Nebleskový závěr blesku

Včera, 30.12.2021, skončila druhá část Mistrovství světa v bleskovém šachu ve Varšavě.
Začínalo se se zhruba hodinovým zpožděním…

Důvodem zpoždění byly PCR testy účastníků turnaje.
Američan Hikaru Nakamura se totiž před závěrečnou částí turnaje nechal otestovat před svým odletem do vlasti. Jeho test byl pozitivní. Sám Nakamura to popisuje na svém twitterovém účtu, že se necítil dobře už před rapidem, což sdělil i funkcionářům FIDE. První test byl negativní, „předodletový“ pozitivní. (viz komentář uživatele Jim Vasilis).

Téměř hodinu jsme mohli sledovat pohled do prázdného hracího sálu, po němž se pohybovali převážně jen rozhodčí a organizátoři, aby se domluvili, zda se vůbec bude pokračovat.
Nakonec se rozhodlo, že se bude v turnaji pokračovat bez pozitivně testovaných hráčů (v tabulce hledejte nenasazené  :usmev: ).
————–

Až do sedmnáctého kola si vedení v turnaji držel Levon Aronjan, krok s ním držel jen Daniil Dubov. Sem a tam se sice někdo vedoucí dvojici přiblížil (Carlsen, Erigaisi a jiní), ale pořád to vypadalo na soutěž Aronjan – Dubov.
Ovšem ze zadních pozic se k této dvojici blížili nebezpeční soupeři, Firúzdža, Vachier-Lagrave a Duda.
Ještě v devatenáctém kole byl v samostatném vedení Dubov, ale ve dvacátém kole Dubov prohrál s Firúzdžou a před posledním kolem se na špici tlačilo hned šest hráčů se 14 body. Těsně za touto šesticí byl Magnus Carlsen a bylo tedy jasné, že zlato nezíská.
Přesto Carlsen promluvil do konečného pořadí, protože v posledním kole prohrál černými s Maximem Vachier-Lagravem. Duda si poradil s Artěmjevem a Firúzdža vyřadil z boje o medaile Aronjana.
Dlouho vedoucí Dubov se sám vyřadil z bojů o medaili osmitahovou(!) remízou bílými figurami s Girim, čímž proti sobě popudil nejednoho svého fanouška. Pokud počítal s tím, že i ostatní čtrnáctibodoví hráči budou remizovat, tak se krutě přepočítal.

 

21.kolo na špici

 

V konečném součtu měl Dubov o půl bodu méně než trojice Vachier-Lagrave (MVL), Duda a Firúzdža, což mu vyneslo „jen“ samostatné čtvrté místo.
Podle pravidel soutěže v případě rovnosti bodů více hráčů na prvním místě sehrají jen dva nejlepší podle pomocného hodnocení dvě bleskové partie o titul (pokud se v nich nerozhodne, hrají se další blicky až do vítězství jednoho z hráčů).
Toto pravidlo kritizoval Carlsen už po rapid turnaji a navrhoval, že příště by měli hráči sehrát mezi sebou miniturnaj. Má to něco do sebe, protože různá pomocná hodnocení nejsou dokonalá a snadno se stane, že finálový zápas mohou hrát hráči, kterým trochu pomohlo štěstí.
Ale pravidla turnaje byly známy všem účastníkům ještě před jeho zahájením, takže není moc o čem debatovat.
(Mně napadlo, že by se jako pomocné hodnocení mohl brát počet partií odehraných na prvním stole  :smich: . Magnus, který byl k prvnímu stolu „fixován“, by jistě můj návrh uvítal.)

Pomocné hodnocení prvních tří hráčů vyznělo nejlépe pro MVL a Dudu. Firúzdža si tedy bude muset na nějaký ten titul ještě chvíli počkat  :usmev: , ale ani bronzová medaile není neúspěchem.

Tiebreakový zápas musel uspokojit pořadatele, protože viděli svého Janka Dudu hrát o zlatou medaili. Méně spokojeni byli asi s výsledkem tiebreaku.

V první partii měl MVL bílé figury a partie skončila remízou. Hrála se odveta, která rovněž skončila smírně. Ve třetí partii se Dudovi nepovedla výměna střelce za jezdce ve 20.tahu (20. … Sxb5?) a MVL to stačilo k tomu, aby partii dotahal k vítěznému konci.

 

 

Věčně druhý „smolař“ Maxime Vachier-Lagrave se tak stal mistrem světa v bleskovém šachu pro rok 2021. Stříbro bere Jan Krzysztof Duda a bronzový je Alireza Firúzdža.

 

Z českých hráčů se nejvíce dařilo Peteru Michalíkovi, který s 10.5 body obsadil 83.místo. Mohlo to být mnohem lepší, ale poté co porazil Caruanu a Karjakina, mu nevyšel závěr turnaje („audina“, čtyři nuly).

 

 

O bod méně uhráli Štěpán Žilka (122.místo) a Thai Dai Van Nguyen (125.místo).

V turnaji žen reprezentovala Českou republika Julia Movsesjanová. Moc se jí nedařilo a v sedmnáctikolovém turnaji uhrála jen šest bodů. Zajímavé je, že za soupeřky měla celkem osm polských hráček různé ratingové úrovně a uhrála s nimi jen 1.5 bodu  :usmev: .

Bleskový turnaj žen zcela ovládla Bibisara Assaubajeva, která má v konečné tabulce se čtrnácti body o bod a půl více než druhá Alexandra Kostenjuk.

Bibisara Assaubajeva, Zdroj: Twitter Chess.com (https://twitter.com/ChesscomLive)

Na třetím místě skončila Valentina Gunina.
Za zmínku stojí, že v rapid turnaji i v blesku stály na stupních vítězů stejné hráčky, které si jen mírně prohodily pořadí  :usmev: .

Najdi rozdíly  :smich: !!!

První tři v rapidu

 

První tři v blesku

 


Odkazy

 

Web pořadatele

Propozice turnajů
Open
Ženy

Startovní listiny a výsledky na chess-results:
Open Blitz
Open Rapid
Ženy Blitz
Ženy Rapid


 

Dnes je poslední den roku 2021.
Nemělo by zapadnout, že předposlední den roku má svátek DAVID!
Davidů znám více (i můj syn se tak jmenuje  :usmev: ) a většině z nich jsem už popřál. Dovolím si na těchto stránkách popřát za všechny naše čtenáře i redakci DAVIDU Navarovi!

Všechno nejlepší!!!

V souvislosti s Davidem si mohu dovolit oznámit, že jsem ještě zcela nezpracoval Davidův „předkonceroční“ námět na kreslený vtípek  :mrknuti: . Nebojte se, bude!!!  :smich:


Prozatím se budete muset spokojit jen s následujícím „péefkem“.
Delta-rok odchází, přichází „bleskový“ Omicron   :usmev: .
Doufejme, že jen bleskově proletí naší populací a nezanechá žádně větší následky.

 

 

 

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Děkuji za přání! Reaguji až teď, protože na přelomu roku jsem byl na dovolené a v hotelu se zrovna porouchal internet. Také přeji všem vydařený rok 2022!

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x