„Ocelový táta“ zahájil

Už v pátek proběhlo v nizozemském přímořském městečku Wijk aan Zee slavnostní zahájení a losování festivalových turnajů Tata Steel Chess Tournament 2022. V sobotu se hrála první kola.

 

Pokud jste sledovali partie turnajů Masters a Challengers online, jistě jste se nenudili. Bylo na co se dívat.

V „B“ turnaji s názvem Challengers, kde hraje naprostá většina mladých hráčů, nastupuje i český reprezentant Thai Dai Van Nguyen. V prvním kole měl černé figury proti kazažskému GM Rinatu Džumabajevovi (Jumabayev), který se loni proslavil hlavně vyřazením Fabiana Caruany na Světovém poháru.

Bílý získal v Katalánské po zahájení mírnou výhodu. Je možné, že černý nemusel v 16.tahu pouštět bílého jezdce na pole c5 a sám mohl zahrát 16. … c5, ale Van asi dobře věděl, co dělá. Pozice s bílým pěšcem „zaraženým hluboko v týlu“ černých sil  :smich: a černým „zamrzlíkem“ na c7 se zdá být mírně lepší pro bílého. Jenže Van je vynikající obranář a v těžké pozici dokázal najít protihru. Aktivizoval věž přes a-sloupec a když začal baterií těžkých figur na druhé řadě olizovat pole f2, začínalo být jasné, že ani zisk „zdechliny“ na c7 bílému nic nedá. Remíza.

 

 

Z turnaje Challenger ještě jedna ukázka z partie dvou mladíků. Belgičan Daniel Dardha stál bílými lépe proti Volodaru Murzinovi.
Když však černý postavil svou dámu na jediný volný sloupec, mělo se bílému rozblikat v hlavě varovné oranžové světlo, měl dámy vyměnit a spokojit se s malou výhodou (uzavřený černý střelec). Ale bílý se rozhodl výměnu dam vylepšit ještě o vylepšení postavení svého jezdce (30.Dc5??)   :usmev: .
Pokud by mu jeho plán vyšel, černý by měl uzavřeny obě figury, protože ani černý jezdec by se jen tak lehce a beztrestně z tábora bílého nevymotal. Zřejmě mu však unikl v propočtu 33.tah černého.
Bílý byl asi překvapen, když černý nevyměnil dámy a dokonce pak ani nekryl napadeného střelce, ale drze začal postupovat volným pěšcem k poli proměny (33. … b4!).

 

 

Ve skupině Masters se tvrdě bojovalo.
Andrej Jesipenko měl bílé figury s Magnusem Carlsenem. V loňském roce Jesipenko Carlsena porazil a možná to trochu předznamenalo průběh partie. Ve chvíli, kdy Carlsen srovnal hru, se bílému nabízelo opakování tahů. Carlsen nebyl proti a partie skončila ve 20.tahu remízou.

Nic nevydoloval z pozice Anish Giri. Rameshbabu Praggnanandhaa se velmi dobře (a aktivně) bránil až do 44.tahu, kdy se hráči shodli na remíze.

Fabiano Caruana stál podle počítačů proti Sergeji Karjakinovi na výhru už ve 22.tahu  :usmev: . Retrospektivně má tah 22.f4 logiku. Černý nestačí včas stáhnout své síly k obraně oslabeného královského křídla. Ale u partie by tohle pokračování napadlo málokoho a nenapadlo ani Fabiho.

 

 

Caruana i po 22.Jf3 měl stále mírně navrch. Kritická chvíle přišla ve 29., resp. 30.tahu. Černý v horší pozici zahrál uvolňující 29. … c5. Bílý vzal na c5 d-pěšcem (30.dxc5) a partie vplula do remízového přístavu. Těžko říct, co se Fabimu nelíbilo na braní b-pěšcem (30.bxc5), možná oběť věže na f3 (32. … Vxf3)?

 

 

Remízou skončila i divočina mezi Daniilem Dubovem a Šakrijarem Mameďarovem. Dubov v poloslovanské použil pochybnou novinku (13.Sf4?!) a zřejmě se mu pak nechtělo trpět v horší pozici, tak přilil olej do ohně a přidal ještě i 14.e4  :usmev: .
Záhy byl bez dvou pěšců (chvíli i bez tří) a vypadalo to, že jeho pozice co nevidět „rupne“.  Mameďarov mohl odevzdat kvalitu, využít aktivity svých figur a ve spojení s krytým nebezpečným c-pěšcem hrát na výhru, místo toho však tvrdošíjně držel materiální převahu (25. … Je4?, 26. … Vd8??). Dubov se prorval pěšcem až k soupeřovu králi a ve chvíli, kdy komentátoři Peter Svidler a Jan Gustafsson na chess24.com rozebírali, jaké důsledky budou mít vazby figur, dali hráči partii za remízu.
Hezká partie  :mrknuti: .

 

 

Jorden Van Foreest stál ve Španělské po zahájení lépe s Nilsem Grandeliusem. Pak se však hra srovnala, ale když měl Nils s pěšcem méně remízu téměř na dosah ruky, chyboval (32. … Sc4) a bílý dotlačil své pěšce k poli proměny.

 

 

Jan Krzysztof Duda úplně přehrál Richarda Rapporta. Partie, ve které Dudovi není co vytknout  :usmev: . Při pohledu na pozici po 32.Kg3 je jasné, že bílý stojí lépe. Černý střelec je „out“, volný sloupec je v moci bílých těžkých figur. Duda ukázkově „zamykal“ pozici černého až k zugzwangu. Přiznám se, že jsem si myslel, že by černý mohl pozici držet přešlapováním na místě (39. … Vc8) a chvíli o tom spekulovali i komentátoři na chess24.com, ale Duda o pozici věděl své  :usmev: . Ukázkový „zámek“.

 

 

Poslední hrou prvního kola byla partie Vidit – Shankland. Vidit Shanklanda postupně přehrával. Shankland byl možná několikrát celkem blízko vyrovnání, ale bílý byl vždy o něco napřed. V dlouhé koncovce nehrál Vidit nejpřesnější tahy, ale na vítězství v nejdelší partii kola to Viditovi stačilo.

 

Tabulka turnaje Masters (screenshot z webu https://tatasteelchess.com )

 

 

Tabulka turnaje Challengers (screenshot z webu https://tatasteelchess.com )

 

 

Web pořadatele

Tabulka MASTERS
Los a výsledky Masters
Masters online na chess24.com
Masters online na chessbomb.com

Tabulka CHALLENGERS
Los a výsledky Challengers
Challengers online na chess24.com
Challengers online na chessbomb.com

 


 

Šachy jsou sice sportem, ale ani my šachisté bychom neměli zapomínat, co je pro naše zdraví nejdůležitější  :smich: .

 

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x