Konspirační teorie?
Dnes, tj.v úterý ve středu 27.ledna 2021, se hrálo už desáté kolo turnaje Tata Steel. Pokud jste si zvykli na komentování některých kol renomovanými hráči, pak byste se měli rychle vzpamatovat a vrátit se oběma nohama na zem. Desáté kolo bez Davida a skoro bez Tadeáše.
Než se dostaneme k samotným partiím…
V komentáři k minulému článku se vyjádřil Ondra Havelka, že MVL (Vachier-Lagrave) snad hraje „schválně“ takhle špatně . Ondra to nemyslel zcela vážně, jen chtěl poukázat na fakt, že MVL hraje nezvykle „nedobře“. Ale jako konspirační teorie by to nebylo špatné. Dokonce by na tom mohlo něco být, protože je evidentní, že se všichni spikli a nechávají vyhrávat Giriho i vyhrané (za Giriho) pozice, které by jinak jistě remízoval.
O tom, že ne vše je takové, jak se nám to jeví a že za nitky tahá kdoví kdo, svědčí i partie FC-MC.
(Zkratky neznamenají nic jiného, než iniciály jmen Fabiano Caruana a Magnus Carlsen. Nikoli Footbal Club vs. Manchester City.)
Celkem ostře sledovaný souboj. Magnusovi se moc nedaří nebo možná skrývá své kvality před potenciálními soupeři v boji o titul mistra světa (v tom případě jsem zvědavý, zda mu to vydrží až do zápasu o titul ), Fabiano hraje naopak velmi dobře a téměř v každé partii předvádí především skvělou domácí přípravu.
Bílý (FC) měl v zahájení mírně navrch. Ne, že by měl hmatatelnou výhodu, ale přece jen se mu pozice asi hrála pohodlněji. Překvapil mě už 12.tah Fabiana (12.c5). Za mých mladých let mě kárali, že takové přetažení pěšce nebývá dobré a že tak hrají hlavně „saláti“, čímž mysleli mou maličkost. O to víc mě potěšilo, jak dalece jsem „předběhl dobu“ . Pak ještě přišla údajná Magnusova nepřesnost (asi ano), tah 15. … Dxf6 (ztráta pěšce) a adekvátní reakce bílého 16.Jxd5!, po níž se černý dostal do nezáviděníhodné situace. Hrát černými někdo jiný, Caruana by měl asi velkou šanci přetavit aktivní pozici v celý bod. Jenže černé figury vedl Carlsen. A vedl je zatraceně dobře. Dal ještě jednoho pióna za svázání Sd3.
Remíza a partie na hóóóódně vysoké úrovni.
Duda poměrně rychle (26.tahů) remízoval s Van Foreestem. Při pohledu na partii dávám za pravdu polským kibicům, že Duda by se dostal mnohem dál, kdyby se alespoň o trochu více věnoval zahájení. Jorden Van Foreest hrající černými a s dobrým postavením v tabulce proti remíze v rovné pozici určitě nemohl nic namítat.
Překvapení turnaje, Nils Grandelius, si proti sicilské obraně Alirezy Firúzdži zvolil Richter-Rauzerův útok. Patnáctý tah bílého (15.Je2) se mi však zdá jako příliš krotký a plán s přeskákáním jezdce z c3 na f4 by se hodil spíš do nějaké zavřené pozice než do dynamické sicilky. Ale Firúzdža na toto „překvapení“ nehrál principiální 15. … Sxe4=, nýbrž 15. … Kf7?!, což prý je novinka (?).
Oba borci bojovali, ale nakonec bílý zřejmě neviděl, jak by se dala pozice zesílit.
PC sice v závěru plácá něco ve smyslu +0.5 , ale dokonce ani já , stejně jako Nils, nevidím, jak by se bílý mohl byť jen přiblížit vidině vítězství.
Přiznám se, že hru Pentaly Harikrishny jsem nikdy nijak extra nesledoval. Až do tohoto turnaje…
Máme asi štěstí (nebo smůlu, záleží na tom, jak se to vezme) že Hari hraje šachy a nesedí v naší vládě například na Ministerstvu zdravotnictví, protože to bychom už v roce 2018, tedy nejméně dva roky před „objevem“ koronaviru, určitě chodili všichni s rouškami na „ksichtech“ a ještě i v ochranných oblecích.
Pro mě platí rovnice: Harikrishna = profylaxe.
Když dnes bílý zahrál 16.Sd3, vůbec jsem nechápal (ne)smysl toho tahu. Až když střelce převedl na e2 a začal stěhovat figurky, pochopil jsem jeho plán ( zčásti ). Harikrishna-Tari, 1/2 – 1/2 .
Andreje Jesipenka jsem před turnajem označil za teprve vycházející ruskou hvězdu. Vypadá to, že jsem se moc nemýlil. Poté, co „zabil“ Carlsena a v devátém kole odpůlil Firúzdžu, si v desátém kole připsal celý bod za vítězství s Davidem Antonem Guijarrem. Antonovi se v partii stalo osudným pole b4.
Nejdříve neodpověděl správně na vlažně rozehrané zahájení bílého a místo aby bílému zkomplikoval život a ztížil mu hru na dámském křídle tahem 28. … a5!, obsadil pole b4 svým jezdcem (28. … Jb4?!). Bílý si to nenechal líbit a prostými tahy 34.a3 a 35.b4 jezdce vypudil. Nic tak strašného by se černému nedělo, ale černý si zřejmě s pozicí moc nevěděl rady. Sérií nepřesných tahů umožnil bílému získat pěšce, dobrou pozici a celý bod.
Tvůrci konspiračních teorií mají jasno: blábol, že prý všichni úmyslně nechávají Giriho vyhrávat, vytvořili jiní tvůrci konspiračních teorií jen proto, aby dokázali, že nejde o žádnou konspirační teorii s cílem zmást soupeře na turnaji kandidátů, ale zcela logicky jde o jasnou konspirační teorii s nejasným cílem. . Pokud se v tom nevyznáte, neřešte to, jsou i horší věci (a věty).
Pravdou ovšem je, že Giri opět vyhrál a ještě k tomu jakým způsobem!
Od zahájení sice měl Anish mírnou převahu, ale když se vyměnily dámy a na královském křídle proti sobě stáli tři bílí proti třem černým pěšcům, čekal jsem remízu. Hrálo se dál. Tedy Giri hrál dál, protože Wojtaszek měl pasivní postavení figur a mohl jen čekat, co bílý vymyslí.
Na téhle partii jsem vlastně zamrzl , protože kromě závěrečné Wojtaszkovy chyby (48. … Sb2??) není na první pohled patrné, co udělal špatně.
Domnívám se, že prvním krokem k porážce černého byl tah 35. … Vad8.
Podle PC se mělo stát 35. … Va5.
Nebudu dělat chytrého, mě by to nenapadlo. Až po partii mi došlo, v čem spočívá rozdíl mezi snahou vyměnit jeden pár věží po 35. … Vad8 a po 35. … Va5.
Po 35. … Vad8 k žádné výměně nedojde. Bílý ji nedopustí, nakráčí pěšcem až na h6 a bude „otravovat“.
Po tahu 35. … Va5 (doporučuje Stockfish )může bílý zkusit hrát podobně jako v partii a zdvojit věže na sedmé řadě. Černý pak nemá nic lepšího než se pokorně vrátit 36. … Vaa8.
Vtip je v tom, že pokud teď bílý postoupí 37.h5, černý si buď výměnu věže vynutí nebo se budou opakovat tahy. To by mělo stačit k udržení pozice.
Jak Giri, tak Wojtaszek podali velmi dobrý výkon a závěrečná hrubka (48. … Sb2?) bude Radka asi dost mrzet, ale Giri si bod určitě zasloužil.
Příznivci Londýnského systému by mi asi neodpustili, kdybych sem nedal celou partii Giri-Wojtaszek . Ostatní „nepříznivci“ tohoto zahájení, ji mohou směle přeskočit.
Zbývá partie Vachier-Lagrave – Dončenko. Při jejím sledování mě napadla slova agenta Muldera ze seriálu Akta X : „The Truth is Out There.“ [‚Pravda je tam venku‘]
Hledajíc „pravdu“, obrátil jsem se Tadeáše Kriebla, aby mi vysvětlil, proč nehrál černý 22. …Jc6! ??? Nevysvětlil, protože i pro něj v tomto případě platí „The Truth is Out There.“ .
Jistě, tah 22. … Vb5 je dobrý a má stejnou myšlenku jako 22. … Jc6 – zbavit se otravné dámy. Ale přece jen má tah Jc6 své nesporné výhody.
Dončenko neměl svůj den, v závěru pak ještě chyboval v dámské koncovce, kde měl remízu na dosah ruky. Maxime se tak alespoň odpoutal od spodních příček tabulky.
Po desátém kole se pokouší o sólový únik Anish Giri, závěrečná kola budou určitě hodně zajímavá.
Odkazy
- Web turnaje
- Online přenos (pátek 14:00 [čtvrtek VOLNÝ DEN] )
- Video shrnutí po osmi hracích dnech s IM Tadeášem Kriebelem na Youtube šachy.cz
Hm, v redakci nám řádí nějaký šotek co manipuluje s tokem času. Včera byla (doufám) středa, já zase měl za to, že volný den bude zítra, ale je už dneska a zřejmě se mi podařilo zmystifikovat celou naši redakci :))
Plán videí si ale narušit maličkostmi jako je oficiální harmonogram nenechám, bude v pátek po 11. kole 🙂
To s tím šotkem a tokem času… To je pravda, že? Není to žádná konspirační teorie, abych pak nevypadal jako blbec, až to budu někomu vyprávět.
Naše slavná redakce má asi celkově problémy s časem, když i šéfredaktor u článku publikovaného 28. 1. píše „Dnes, tj.v úterý 27.ledna 2021“
Musím se zamyslet, zda týmu nenadělit nějaké hodinky s přesným velitelským časem, samozřejmě synchronizovaným dle nejvyššího (LZ)
To bych nedělal (tu synchronizaci). Rázem byste mohli všichni zjistit, že jsme vlastně ještě ani neoslavili Silvestra 2020 .
Tak to je surrealismus jak c*p 🙂 Snad zítra bude pátek, bo jinak by mě asi už ….. 🙂
Jinak pánové opět skvělé šachové články!
Díky, Petře . Jen bych dodal, že je to surrealismus „stříknutý“ dadaismem, to celé zabalené do moderního obalu konspiračních teorií .