Zápas „století“?

Kvapem se blíží datum 1.4.2021. Jak jistě všichni naši čtenáři vědí, je tento aprílový den zasvěcen prestižnímu klání dvou „skorogigantů“, tedy pánů Zdeňka Čekala a Aleše Krajiny.  Zápas hraný na serveru šachy.cz na deset partií má svá specifika.

V podstatě půjde o klání, v němž se střetnou dva (ne)šachové směry: „konzervativní“, reprezentovaný panem Čekalem, a „šachanistický“, reprezentovaný panem Krajinou  :usmev: .
Čeká nás deset bleskových partií (tempo 3+2) dvou hráčů odlišného stylu a také pojetí šachu. Z toho důvodu je pro zápas zcela zásadní podmínka, na níž se účastníci dohodli.
V případě, že má bílé figury Aleš Krajina, musí zahajovat „Krajinovým krajním útokem“, tj. tahem 1.h4.

Již nyní je jasné, že oba hráči přistupují k zápasu velmi zodpovědně. Pro mě a Honzu Jílka, jako pořadatele, je téměř nemožné se hráčům dovolat  :usmev: a pokud už se nám podaří spojit se s nimi přes jejich asistenty a sekundanty, pak odpovídají stručně a celkem neochotně, aby se mohli co nejdříve vrátit k přípravě na zápas. Tedy, je to tak u Aleše Krajiny, s nímž komunikuji já a předpokládám, že tomu tak je i u Zdeňka Čekala, s nímž komunikuje Honza Jílek. Povšimněte si prosím, že náš pořadatelský tým si chytře rozdělil komunikaci s hráči podle regionu: Honza to má blíže do Kladna, já do Ostravy. Prostě, nejsme žádní „amatéři“  :usmev: .

K jednotlivým účastníkům (bez titulů-šachových i nešachových):

Zdeněk Čekal, narozen 1960, hráč TJ Pankrác, aktuální národní rating 2169, FIDE ratingy:
-standard: 2138
-rapid: —
-blitz: —
Vyznavač korektního šachu, s dobrou technikou,  občas „prořízlou pusou“  a ačkoli nemá FIDE ratingy v rapidu či blicu, aktivně hraje na mnoha šachových serverech.
Nick: ciki333

 

Aleš Krajina, narozen 1958, hráč Šachového klubu HM Ostrava (v některých soutěžích pod hlavičkou Labortech Ostrava) aktuální národní rating 2157, Fide ratingy:
-standard: 2155
-rapid: 2133
-blitz: —
Vyznavač nekorektního šachu  :smich: , techniku nějakou jistě má, ale obvykle na ni u partií ani nedojde, příznivec nestandardních zahájení (např.: 1.h4 nebo za černé 1.e4 Jf6 2.e5 Jg8). Stejně jako Zdeněk Čekal i Aleš Krajina hraje blicky na několika šachových serverech.
Nick: Countryside


Zápas bude živě komentovat osvědčený IM Jaroslav Bureš a bude zajímavé sledovat, jak zvládne teoretické varianty po 1.h4. Věříme, že jako správný (polo)profesionál se jistě předem na toto zahájení pečlivě připraví  :usmev: .


 

Oficiální informace a pozvánka:

Zápas Čekal – Krajina, komentuje IM Jaroslav Bureš

Ve čtvrtek 1.4. od 20:00 se odehraje exhibiční zápas na 10 partií mezi Zdeňkem Čekalem, přezdívka „ciki333“ a Alešem Krajinou, přezdívka „Countryside“. IM Jaroslav Bureš bude zápas komentovat a vysílat pro ostatní přímým přenosem na náš YouTube kanál.

Formát zápasu
Hrát se bude celkově 10 partií tempem 3+2, barvy kamenů se budou střídat.
Aleš Krajina (Countryside) bude bílými zahajovat vždy tahem 1. h4

Cíl zápasu

Prověřit „životaschopnost“ Kádasova zahájení * (1. h4) pro bleskový šach a zpřístupnit široké šachové veřejnosti zápas „špičkových“ šachistů (cca 380. a 420. místo v žebříčku ČR  :usmev: ).

Profily hráčů na herně šachy.cz
https://herna.sachy.cz/users/ciki333
https://herna.sachy.cz/users/Countryside

Online přenos: https://youtu.be/X6vLc4iieL4

*u nás šachanistů známo jako „Krajinův krajní útok“

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x