Cracovia 2020

Cracovia 2020 sice není jediným turnajem hraným v reálu, ale koná se nedaleko hranic České republiky a už jednou jsou ho zde zmínil. Od té doby se mnoho nezměnilo, protože v turnaji jsou odehrána teprve dvě kola.

Po dvou kolech se dá jen stěží usuzovat, kdo má jaké šance. Ani to nehodlám dělat  :usmev: . Turnaj mě zaujal především kvůli proticovidovým opatřením platícím v Polsku od 28.12.2020, která jsou podobná jako u nás (a jinde v Evropě) a turnaj se přesto hraje.
U nás si nezahrajeme ani kuličky  :plac: .

Na festivalu mě zaujal především A open pro hráče nad 2100. Žádné výjimky, žádné divoké karty. To je důvod, proč je ratingový průměr A skupiny téměř 2290 (2289,59). Další věc, která člověka praští do očí: věkový průměr hráčů a ten je 23 let (!) .

Vlastně v turnaji hrají jen dva „starci“ nad padesát, oba jsou cizinci (Německo). Jen dvanáct hráčů je starších třiceti let, zbytek tvoří omladina. Někoho by mohlo napadnout, že věkový průměr snižuje velký počet žáčků. Nikoli, mladých do 15 let je v A turnaji poskrovnu, osm.

Jedním z favoritů turnaje je GM Aleksander Donchenko z Německa (22 let). Nebude to však mít lehké, protože v turnaji hraje celá řada dobrých hráčů a ještě více ambiciózních a nebezpečných hráčů. Po dvou úvodních kolech je v turnaji jen sedm hráčů se 100% bodovým ziskem.

Při procházení výsledků na chessarbiter jsem narazil na jednu zajímavost  :usmev: . V ženské kategorii patří k horkým „favoritkám“ Petro Golubka z Ukrajiny. Měli jste pocit, že je to muž? Já také. Pokud si Petro nevybral některé z 96 pohlaví vehementně prosazovaných v některých krajích, pak jde o chybu organizátorů, kdy Golubkovi v kolonce „Pohlaví“ zapsali písmeno „K“ (kobieta=žena) místo „M“ a jistě si toho všimnou nejpozději při vyhodnocování ženské kategorie.

Petro je mezi ženami zatím na třetím místě 😀  (zdroj: chessarbiter.com)

 

Zdroj: chessarbiter.com

 

Golubka obhajuje loňské vítězství. Letos je turnaj možná o něco slabší, ale ani tak to nebude procházka růžovou zahradou, o čemž se už přesvědčil nejeden z favoritů. Ani jednu partii zatím nevyhrál třeba třetí nasazený GM Grzegorz Nasuta a to měl relativně slabší soupeře. Pravda, turnaj se teprve rozjíždí.

Při procházení partií mě jako první „uhodila do hlavy“ pozice z partie Kucharska-Jarzębowski. Černému se partie nevyvedla a bílá bez problémů skórovala. Zaujala mě pozice po 21. … Ke8, protože první věc, která mě napadla, byl tah 22.Vxe6.
Kupodivu i Stockfish to viděl podobně  :usmev: . Bílá zvolila jinou dobrou cestu, která také stačila k zisku celého bodu. Ovšem kdo si chce potrénovat propočet, má šanci (varianty po 22.Vxe6 uvádím na konci článku).

O CaroKannu se tvrdí, že je to velmi pevné zahájení a je to pravda. Ale černý si nemůže dovolit hrát druhořadé tahy, jinak dopadne špatně.
Od dob Steinitze je celkem vysoce ceněna dvojice střelců a znám dost hráčů, kteří by na tuto „výhodu“ přísahali. Žijeme ale ve 21.století a časy se mění  :usmev: . Když pro svou „dvojku“ nemáte dostatek prostoru a jen stěží pro ni hledáte nějakou pracovní náplň, pak je vám k ničemu. Maximálně se s takovou dvojicí střelců můžete nechat vyfotit  :mrknuti: .

 

„Mám dvojici střelců! Uděláme si selfíčko 😀 „

 

V následující partii černý vymyslel podivný plán s výměnou dam. Nějak ale asi zapomněl, že soupeř může mít vlastní názor na myšlenky černého.

 

 

V Polsku jsou některá opatření ještě přísnější než u nás (třeba zákaz „trajdání“ mládeže do 15 let bez doprovodu rodiče nebo dospělého zástupce, na Silvestra zákaz vycházení už od 19:00 atd.), ale sport tam asi není tak „ořezán“ jako u nás.

Jiný kraj, jiný mrav  :usmev: .

Slibovaný závěr partie z výše uvedeného diagramu.

 

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš Krajina

Já jsem to viděl trochu jinak: 22.Vxe6 fxe6 23.Dxe6 Kf8 24.Ve1 s hrozbou dvojtažce, a nyní
24…Dg5 25.Sf6 Ve8 26.Dxe8 s koncovkou s figurou více,
nebo 24…Dh6 25.Df6 Kg8 26.Ve7 (po Dc1+ je představení Sf1) a matu na f7 nebo h8 nelze zabránit.
Doufám, že se nepletu, když čučím jen na diagram (jsem starší člověk a zrak mi již tolik neslouží).   :usmev: 

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x