S čím se hrálo na MS v Dubaji?
Při jednom z online přenosů partií zápasu o titul mistra světa padla zajímavá otázka: „S jakou šachovou sadou hrají Carlsen s Nepomňaščim?“
Hledal jsem odpověď v oficiálních zdrojích, ale nenašel jsem (možná jsem hledal špatně 🙂 ). Ale i z fotografií se dá poznat, s čím se hrálo.
Zápasy o titul mistra světa se v průběhu let hrály s různými šachovými sadami. Už od 19.století se však hrálo převážně s figurami typu „Staunton“ (s malými obměnami), které se až relativně nedávno (pro nás starší ) rozšířily prakticky po celém světě. Dnes je vyrábí mnoho výrobců v různých modifikacích, z různého dřeva a v různé kvalitě (pochopitelně i za různou cenu ).
Hezký článek na téma „s čím se hrálo v minulosti“ vyšel na webu https://www.chessequipments.com , z nějž také reprodukuji dvě fotografie mnohem starších šachových souprav.
Ani v Reykjavíku v zápase Spasskij-Fischer v roce 1972 se nehrálo s šachovou soupravou „Dubrovnik 1950“, jak se všeobecně traduje, ale se „stauntonkami“. Viz foto z https://www.chessequipments.com :
Je však pravda, že Fischer si sadu „Dubrovnik 1950“, která byla použita při IX.šachové olympiádě v tehdy jugoslávském Dubrovníku, velmi oblíbil a zmínil ji i v rádiovém interview:
„This [1950 Dubrovnik chess set] is the best set I have ever played on. It is marvellous.“
(Tohle [Dubrovnik 1950] je nejlepší šachová sada, na kterém jsem kdy hrál. Je úžasná.)
Když už je tu zmínka o sadě „Dubrovnik 1950“ , vyrábí se stále, ale není pro každého .
Na webu výrobce (firma Noj ve Slovinsku) se neuvádí cena, ale lze tam najít, že např. jedna dáma navíc stojí 30 Eur. Z různých internetových diskuzí jsem vyčetl, že prodejní cena originálních šachů „Dubrovnik 1950“ byla v roce 2020 598 € , tj. 15 171 Kč (!) .
Ovšem šachy jsou to parádní!
Foto z webu https://www.dubrovnikchessmen.com/
Po světě se prodávají různé napodobeniny této sady. Ty kvalitnější začínají s cenou na 300 dolarech, tj. téměř 7000 Kč, levnější dřevěné nebo plastové se vyrábějí například v Indii a jsou dostupné i v Evropě. Od „stauntonek“ se „Dubrovnik 1950“ liší třeba v tom, že nepoužívá náboženské symboly (král nemá křížek), rozdílní jsou i střelci a typická je koňská hříva.
A samozřejmě, jsou to ručně dělané šachy .
Zpět k zápasům o titul .
V roce 2013 byla schválena pro turnaj kandidátů v Londýně sada figur, se kterou se hrál i letošní zápas o titul mistra světa. Typický je pro ní především „zeštíhlený“ jezdec, ale i jiné figury se znatelně liší od „stauntonek“.
O tom, že při zápasu Carlsen – Nepomňašči byla použita právě tato „londýnská“ sada, svědčí detailní pohled na Jana Nepomňaščiho (převzato z galerie na Flickru FIDE).
Tolik tedy stručně k dotazu, s jakou šachovou sadou se hrálo letos v Dubaji.
Parádní článek !
https://worldchess.com/news/all/what-chess-set-is-used-in-the-world-chess-championship-match/
https://www.youtube.com/watch?v=-Tg9xiJ6D6k
Díky za doplnění.