Smutná zpráva

V poslední době téměř nevyužívám sociální sítě k jinému účelu než ke komunikaci. Dnes jsem opět zabrousil po delší době na FB a vyskočila na mě velmi smutná zpráva: 26.8.2020 zemřel ve věku nedožitých 78 let významný český šachista, mezinárodní mistr Jan Lerch.

Dovolím si převzít příspěvky od přátel z Třince, na jejichž FB je stručný výčet Honzových úspěchů a dále přátel z ŠO Mosty u Jablunkova, klubu, za který Honza také hrával a na jejichž webu je nejen hezké poděkování Bohuše Szotkowského z roku 2014 Honzovi za jeho výpomoc v soutěžích družstev, ale především je zde i osobní curriculum vitae z pera mezinárodního mistra.

Dovolím si na Honzu, který za nás několik sezón hrát, vzpomenout v poněkud lehčím duchu.


Asi není moc lidí, kteří by Honzu označili jako pohodového a bezproblémového člověka. Jenže Honza nebyl ani problémový, ani nijak nepřívětivý. Naopak, byl dobrý společník a přátelský člověk. Byl však „problémový“ pro ty, kterým vadí upřímnost. Byl opravdu upřímný a nebral si servítky ani když šlo o nějakou autoritu. Na webu šachového oddílu ŠO Mosty u Jablunkova je například úryvek z Honzova kritického článku v Šachinfu psaný jeho typickým stylem. Stojí to za přečtení, věřte mi.

Byl to člověk, který si sice stál za svými názory, ale dokázal naslouchat i názorům jiných a přiznat svoji chybu. Snad i proto celkem zapadal do našeho „hašteřivého“ kolektivu  :usmev: .

Mezi lety 2004 -2008 hrál několik sezón i za Karvinou. Předcházela tomu příhoda, která jej vcelku dobře charakterizuje.

Snad v sezóně 2000-2001, ale možná i o nějaký rok dříve nebo později, hrála Karviná v Extralize. Hrál tam také Třinec. V závěrečné tabulce měly oba týmy (Karviná i Třinec) na svém kontě naprostou většinu zápasových remíz. Vtip byl v tom, že zatímco Karvinou s mnoha „saláty“ v sestavě všechny týmy zkoušely až do poslední možné šance, zápasy Třince končily obvykle rychlými remízami na většině šachovnic.

Těsně po sezóně vyšel v tehdejším Šachinfu rozhovor šéfredaktora Břéti Modra s Honzou Lerchem, který v té sezóně hájil barvy Třince.
Jedna z otázek zněla:

„Honzo, co říkáš na tu záplavu remíz?“ se zřejmou narážkou na remízy favorizovaného Třince.
Honzova odpověď mě tehdy rozesmála i rozzlobila  :usmev: :
„Máš pravdu, těch remíz v Extralize je strašně moc. S tou Karvinou by se mělo něco dělat.“

Jeho slova mě nenechala chladným a když se o cca dva měsíce později hlásil na Open Karviná, využil jsem příležitosti, abych mu to připomenul. Hráči s mezinárodními tituly měli startovné na turnaji zdarma.  Stál jsem u prezence, když přišel Honza. Nahlásil jméno, že je IM a když se chystal se odejít, ozval jsem se:
„Ty platíš 200 Kč.“
Udiveně zvedl obočí: „Proč? Hráči s titulem nemají nic platit.“
„Hráči s titulem nic neplatí, ty ano. Za ty hloupé kecy o remízách Karviné v Extralize.“

Když jsem viděl, že Honza vytahuje peněženku, nevydržel jsem a usmál se. Neplatil samozřejmě nic, jen jsem mu chtěl připomenout ono interview….
V turnaji jsme se potkali i za šachovnicí a sehráli jsme „šachanistickou“ (v té době se o šachanismu ještě nevědělo) partii, kterou mladí kluci zadávající partie do PC nechápali a neustále nás „otravovali“ při popartiovém rozboru, jestli máme opravdu dobře zapsané partiáře  :usmev: .
Málokdy se vidí tolik přehlédnutých matů a neomlouvá to ani oboustranná časovka. Jako by mezi 30. a 40.tahem u šachovnice neseděli dva zkušení šachisté, ale začátečníci… Přitom, jak jsme si po partii sdělili, já viděl všechny maty, které mi mohl Honza dát, on zase naopak ty, které mohl dostat  :usmev: … a ani jeden z nás neviděl ty, které mohl dát.

Je mnoho historek, které by se o Honzovi daly napsat. Honza nebyl „šedá myška“, byl to člověk vyznávající hodnoty, které dokázal, někdy nekompromisně, hájit.
Hrdý člověk, který neměnil své názory, vynikající šachista a lektor.

Budeme na něj stále vzpomínat.

Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a pozůstalým.

 

 

Loading

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
8 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Obdržel jsem v emailové korespondenci od pana Jiřího Kadlece ofocené stránky z ruského originálu a též z anglického a španělského vydání Suetinovy knížky. Dovolím si zde na ruský originál uvést odkaz a uvést tak věci na pravou míru: https://imgur.com/iguYHv2
Omlouvám se tímto čtenářům, že jsem je neúmyslně mystifikoval. Na svou obhajobu uvádím, že inkriminovaný diagram s chybou jsem „opsal“ z článku „Šachy naruby“ od J. Lercha (Šachinfo 5/12 str. 62). Ponaučení? Ověřovat sporné věci z více zdrojů.

Zdenek Cekal

Pan Jan Sikora Lerch patřil k mým oblíbeným autorům ve vzpomínaném „Šachinfu.“ Nechrlil články ve velkém (jako někteří nejmenovaní velmistři), aby se zviditelnil za každou cenu. Když už ale něco napsal, mělo to „hlavu a patu.“ Nebál se věci a hlavně lidi nazývat pravými jmény. Nezapomenu na jeho kritiku (dodávám oprávněnou) takového velikána světového šachu, jakým byl Botvinik. Jan tehdy rozcupoval povahové rysy Patriarchy (=Botvinik) na „padrť,“ když poukázal na jeho stalinistické postoje a vinu za zničené kariéry oponentů z řad šachistů. Tehdy jsem si v duchu říkal: “ Tenhle chlap má opravdu koule…“ Ač jsem se s panem Lerchem nikdy osobně nesetkal, budou mi jeho postřehy nejen k šachovému dění chybět. Čest jeho památce!
PS. Digram z inkriminované Suetinovy knihy, o které Jan říká: „…za stálého míchání vyléváme na hnůj!“ vypadá následovně:
 
bílý na tahu vyhraje??!


Jak vidno, bílý na tahu nevyhraje, ani kdyby se rozkrájel. Suetinova „studie“ opravdu patří na hnůj.

Jirka Kadlec

Může to však být i jinak. Nemám sice českou verzi Suetinovy knihy, na důvěryhodnost dr. Jiřího Veselého v šachové publicistice mám však svůj, nepříliš dobrý názor. Rozhodně v anglické verzi Suetinovy knihy stojí černý král jinde, a to v protilehlém rohu, na poli h1. Takže proměna pěšce v dámu je se šachem….
 

Zdenek Cekal

Diagram se Suetinovou studií se nalézá rovněž v závěru článku „Šachy naruby“ od J. Lercha (Šachinfo 5/12 str. 62), odkud jsem čerpal podklady.
 

Jirka Kadlec

V ruském originále, jakož i v anglickém a španělském překladu Suetinovy knihy je diagram zrcadlově, s černým králem v protilehlém rohu šachovnice, než je pole proměny bílého pěšce. Pod diagramy je napsáno  Ход белых, resp. White to move, či Juegan las blancas. Postavení je vždy toto: Bílý: Kh6, g6; Černý: Ka1, Vh8, Sg8, Jh7. Takže v tomto případě to není chyba Suetina, ale dr. Veselého a dr. Alstera, kteří spáchali český překlad.

Jan Jílek

Studii jsem neznal, ale z logiky věci těžko uvěřit, že by velmistr Suetin o jednoduché čtyřtahové remíze tvrdil, že je to výhra za bílého. Spíš to opravdu vypadá na nějaký „překlep“ a pozice s Ka1 je skutečně jiná písnička.

Zdenek Cekal

Pane Jílku, je možné, že do překladu knihy „Škola šachové strategie a taktiky“ pan Veselý nechtěně „zakomponoval“ chybný diagram. Nicméně pan Lerch Sikora „sepsul“ více pasáží v dotyčné učebnici. Nakonec jeho doporučení „za stálého míchání vyléváme na hnůj…“ hovoří za vše.
Pan Zimniok píše:
„Byl opravdu upřímný a nebral si servítky ani když šlo o nějakou autoritu. Na webu šachového oddílu ŠO Mosty u Jablunkova je například úryvek z Honzova kritického článku v Šachinfu psaný jeho typickým stylem. Stojí to za přečtení, věřte mi.“
Lubošova slova potvrzuji. Četba stojí za to. Minimálně ozřejmí publiku, proč někteří šachisté považují Suetinovo dílko za „shitovku.“

Jirka Kadlec

Nemám v úmyslu se zastávat velmistra Suetina, ale jeho knížka vyšla v roce 1961. Ve všech knihách z té doby najdete – zvláště pokud je prozkoumáte dnešními počítači – celkem dost chyb. Přesto si myslím, že je v nich i docela dost zajímavého a prospěšného, že prostě stojí za to si je přečíst   :mrknuti: 

8
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x