Tři jedničky národních žebříčků se představí v Masters
Vedle České republiky, kterou zastupuje z pozice jedničky již řadu let David Navara, budou mít ještě dvě země na listině účastníků letošního Masters svého hráče č. 1. Hlavní turnaj Prague International Chess Festivalu bude nalosován 7. června v rámci slavnostního zahájení v hotelu Don Giovanni.
Česká jednička David Navara nevynechal ani jeden z dosavadních ročníků. Jeho výsledky však zůstávají za očekáváním jak jeho samotného, tak i domácích fanoušků. Co se chystá změnit? „Chci se na turnaj pečlivěji připravit,“ odkrývá své záměry David Navara. Detaily ale specifikovat nechce, aby neuvedl soupeře do ostražitého módu příliš brzy. Často diskutovanému tématu, zda nedobré výsledky Davida Navara v domácím prostředí nepramení z až přílišné snahy nadchnout a potěšit české fanoušky, se dostává hráčova jednoduchého vysvětlení „Necítím to tak, že by mě domácí prostředí svazovalo. Obecně prostě hrávám lépe v soutěžích družstev.“
Premiéra v Praze čeká Quang Liêma Lê, který ve svých jednatřiceti letech vévodí již řadu let vietnamskému žebříčku. „Bude to moje první návštěva Prahy, potažmo České republiky,“ potvrzuje Quang Liêm a na otázku, co mu přijde na mysl při spojení Česká republika a šachy, bez váhání uvede: „GM David Navara. Hrál jsem s ním již mnohokrát a myslím, že jev šachovém světě jedním z nejmilejších lidí.“ Z mládežnických úspěchů Quang Liêma Lê jmenujme titul mistra Asie do 12 let z roku 2003 nebo zlatou medaili z mistrovství světa do 14 let, které se konalo ve francouzském Belfortu v roce 2005. O pět let později vyhrává tradiční Aeroflot Open a dostává pozvánku do uzavřeného turnaje v Dortmundu. V následujícím roce opět startuje v Moskvě a opět si z Aeroflot Open odváží prvenství. V roce 2013 jako první vietnamský sportovec získává titul mistra světa, když v ruském Chanty-Mansijsku poráží v bleskovém šachu celou světovou elitu. Věhlas své zemi přináší také v roce 2019, kdy jako první vietnamský šachista vyhrává Asijský šampionát. Z výčtu je již patrně, že třínásobný vítěz HD Bank Cupu bude jistě horkým kandidátem na přední umístění.
Quang Liêm v květnu 2017 promoval s vyznamenáním na Webster University v St. Louis v americkém Missouri. Nyní nadále žije ve Spojených státech amerických a je ředitelem a hlavním trenérem šachového týmu SPICE na Webster University v St. Louis. Nad klasickou šachovnicí jsme ho mohli vidět v rámci Gibraltar Open 2020 a pak se po vynucené covidové přestávce účastnil až v prosinci 2021 Rapid & Blitz turnaje Tata Steel India. V on-line světě dostal nedávno pozvánku do prestižní Carlsenovy Airthings Masters, kde se probojoval až do vyřazovací části. „Ze začátku byl můj výkon trochu nejistý, ale pak jsem se rozehrál. Potěšilo mě, že jsem postoupil ze základní skupiny, ale zjevně je stále co zlepšovat.“
Koncem roku byl zrak šachového světa soustředěn do Dubaje, kde probíhal zápas o mistra světa mezi obhájcem Magnusem Carlsenem a vyzyvatelem Ianem Janem Něpomňaščim. Ne každé zemi se poštěstí hostit největší šachový svátek na své půdě a když už se tak stane, předpokládá se velký zájem ze strany diváků jak v průběhu šampionátu, tak pozitivní dozvuky po jeho skončení. „Bylo skvělé mít takovou událost přímo v Dubaji. Věřím, že zápas přilákal mnoho nešachistů, aby se o hru začali více zajímat,“ uvádí jednička Spojených arabských emirátů.
Salem Saleh nasbíral první zlaté medaile na mládežnických mistrovstvích Asie (do 14 let v roce 2007, do 19 let v roce 2008 a do 18 let v roce 2009), následovaly tituly ze šampionátů Spojených arabských emirátů (2008, 2011 a 2012) a Arabských šampionátů (2008, 2014 a 2018). V roce 2017 dělil první místo v rámci Sharjah Masters a jeho posledním úspěchem je první místo v Masters Open turnaji v Bielu. Saleh loni dokončil studium mezinárodního obchodu a získal bakalářský titul. V září 2021 se poprvé ve své šachové kariéře rozhodl stát šachovým profesionálem. O to více překvapí zjištění, že mezi prvním a druhým hráčem šachového žebříčku Spojených arabských emirátů je rozdíl více jak 200 Elo. „Těžko říct, co je přesně důvodem. Když jsem vyrůstal, měli jsme oproti dnešku mnohem méně prostředků. Momentálně máme více klubů, více lepších trenérů (GM), více turnajů, nicméně úroveň hráčů je nižší, než bývala. Myslím, že to má více společného s vášní pro hru a zájmem,“ přemítá Saleh. Prahu navštívil dvakrát jako velmi malý a má na českou metropoli pěkné vzpomínky.
O jasném favoritu Masters turnaje 2022 se bude moci naplno diskutovat samozřejmě, až budou známí všichni účastníci. Uveřejnění dalších jmen je na obzoru a plnit se bude i startovní listina Challengers turnaje. „Námluvy jsou v plném proudu. Diváci a šachoví fanoušci se mohou i dále těšit na další nové tváře,“ potvrzuje ředitel festivalu Petr Boleslav.
Web: praguechessfestival.com
Facebook: https://www.facebook.com/PragueChessFestival
Twitter: https://twitter.com/PragueChess
Instagram: https://www.instagram.com/praguechessfestival/