Lindores Abbey Rapid Challenge 2020, Carlsen vyřazen

Již jedenáctý den se hraje online turnaj Lindores Abbey Rapid Challenge 2020 (LARC), který vstupuje do finále.  Po základní části postoupilo do vyřazovacích bojů osm borců.

V osmifinále na sebe narazily dvojice:

Aronjan-Nakamura, Jü Jang-i (Yu Yangyi) – Ting Li-žen (Ding Liren), Karjakin – Dubov a So – Carlsen.
Vyřazovací část se hrála na tři minizápasy složené ze čtyř partií, do dalšího kola postupoval hráč, který vyhrál dva minizápasy, v případě nerozhodného výsledku v minizápasu rozhodoval o jeho výsledku armageddon.

Celkem bez problémů si poradil Nakamura s Aronjanem. V prvním zápasu sice každý ze soupeřů vyhrál po jedné partii a při dvou remízách se šlo na armageddon. V něm měl Nakamura černé figury a zvítězil. Ujal se tak vedení na zápasy 1-0. Ve druhém zápasu už Nakamura nedal Aronjanovi šanci. Zvítězil v první a čtvrté partii a remizoval ve druhé a třetí. Na zápasy tak Nakamura vedl 2-0 a třetí minizápas už nebylo nutné hrát.

Druhou dvojici utvořili Číňané. V prvním zápasu čtyřikrát remizovali a v armageddonu byl úspěšnější Jü Jang-i, který se tak ujal vedení 1-0. Ve druhém zápasu Ting Li-žen kontroval. Zvítězil v první partii a pak si třemi remízami pohlídal vítězství. I třetí zápas byl velmi vyrovnaný. Po úvodní remíze vyhráli oba hráči své partie černými figurami a když remizovali i ve čtvrté partii třetího minizápasu, rozhodoval armageddon. Ting Li-žen měl černé figury a remíza mu stačila k vítězství ve třetím minizápasu. Postoupil tak do semifinále. Jü Jang-i – Ting Li-žen 1-2.

Třetí dvojici tvořili ruští hráči Dubov a Karjakin. Ze začátku to vypadalo na jasné vítězství Dubova, který v prvním zápasu třikrát po sobě zvítězil a čtvrtá partie už se nemusela hrát. Dubov-Karjakin 1-0. Zdálo se, že je Karjakin deklasován, ale nevzdal to. Ve druhém zápasu si soupeři zřejmě „zakázali“ remízy. Karjakin vyhrál první partii, pak však dvakrát po sobě opět dominoval Dubov. Ve čtvrté partii se však Karjakinovi podařilo zvítězit a v armageddonu zvítězil černými. Dubov-Karjakin 1-1. Bylo vyrovnáno a rozhodoval třetí zapas. Dubov (nebo snad Karjakin?) to sehrál úplně stejně jako v prvním zápasu. Po třech partiích to bylo 3-0 pro Dubova a to znamenalo i jeho vítězství na zápasy poměrem 2-1.

Při vší úctě k Wesleymu So asi nikdo nečekal, že by vyřadil Magnuse Carlsena. I tady se hrál první minizápas jen na tři partie, protože po dvou porážkách to So zabalil a ve třetí partii vynutil remízu opakováním tahů, čili čtvrtá partie by byla zbytečná. Carlsen – So 1-0. Druhý minizápas také netrval dlouho. V první partii zvítězil Carlsen, pak remíza a ve třetí opět vyhrál Carlsen, který nejenže na zápasy vyhrál 2-0 (třetí zápas by byl zbytečný), ale dokonce nebyl ani jednou poražen.

Do semifinále tak postoupili favorité Carlsen i Nakamura a los je svedl dohromady. Druhou semifinálovou dvojici utvořili Dubov s Ting Li-ženem.

Dubov, který mezi osmičku nejlepších v základní části proklouzl až v poslední chvíli, hraje evidentně ve skvělé formě. Poté, co doslova roztřískal Karjakina, se mu povedly i zápasy s Ting Li-ženem. V prvním vyhrál úvodní partii, pak však srovnal Ting Li-žen na 1:1, remíza ve třetí partii nic neřešila a rozhodlo se ve čtvrté, v níž Dubov zvítězil černými a dosáhl vítězství v minizápasu 2,5-1,5. Ve druhém minizápasu už Ting Li-žen neměl šanci. Dubov po dvou výhrách remizoval ve třetí partii a čtvrtá už se ani nehrála. Dubov – Ting Li-žen 2-0.

Semifinálová dvojice Carlsen-Nakamura měla smůlu. Dle mého soudu dva nejlepší hráči turnaje se utkali již v semifinále a postoupit mohl jen jeden  :usmev: . První minizápas sehrál Nakamura otřesně a Carlsen se po třech vyhraných partiích ujal vedení na zápasy. Carlsen-Nakamura 1-0. Jenže Nakamura je nejen dobrý hráč, ale také velký bojovník. Ve druhém zápasu vyhrál v první partii a pak dovolil Magnusovi už jen tři remízy. Vyrovnáno, Carlsen-Nakamura 1-1.
Třetí zápas byl hodně napínavý. Po úvodní remíze šel Nakamura do vedení, když vyhrál bílými figurami, ale jak je u těchto soupeřů v poslední době obvyklé, ani Carlsen bílými nezaváhal a zvítězil, když Nakamura chyboval už v úvodní části partie.

Čtvrtá partie skončila stejně jako první remízou. V armageddonu měl černé figury Nakamura a Carlsen musel bílými zvítězit. V první partii tohoto minizápasu jej Nakamura bez problémů odremizoval, když proti Carlsenovu 1.e4 zvolil remízovou variantu hry čtyř jezdců. V armageddonu tedy zvolil Carlsen tah 1.d4, který mu přinesl bod ve třetí partii. Tentokrát však hrál Hikaru mnohem lépe a i když měl Carlsen po celou partii převahu, nakonec to byl on, kdo udělal hrubou chybu a ztratil celou věž.

Nakonec tedy na zápasy Carlsen-Nakamura 1-2. Pro někoho možná překvapivý (pro mě ne  :smich: ) druhý finalista: Hikaru Nakamura.

Finále se hraje od 1.6.2020 do 3.6.2020 vždy od 16:00 našeho času. Bude zajímavé sledovat, zda Dubov potvrdí svou „zabijáckou“ formu nebo jestli Nakamura dotáhne své vítězné tažení do úspěšného konce. Mimochodem…Nakamura přitom všem hrál ještě i online turnaj čtyř amerických velmistrů Clutch Chess (stejně tak i Wesley So).

 

Loading

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Čekal

Bezprostředně po tahu Nakamury 36…Qe5 v klíčové páté partii (armagedon) nalezl Peter Svidler, jenž utkání komentoval z virtuálního studia, pokračování z říše snů mimo akční rádius většiny smrtelníků. Nutné bylo zahrát 37.Bf7! Stockfish dává plně za pravdu ruskému GM viz. ilustrativní varianta: 37. … Rf8 38. Nxc6 Qxb2 39. Qd1 Nd3 40. Rc2 Qa3 41. a5 Nd7 42. Bc4 N7e5 43. Bxd3 Nxd3 44. Re2 Qc3 45. Qc2 Qxc2 46. Rxc2 g5 a dle stroje „white is winning.“ Hikaru v pozápasovém interview přiznal, že tah Bf7 vůbec neviděl. Magnus ke své škodě rovněž ne, když místo manévru střelcem skočil jezdcem na pole b3. Závěrečná hrubka 40. Rxb4?? pak poslala do finále japonského samuraje. Nicméně Viking po sérii vítězných duelů padl se ctí. Únava dnes nedovolila seveřanovi vést údery Thorovým kladivem s obvyklou razancí, což se ukázalo býti rozhodující příčinou prohry.

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x