MCI -Semifinále
Spoiler: nepamatuji si Nepomňaščiho ve finále 🙂 .
Z toho je jasné, že Nepo vyřadil Magnuse Carlsena. Ve druhém semifinále byl úspěšnější Anish Giri, který přešel do finále přes Wesleyho Soa.
První semifinálové zápasy se hrály ve čtvrtek, v pátek se hrály odvety.
Začneme zápasem Giri – So.
So šel do vedení po první partii, v níže se Giri „ukopnul“ a daroval soupeři nejdříve pěšce (29.Jf5?) a aby toho nebylo málo (nebo aby se nemusel dlouho trápit v prohrané pozici), dal ještě i figurku (32.Jxh6+??).
Ve druhé partii si soupeři „střihli“ krátkou efektní remízku s obětí dámy bílého a věčným šachem. Předpokládám, že je to teorie (nechce se mi to hledat ).
Třetí partii sehrál So v podivném stylu. Ze zahájení vylezl s dobrou pozicí, ale pak (zhruba od 25.tahu) začal hrát „divně“, čímž myslím: vybíral si druhořadé tahy. Zřejmě se v pozici moc neorientoval a Giri neměl moc práce s uplatněním materiální převahy.
Stav zápasu byl vyrovnaný a ve čtvrté partii měl So bílé figury. Gruenfeldka se mu trochu vymkla z ruky a Giri celkem v pohodě vyrovnal hru (osobně bych dal po 23. bxc5 přednost spíše černé pozici). So se rozhodl otočit kormidlo osudu.
Povedlo se.
Po 24.f5?? se sice Giri ještě „nechytil“ a nezahrál vyhrávající 24. … Sh6!, ale čerstvý Američan (nedávno dostal So americké občanství) vytrvale chyboval , až doslova dokopal Giriho k vítězství partie a prvního zápasu.
Po prvním dnu vedl Giri na zápasy 1-0 a konečně se mohla naplno projevit jeho silná stránka . Remízovač Giri dostál svému jménu a třikrát remízoval.
Hned v první partii druhé semifinálového dne , která skončila remízou v 65.tahu se vyskytla zde probíraná věžová koncovka s pěšcem navíc. Na rozdíl ode mě a jiných salátů, si s ní Giri poradil a pozici udržel.
Remízou mohla skončit i čtvrtá partie. Giri sice zahrál chybně 26.g4?, ale nepochybuji, že by i pak horší pozici udržel. Ukázalo se však, že tah 26.g4 si místo otaýníků zaslouží vykřičníky, protože tahle chyba Girimu vyhrála partii, druhý zápas a vynesla mu postup do finále. So na chybu soupeře reagoval chybou, po níž by cestu k výhře za bílého našel i velmi průměrný šachista.
Tytam jsou doby, kdy platilo, že hraje-li v turnaji Magnus, ostatní bojují o druhé místo. Za jeden rok se Magnusovi podařilo v jeho online turnajích vypiplat si slušné a nebezpečné soupeře.
Zatímco v loňské tour si ještě držel převahu, v aktuálně probíhající tour jen paběrkuje a doposud nevyhrál ani jeden z turnajů této série.
Jistě, kdokoli jiný by mohl být s takovým paběrkováním spokojený, ale tady je řeč o kdysi suverénním mistru světa.
Tentokrát vystavil Carlsenovi stopku Jan Nepomňašči. Magnus se sice snažil, ale nestačilo to.
V první partii prvního zápasu se Carlsen marně pokoušel vyhrát dámskou koncovku. Přitom byl kolem padesátého tahu vyhraný, ale nedokázal to. Několikrát promarnil šanci mazat d-pěšcem k poli proměny a pak už bylo pozdě.
Nutno ovšem dodat, že ani po postupu d-pěšce není výhra úplně triviální, takže kritika Carlsena není na místě.
Po únavném boji si oba hráči odpočinuli při remízo druhé partii, která měla pouhých dvacet tahů.
Ve třetí partii Carlsen přepískl svou snahu o vítězství. V rovné pozici zřejmě něco přehlédl. Jeho tahu 31.d5? jsem nějak nerozuměl . Prostě ztráta materiálu a pozice v troskách.
Čtvrtá partie skončila remízou, když po 31.dxe5 vznikla sice malebná, ale rovná pozice.
První zápas tedy skončil mírně překvapivým vítězstvím Nepomňaščiho a Carlsen se musel v páteční odvetě hodně snažit.
Stejně jako v prvním zápasu i první partie druhého zápasu končila remízou v dámské koncovce. Když Carlsen ve druhé partii udělal z dobré pozice prohranou (42.Vxa7+? , 44.Kxf5??), vypadalo to s ním špatně.
Carlsen je ale bojovník a jen tak se nevzdává.
Třetí partie byla celkem divočina, ve které se rozhodlo až v časovce. Oba soupeři v průběhu partie několikrát chybovali, ale poslední chybu udělal bílý (Nepomňašči), když s cca 30 vteřinami na hodinách nenašel způsob, jak převést střelce k blokádě postupujících černých pěšců.
Čtvrtou partii hrál jen jeden hráč: Magnus Carlsen. Pokud budete hledat nějakou zásadní chybu černého, pak vězte, že největší chybou byla volba varianty v zahájení . V sicilské nedal Carlsen Nepovi žádnou šanci a systémem start-cíl zvítězil, čímž vyrovnal zápasové skóre na 1-1.
Rozhodnout o postupu musel až tiebreak. Tiebreak je vždy tak trochu sázka do loterie. V blickách se může stát cokoli.
V první blicce měl bílé figury Nepo a dlouhou dobu se snažil uplatnit kvalitu. Partie skončila po celkem nesmyslném potahování remízou ve 142.tahu. Ve druhé blicce Carlsen pokazil rovnou dámskou koncovku a i když v už prohrané pozici zkusil ještě známý hospodský trik s „napadením“ dámy nekrytou dámou (pokud mu na pole a6 dáma neupadla náhodou ), Nepo mu na něj neskočil.
Vítězem tiebreaku a tím i celé sady semifinálových zápasů se stal Nepomňašči.
Carlsen si tak zahraje jen o cenu útěchy (třetí místo) se Soem.
Nepomňašči si to ve finále rozdá s Girim.
Odkazy:
Web turnaje
Online přenos na chessbomb
Živý přenos Chess24
Živý přenos komentovaný GM Harikrishnou
…a další komentáře