Jako animáci
Blíží se polovina zápasu o titul mistra světa a stav je vyrovnaný i přesto, že jsme ze šesti partií viděli jen dvě remízy 🙂 .
Dohrál se turnaj na ostrově Menorca, Mitropa Cup 2023 se blíží ke svému závěru.
Minule jsem k zápasu Jana Nepomňaščiho a Tinga Li-žena napsal, že po porážce v páté partii bude mít Ting těžké rozhodování zda hrát na remízu, nebo na výhru .
Zřejmě až tak těžké rozhodování to nebylo.
Ting se bílými figurami vyhnul dámskému gambitu a zvolil si Londýnský systém charakterizovaný především vývinem střelce na f4. Možná se pletu, ale nepamatuji se, že by se někdy v zápasech o nejvyšší titul toto zahájení objevilo.
Průběh partie mi tak trochu připomíná Nepovu výhru z pátého kola. Tam se hrála Španělská a Nepo založil svoji strategii na kontrole bodů d5 a f5. Tentokrát to bylo podobné, ale zrcadlově obrácené . Ting založil svou hru na kontrole bodů e5 a c5.
Bílý jezdec na poli e5 je celkem nepříjemná figura, ale na druhou stranu nic strašného černému nedělá. Prostě tam jen „stojí a čumí“ . Nepo se jej rozhodl odstranit tahem 14. … Jd7 , což se mu sice podařilo, ale bílý měl pole e5 stále pod kontrolou.
Zdá se, že o něco lepší bylo nechat jezdce jezdcem a pokusit se o protihru na dámském křídle například tahy Db6 nebo a5, protože i když se černému později nakonec podařilo prosadit tah e6-e5, svou pozici si tím nijak nevylepšil.
Jeden z klíčových momentů přišel ve dvacátém tahu, kdy se po 20. Dg3 Nepo vyhnul o něco horší koncovce, která by vznikla po výměně dam (20. … Dxg3). Nepo zahrál 20. … De7 s myšlenkou prosadit zmiňovaný tah e6-e5. Podařilo se mu sice uvolnit se ze sevření bílého, ale jen za cenu oslabení pěšcové struktury. Pravdou je, že se tím černý dostal i k určité protihře, protože ani jeden z králů nebyl zrovna v bezpečí.
Ting se zaměřil na zisk pěšce c4 tahem 32.Vc5, což je přirozený tah a když je přirozený, tak se přirozeně moc nezamlouvá „křemíkové hlavě“ . Stockfish doporučuje jako lepší 32. De1 a zřejmě se nemýlí, protože bílý by pěšce dobyl i tak a černý by se tak snadno nedostal ke svému plánu. Plánem černého byl postup a-pěšce k poli proměny.
Nepo se rozhodl vsadit vše na pochod a-pěšce.
Já bych šel pěšcem kupředu hned (32. … a5), Nepo si dal nejdříve šach na c1 (32. … Dc1+) a stroj doporučuje „šílenou“ variantu začínající tahem 32. … Dxc3, která by údajně měla vést k rovné hře. Ovšem to si může dovolit stroj, člověk by to zřejmě nespočítal .
Bílý měl pěšce navíc a mohl jej uplatňovat k výhře. Ting však ve spolupráci se soupeřem našel „zkratku“ . Spočítal si, že než dojde černý pěšec na pole a1 a „kouzelně“ se promění v nějakou figuru, bídně zhyne černý král pod koly matového útoku. Tahem 41. d5 dal Nepovi šanci nalézt si do matové sítě a černý toho „využil“.
Srovnáno, 3-3 a po dnešním volném dnu se začíná opět „od nuly“ .
Ten zápas mi začíná připomínat takové ty animované filmy . Jednou praští jeden jednoho, pak si to vymění…
Odkazy:
Oficiální web
Online na chess24.com
Online na lichess.org
Na španělském ostrově Menorca skončil silný open, který dle mého názoru ovlivnil vysoký počet dvoukol. Takový systém se nemusí každému líbit, ale účastníci věděli, do čeho jdou, takže není důvod cokoliv namítat.
Thai Dai Van Nguyen turnaj „pokazil“ v sobotu, když dopoledne remizoval a odpoledne prohrál. Připravil se tím o možnost dobrého umístění. Remíza v nedělním kole jej posunula na třinácté místo, ale ani kdyby vyhrál, na první desítku by nedosáhl, protože prvních deset(!) hráčů uhrálo svorně sedm bodů. To se nevidí tak často, většinou vždy někdo „ulítne“ .
Nejlepší vedlejší hodnocení z desetibodových měl Gukesh (turnajová jednička), druhý skončil jeho indický krajan Pranav a třetí byl Jorden Van Foreest.
Na Mitropě oba naše celky v šestém kole remizovaly.
Ženy v „sestrovražedném“ duelu remizovaly se Slovenkami, když na první šachovnici sice prohrála Anička Lhotská, ale na třetí to vykompenzovala druhá Anička, Voříšková, která porazila ratingově silnější soupeřku. Zbylé dvě partie (Novosadová, Rybáčková) skončily remízami.
Na postavení našich dívek v tabulce (předposlední místo) se nic nezměnilo.
Také muži remizovali v „bratrovražedném“ boji s našimi rakouskouherskými bratry . Proti Rakousku nenastoupil Vlasta Babula a Honza Vykouk se tak posunul na první šachovnici. Partii sice prohrál, ale na druhé a třetí desce vyhráli Stalmach a Mládek. Na poslední šachovnici utrpěl porážku Adam Frank, takže 2-2.
Pánové jsou aktuálně na pátém místě tabulky.
Odkazy:
Web turnaje
Online na lichess-org (muži)
Online na lichess.org (ženy)
Online na webu pořadatele
Výsledky na chess-results
Mitropa: Naši včera prohráli s Itálií 1-3! Babula a Stalmach remizovali, Vykouk a Frank prohráli. Škoda, mohli jsme s Italy remizovat, ale zase se ukázalo, jak je někdy těžké vyhrát vyhranou partii, Adam Frank vyhrát nedokázal, a dokonce zkazil koncovku tak, že prohrál. Nejlepší hráči Mitropy? Kozak HUN 5 ze 6, Sonis ITA 5 ze 6, Droin FRA, Haring SVK, Stalmach CZ 5 ze 7, Lodici ITA 4,5 ze 6. Zítra hrajeme s Maďarskem, to je taky velmi těžký soupeř. Fandím našemu týmu dál, dnes to bude mít s Maďary velice těžké. Škoda těch zbytečných ztrát s Rakušany a Švýcary…to byli porazitelní soupeři, no není každý den posvícení…