Nuda v reálu, online rozptýlení

Online turnaje mají takovou zvláštnost-většinou se hrají pro zábavu a hodně hráčů si právě v internetovém prostředí zkouší možná i nemožná zahájení. Všeobecným omylem je, že hodně lidí hledá kuriozity v amatérských soutěžích. Opak je pravdou, hledáte-li „šachanistická“ (nebo jiná extravagantní) zahájení, hledejte mezi profíky!
Je sice možné, že v následujících řádcích někdo najde i poučení, ale jsou psány spíše pro odlehčení a rozptýlení.

Jen letmo jsem proletěl partie z nedávno skončeného korporátního mistrovství světa. Našel jsem spoustu vhodného materiálu pro trénink začínajících šachistů (jen oběť na f7 se mezi dvacítkou nejkratších partií vyskytuje hned několikrát), ale zajímalo mě spíše zahájení.

Často se stane, že někdo něco najde, aniž by si to uvědomil  :usmev: . Jenže na tomto mistrovství (zatím jsem to fakt jen rychle proletěl) se toho moc nenašlo. Většina hráčů se snažila odehrát zahájení „korektně“ a to, že se to občas nepovedlo, je pochopitelné. Šachy si chtěli vyzkoušet nebo zahrát pro zábavu.
(Mimochodem, pokud to někdy vypadá, že jsem někdy příliš „přísný“ k chybám „slabších“ hráčů, je to tak. Vadí-li to někomu, klidně mi to může v parném létě vrátit a přijít se podívat k vodě na mé nesmělé plavecké pokusy. Ve chvíli, kdy se mi voda jen lehce dotkne hrudního košíku, začínám bojovat o holý život  :smich: .)

Konkrétně… i na tomto turnaji se sem a tam objevila jistá extravagance, ale jinak veskrze korektní zahájení. Četnost jednotlivých zahajovacích tahů je patrná ze stromu.

Jen v jedné partii zkusil hráč 1.h4, ve dvou 1.Jh3 a 7x se hrálo 1.g4. Většinou tyto tahy hráli nezkušení hráči, ale jedna partie zahájená tahem 1.g4 stojí za zmínku.

 

 

Ale pozor, i na tomto turnaji se daly nalézt kuriózní věcičky  :usmev: . Nestačil jsem zatím prolézt vše, ale zaujal mě tah a3, který se objevoval jako prevence v několika různých otevřených hrách.

V následující ukázce si bílý dal jak a3, tak ještě i h3. Partii rychle prohrál a řekl bych, že bílý si turnaj buď jen užíval nebo měl těžký problém s technikou (možná obojí, třeba jej zlobila technika, tak to pojal jako zábavu  :usmev: ). Jeho rating je totiž skutečný a tohle nebyla jediná partie, kterou prohrál podobným způsobem.
(Uvádím to především proto, aby snad nevznikl dojem, že tím chci říct, že jeho soupeř(i) nehráli podle pravidel.)

V této partii zahrál „nesmyslné“ 15.Sf3 (předpokládám, že chtěl 15.Se3), v jiné nepokryl hrozící Sf5 s vazbou dámy a krále tahem g7-g5 a o dámu přišel (místo g7-g6 zahrál g7-g5), takže bych to opravdu viděl na velmi špatnou myš.

 

Při hledání zajímavostí jsem byl tedy mezi „amatéry“ neúspěšný, ale podíval jsem se i na profíky  :usmev: a byl jsem úspěšnější.
Za základ jsem vzal partie hrané na chess24.com v minulém roce (od dubna). Magnusovy turnaje, Banter blitz atd.
Možná to někoho překvapí, možná ne. Mezi nejčastější „narušitele“ šachových zákonů v zahájení patří i hráči absolutní špičky.

Strom z těchto turnajů je už o něco zajímavější.

 

Za povšimnutí stojí stoprocentní úspěšnost některých zahajovacích tahů (1.f3 , 1.Jh3).
Tah 1.f3 hrál v blicce na chess24 Banter Magnus Carlsen s Wesleyem So.

 

V prestižnější kvalifikaci na online turnaj Chessable si stejné zahájení, ale s jinou „myšlenkou“, zkusil GM Oparin proti Shanklandovi.

 

Jak Carlsen, tak Oparin byli úspěšní, ale snad každému je jasné, že to nebylo zásluhou zahájení.
Navíc ani jeden z nich nepochopil „šachanistickou“ myšlenku tahu 1.f3 : zbavit se slabého pf2 a pokrýt pole f2 pokud možno co nejsilnější figurou (nejlépe dámou po 1.f3 e5 2.d4 exd4 3.Dxd4 Jc6 4.Df2!!), ale MC byl celkem blízko pochopení…  :smich:

Nikoho jistě nepřekvapí ani vysoká úspěšnost tahu 1.Jh3. Stačí říct, že jej 3x použil Alireza Firúzdža v zápasu proti Oleksijenkovi.

 

 

Firúzdža vůbec rád v blickách experimentuje. Oblíbený tah „neteoretiků“ nebo hráčů, kteří chtějí oklikou přejít do připravených variant, 1.Jc3 se od loňského dubna vyskytl v partiích osmkrát a z toho hned 5x jej užil právě Alireza proti Francouzu Fressinetovi.
I když toto zahájení často slouží jen jako přechod do jiných variant, přeci jen se dá hrát i originálně a nikoli nevýhodně.

 

 

Tah a3 už jsem zde zmiňoval. Obvykle bílému nic nekazí a bílý tak jen „předá tempo“ černému. I tady je však nutné mít se na pozoru, jinak můžete spadnout do léčky.

 

 

 

Pevně věřím, že mezi šachanisty se najde pár odvážlivců, kteří výše uvedená progresivní zahájení vyzkoušejí  :smich: .

Stejně tak věřím, že normální seriózní šachisté pochopili, že super výsledky těchto experimentů se nezakládají na prvotních tazích, ale na umění těch, kteří je užívají.
V dnešní době lze hrát opravdu téměř cokoli.


Btw., také jste o víkendu nebo dnes na poslední chvíli sháněli respirátory, kterých, stejně jako chirurgických jednorázových roušek, je údajně všude dostatek?  :smich:

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x