Střídání
Včera pokračovaly odvetami zápasy prvního kola Světového poháru v Baku.
Už po prvním dnu jsme znali tři postupující, protože v open sekci se nedostavili na „start“ turnaje Hansen a Woo, v ženské sekci zase Malcevskaja. O tom jsme informovali už ve včerejším ranním (nočním) článku.
Další postupující v open sekci přibyli po odvetných partiích. Semtam by se dokonce dalo mluvit i o překvapení .
České šachisty však jistě více zajímá, jak si vedli naši reprezentanti.
Thai Dai Van Nguyen v první partii s Kanaďanem Yuanchenem Zhangem černými figurami bez problémů vyhrál. Vzhledem k velkému rozdílu v ratingu obou hráčů se už tak vlastně jen čekalo na to, jakým způsobem Van potvrdí postup.
Vyhraje bílými nebo se spokojí s remízou?
Pravda, šachy jsou sport a ve sportu je možné všechno, takže ani Van, byť měl před druhou partií velkou šanci na postup, neměl vše jisté. Ke zdolání posledního „schůdku“ do druhého kola potřeboval jakkoli bodovat ve druhé partii. I když, ani kdyby prohrál, nebylo by nic ztraceno, protože by jeho soupeř jen srovnal skóre a šlo by se do rozstřelu.
Ale Van rozhodně na nějaký tiebreak neměl pomyšlení a dokonce neuvažoval ani o taktické remíze. Svého soupeře „zabil“ i ve druhé partii.
V první partii chyboval Zhang už v jedenáctém tahu (no dobře, tak zahrál „jen“ nepřesně ) a ve druhé udělal chybu ještě o tah dřív.
Hrála se Italská hra a Zhang si buď přehodil tahy (10. … Je7 místo 10. … Sxe3) nebo prostě špatně pochopil pozici.
Tah 10. … Je7 není v pravém smyslu slova chybou, ale když se podíváme na ratingy obou hráčů a pozici, kterou po tomto tahu bílý dostane, pak jediným logickým vyústěním situace je konstatování, že bílý vyhraje .
Jezdec se v této variantě Italské hry „zatoulá“ na e7 dost často, ale Van hezky ukázal, proč měl černý nejdříve vložit výměnu na e3 (10. … Sxe3). Na 10. … Je7 totiž přišlo jednoduché 11. Sxa7.
„Stockfishovo“ hodnocení této pozice osciluje mezi +0.2 a +0.3 pro bílého, tedy prakticky rovná hra.
Věřím, že Stockfish by to možná udržel .
Není to však tak jednoduché.
Černá věž na a7 je mimo hru a je jen otázkou času, kdy s ní bude muset černý znovu táhnout. Centrum šachovnice si zabral bílý a ač se to nezdá, má i náskok ve vývinu, protože černý nemá kam postavit střelce z pole c8.
To samo o sobě nezaručuje bílému nějakou znatelnou výhodu, ale je to černý, kdo má (a bude mít) problémy. Než černý rozehraje střelce, postaví věž z a7 na lepší místo a než najde vhodná pole pro ostatní figury, stačí bílý ideálně rozmístit své síly.
Černý pak musí hrát absolutně přesně, aby udržel „hlavu nad vodou“. A to se černému nepodařilo. Tah 21. … b6 má možná zabránit tahu c5(?), ale jinak je to tah „o ničem“.
Po tomto tahu, kterým dává černý bílému další tempo, už hraje jen bílý. Černý mohl zahrát 21. … exd4 a hledat své šance v určitém tlaku na pěšce e4, ale nestalo se. Černý přišel o pěšce a problémy se špatně postavenými figurami mu zůstaly. Ve špatné pozici s pěšcem méně ještě zkusil tahem 31. … Dd8 aspoň trochu kalit vodu, ale tohle na Vana neplatí.
Po výhře 2-0 Van postupuje do druhého kola.
Van postoupil s předstihem a má tak k dobru den „volna“ před zápasem druhého kola s Aryanem Tarim. Ten také postoupil už po dvou partiích, když vyřadil libanonského FM Amra El Jawiche. Se slovem „volno“ bych byl u obou hráčů opatrný , protože spíše než k rekreaci využijí „den navíc“ k přípravě na zápas. Vítěz zápasu pak vyzve ve třetím kole vítěze utkání Carlsen-Harsha/Pantsulaia. Carlsen zatím neví, zda bude hrát ve druhém kole s Indem Harshou nebo s Gruzíncem Pantsulaiou, ale dá se předpokládat, že Carlsenovi to bude celkem jedno .
Dnes se dohrává první kolo. Hráči, kteří své zápasy remizovali, se utkají v tiebreacích o postup. David Navara takové starosti nemá. Je nasazeným hráčem, takže už je buď v Baku, nebo je na cestě.
I on už zná jméno svého soupeře. Němec Niclas Huschenbeth vyřadil malgašského (Malgaši, obyvatelé Madagaskaru) mezinárodního mistra Rakotomaharu.
Že jste to jméno nikdy neslyšeli? Já také ne .
Fy Antenaina Rakotomaharo je dvojnásobným mistrem Madagaskaru, na poslední šachové olympiádě hrál za Madagaskar na třetí šachovnici a z deseti partií uhrál 6.5 bodů. Studuje ve Francii a žádný „salát“ to není. Třeba s našimi hráči na Pražském festivalu v roce 2019 neprohrál v turnaji „C“ ani jednu partii. Porazil Dalibora Trapla, Milana Babulu, Pavla Freislera a remizoval s Černouškem a Folkem.
David přiletí, nebo už do Baku přiletěl, Peter odletí, nebo už odletěl .
Střídání…
Peter Michalík hrál první partii s Ivanem Ivaniševićem na hodně vysoké úrovni. Škoda, že v závěru nenašel správné pokračování, po němž by měl solidní šance na zisk výhody.
Nenašel, nebo možná spíše „netrefil“ , protože v pozici byla řada dobrých tahů, ale jen jeden vedl k určité výhodě černého.
Ve druhé partii měl Peter bílé figury a opět předvedl dobrý výkon. Po zahájení sice Ivaniševič trochu přitlačil, i když měl černé, ale nebylo to nic výrazného, jen mírná iniciativa černého. Peter byl na výši a hra se dostala do koncovky, která byla vyrovnaná.
V koncovce těžkých figur měl sice Peter o pěšce víc, ale jeho král byl „pod palbou“. Těžká, ale rovná koncovka. Zdálo se, že remízový konec je nevyhnutelný. Peter měl na hodinách přes osmnáct minut a jeho soupeř necelých sedm, když přišel blundr bílého, po němž následoval rychlý konec.
Tah 35. Dxe6 nevypadá špatně, ale přesto je to tragická chyba.
Možná bílý počítal jen s braním na h4 (35. … Dxh4) nebo s výměnou dam (35. … Dxe6), ale zcela přehlédl jednoduchý motiv útoku na krále.
Tah 35. Dxe6 je „blicařský“ tah. Kdyby měl Peter na hodinách posledních pár vteřin, dalo by se pochopit, že nenašel 35. Dd6. Jenže měl na hodinách přes osmnáct minut a 35. Dxe6 přišlo bleskově a bez většího zamyšlení.
Zatímco Peter s dostatkem času bezdůvodně „spěchal“, Ivanišević se na tři minuty zamyslel a našel 35. … Df4+. Nevzal pěšce na h4, nevyměnil dámy.
Po Df4+ je konec.
Černý král je v naprostém bezpečí, bílý pěšec má do pole proměny hodně daleko a bílý král se zapletl do matové sítě. Tah 35. … Df4+ je úvodníkem matového útoku, protože po dalším 36. … Vc7!! zabrání bílý matu jen za cenu odevzdání dámy.
Takové „hloupé“ chyby hrozně „bolí“. Hrajete celou partii dobře a pak stačí chvilka nesoustředěnosti a najednou je konec .
Malou útěchou Peterovi může být, že tah 35. Dd6!! byl jediným tahem, který držel rovnováhu a pokud při rychlém propočtu neviděl hrozbu Df4+, možná by ji neviděl, ani kdyby se zamyslel na delší dobu.
Vyřazení Petera Michalíka je nepříjemné, ale není sám, kdo poletí domů.
Anton Demčenko (2619), který nedávno přestoupil pod slovinskou šachovou federaci, v první partii zápasu s poměrně neznámým peruánským mezinárodním mistrem Gianmarcem Leivou (2380) prohrál A nebylo to nijak nešťastně, Peruánec jej prostě přehrál.
Ve druhé partii získal Anton po soupeřových chybách vyhranou pozici v koncovce věže a jezdce proti dámě, ale nedokázal ji uplatnit. Partie skončila po 136 tazích remízou a Demčenko je vyřazen.
Namále měl i Velimir Ivić. V první partii zápasu s mladým Turkem Edizem Gurelem, který skončil v roce 2020 v pražském turnaji Futures (PICF) na druhém místě za Vaškem Fiňkem, přehlédl Ivić klasický taktický obrat (22. Sxh7+!) a Gurel nezaváhal.
Ve druhé partii už si Ivić dával pozor a výhrou srovnal na 1-1, čímž si vynutil tiebreak.
Také v turnaji žen se „urodilo překvapení“ .
Není tomu tak dávno, co jsem tu psal o mistrovství Mongolska.
Turkmunkh Munkhzul (2226) skončila v tomto otevřeném (myšleno genderově) mistrovství na devátém místě.
Jednadvacetiletá mongolská hráčka dokazuje, že v Mongolsku je šach na vzestupu. Už po dvou partiích vyřadila favorizovanou Ukrajinku Natálii Buksu (2361).
Mongolka v první partii hezky vyhrála bílými figurami, ve druhé se Buksa snažila a možná měla i nějaké šance, ale Munkhzul udržela remízu a vybojovala si postup do druhého kola, kde se utká s Elisabeth Paehtz.
Budu držet palce mongolské hráčce , protože má nižší rating, ale hlavně protože dušený mat, který dala Natálii v první partii, se v takových turnajích jen tak nevidí .
Česká republika nemá v ženském turnaji zastoupení, takže si hledám „favoritky“ .
Kromě mladé Mongolky jsem si našel ještě jednu z naší sousední země.
Půvabná Slovenka Eva Repková (2312) už postoupila do druhého kola přes uzbeckou WGM Nilufar Jakubbajevovou (2340). V dalším kole jí však bude v cestě stát mistryně světa Wenjun Ju, takže Slováci se mají na co těšit a my můžeme fandit.
Slovenští šachisté se mohou radovat i z postupu Jerguše Pecháče, ale tam se to čekalo .
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com