Dramatické šachy na Durasově turné 1909

Oldřich Duras (na fotografii výše) koncem roku 1909 dostal pozvání do Rieky k šachovým produkcím. Na cestě navštívil Vídeň, kde sehrál konzultační partie, v Budapešti pak hrál simultánku a i konzultační hry. Po Riece navštívil ještě Záhřeb, Terst, Temešvár a ještě jednou Budapešť.

O návštěvě našeho mistra v Budapešti se můžeme dočíst v historické knize John S. Hilbert: Emil Kemeny: A Life in Chess, (McFarland, 2013) na straně 311 je dokonce jedna partie. která není v databankách. Soupeři Durase byli Janos a Isthran. Partie byla dokonce publikovaná v Philadelphia Inquirer 26.12.1909 s komentáři Kemenyho. Rubriku vedl Walter Penn Shipley. A z dopisu Kemenyho je následující úvod k partii, který ilustruje typickou situaci v prostředí, kde se tehdy hrály šachy. Mnohé tak je i u nás v současné době…

Možná kontakt se Sharpem motivoval Kemenyho, aby napsal svému příteli ve Filadelfii. Časopis Inquier z 26. prosince 1909 informoval čtenáře, že Shipley dostal další dopis, a že pan Kemeny se zřejmě těší dobrému zdraví a píše ve výborné náladě.

Konstatuje, že v posledních pár letech hrál šachy méně, ačkoliv je v Budapešti hodně silných hráčů a šachové centrum je velmi dobře podporováno. Většina šachu ve městě se hraje v kavárnách, a Kemeny vtipně dodává, že nejtemnější kouty kaváren jsou rezervovány šachistům. Ačkoliv tito džentlmeni nejsou nejlukrativnějšími zákazníky vzhledem k široké nabídce nápojů.

Kemeny také Shipleymu popsal nedávné šachové události v Budapešti, čímž dokázal jak hra zde ve městě vzkvétá. Mieses uspořádal simultánku, o kterou mělo zájem více než 100 hráčů. Hodně z nich si vzalo své vlastní šachovnice a figurky, ale kvůli ubytování jich mohlo hrát pouze 35.

V Budapešti se také ukázal Duras, a sehrál simultánku pro 44 hráčů – což bylo maximum šachovnic, které se vešly do prostoru. Kemenyho dopis zahrnoval i konzultační partii, kterou Duras hrál proti dvěma místním hráčům. Shipley uvedl jejich jména jako Gajdos Janos a Aonyi Isthran.

Kemeny poskytnul Shipleymu pár poznámek, které byly později publikovány. Tím poprvé po třech letech dál americkým čtenářům šachovou partii, která byla okomentována městským šampionem.

Duras – Janos + Isthran [C84]
konz. Budapešť, 1909

V šachových pramenech se najde dost materiálů o cestě Durase. Časopis českých šachistů otiskl v
čísle 1 ročníku 1909/10 dokonce 3 ukázky. Dvě přináším bez poznámek. Třetí, vítězná partie ze zápasu s M.
Gladigem (Terst) je obsažena v databankách. Klání skončilo nerozhodně +1 -1 =2.

Duras + Tartakower – Fändrich + Marco [C21]
Vídeň, 1909

Fähndrich + Marco – Duras + Tartakower
Vídeň, 1909

5 7 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x