmem – https://youtu.be/LMM2RV5-HVc , navíc v tom videu vypadá, jako by byl placen za reklamu na limonádu. Doufejme, že už své chování notně vylepšil, alespoň úměrně věku