Norway Chess ’20 finišuje

Zápas Short-Nguyen sice skončil, ale ještě zbývá dohrát Altibox v norském Stavangeru. Píši „zbývá“, protože se mi nějak moc nechce věřit, že za současné situace v Evropě v blízké době uvidíme nějaký významnější turnaj.

Ale možná by z toho mohly mít dvě bytosti radost: Štěpán Žilka už nemusí „sežrat“ Aliena a Alien nebude sežrán  :usmev: , protože Štěpán slíbil sežrání pokud se sezóna normálně dohraje a už teď jsou přeložena kola prakticky ve všech šachových soutěžích družstev. Takže možná se dohraje, ale určitě už ne normálně.

Ve Stavangeru se však nic nepřekládá. V pondělním sedmém kole se utkaly dvojice: Caruana – Carlsen, Duda – Tari a Firúzdža – Aronjan.

Carlsen se černými dostal do těžké pozice, ale dobře se bránil. I Caruana však byl dostatečně na výši a přes oboustranné drobné chybičky to byla zatím asi nejkvalitnější partie turnaje. Žádné ohňostroje, ale mohutné soustředění na obou stranách šachovnice.

Jestliže v klasických partiích je Caruana schopen být Carlsenovi téměř rovnocenným soupeřem, pak ve zrychleném tempu má Carlsen stále hodně velkou převahu. Potvrdil to i tentokrát a v armageddonu Caruanu prostě a jednoduše vyřídil.

Janek Duda se potkal s Tarim. Tarimu se na tomto turnaji buď silně nedaří nebo je problém někde jinde. Mám silný dojem, že za zbývající pětkou notně pokulhává nejen herně, ale zaostává i v přípravě. Proti Dudovi si připravil variantu španělské, kterou hrávám i já  :usmev: . Je silně na hranici korektnosti a pokud se v ní černý neorientuje, raději by měl volit něco jiného. Tari se neorientoval a už ve 12.tahu se vzdal prakticky svého jediného trumfu (12 … Sxd5?) a byla z toho málem miniaturka.

 

Firúzdžova pozice po zahájení v partii s Aronjanem vypadala opticky lépe. Jenže nebylo vidět, jak by bílý své miniaturní převahy (pokud se v tomto případě vůbec dá o nějaké převaze mluvit) mohl využít. Alireza zkusil hru komplikovat, ale Aronjan se dobře bránil a udržel remízu. Nebylo mu to však nic platné, protože v armageddonu na mladého Firúzdžu neměl. Tedy…měl, ale to by musel lépe blicat  :usmev: a vidět poměrně lehkou taktiku (42. … Vc2? ; 42. … Vc3 -+) .


V osmém kole mě překvapil Tari, který měl černé s Carlsenem. Nejenže hrál celkem solidně, ale dostal se dokonce „až“ do koncovky. Sedět proti němu jiný hráč, možná by partii i zremízoval. Ale seděl proti němu Magnus a ten postupně černého přehrával. Pokud pamatujete, jak kdysi Karpov „střádal“ malé výhody, až z nich byla jedna velká, tak tohle byl podobný případ. Magnus je prostě Magnus…

Caruana neprolomil Firúzdžův CaroKann a to se o to pokoušel s variantou 3.f3. Stál sice o dost lépe, pak však na chvilku polevil ( 20.Df2 ?! ; 21. Sd7?) a Firúzdža vyklouzl. Tentokrát však v armagedonnu stálo štěstí (?) při Caruanovi a rozbořil „carokannskou“ pevnost. Firúzdža tak klesl na druhé místo. Přeskočil jej Carlsen, který má v dalším kole proti Firúzdžovi černé kameny.

 

 

Pokud pro někoho bylo překvapením Dudovo zahájení proti Aronjanovi, pak asi neví, že urychlený drak je v Polsku dost populární. Duda jej sehrál velmi dobře a partie skončila remízou, když ve 30.tahu hráči opakovali své tahy.

 

 

Armageddon, to je slovo, které by Aronjana na tomto turnaji mělo strašit. Je-li pravda, co mi dnes napsal Honza Repák, tedy že Aronjan prohrál všechny tiebreaky, pak by se měl Levon velkou oklikou vyhýbat remízám.
Duda si v tiebreaku zvolil další „polské“ zahájení, francouzskou obranu. Vyšlo mu to. Nakonec po tuhém boji udělal Aronjan v 65.tahu strašnou hrubku (65.Kb5??) a našel prakticky skoro jedinou cestu k prohře.

 

Na čele turnaje je dvě kola před koncem Carlsen s jednobodovým náskokem na Firúzdžu. Na třetí příčce je zatím Aronjan. Nezapomínejme, že za vítězství se udělují tři body a je možné, že o vítězi turnaje se rozhodně už v předposledním kole (Firúzdža-Carlsen). ….anebo taky ne  :usmev: .

Dnes mají hráči volný den, turnaj pokračuje ve čtvrtek 14.10.2020 .

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x