Šajtarův kiks
V Československém šachu 1945 na str. 86 analyzoval náš pozdější reprezentant na poli šachové diplomacie (a dosti negativní funkcionář našeho svazu) budoucí IM Jaroslav Šajtar (foto nahoře z archivu Karla Mokrého) partii z přeboru dorostu Švábenský – Tomášek. 7. tah bílého ve známé variante ohodnotil takto:
„Toto je ovšem hrubá strategická chyba, ke které byl bílý asi sveden tím, že v jedné partii hrál Botvinnik Sd7 a potom se usadil střelcem na a4, čímž sešněroval bílou pozici. To ovšem zatím vůbec nehrozilo a proto měl se klidně vyvíjet 7.Jf3.“
Partie Botvinnika s tahem Sd7-a4 asi neexistuje (ale hrál třeba v roce 1939 s Pogrebisskym obdobný manévr Dd8-a5-a4), i když manévr střelce byl v té době již znám a hráván. Z našich ho třeba užil Opočenský proti Foltysovi v Poděbradech 1936. Zde je zmíněná partie a výstřižek se Šajtarovou analýzou.
Choceň finale A, 1945
Tah 7.a4 je v současnosti dosti oblíbený. V posledním desetiletí se hrál na vyšší úrovni více než 500x, celkem je v oficiální databázi CB přes 2600 partií. Pro porovnání hodnocení našeho mistra se podívejte na charakteristiku tahu 7.a4 z per současných teoretiků:
Viťjugov, Francuzskaja zaščita polnyj repertuar (Petrohrad 2012):
„Zajímavý tah, pro pochopení kterého jsou nutné znalosti s určitými jemnostmi varianty. Ostatně, takovým způsobem bílý nejenže získává určité plusy, ale zároveň tratí drahocenný čas v zahájení. Pěšec, může v dalším průběhu být jak silou, tak i slabostí, a třeba na pole b4, po výměně na d4 může skočit černý jezdec.“
Giddins, The French Winawer – Move by Move (Everyman Chess 2013):
„OTÁZKA: Jaká je myšlenka tohoto tahu? Neměl by bílý vyvíjet své kameny?
ODPOVĚĎ: Ve skutečnosti je to jeden ze dvou hlavních přístupů bílého v této pozici. Jak jsme už poznamenali výše, klíčovým prvkem strategie bílého je aktivace jeho nevyvinutého černopolého střelce nejviditelnějším místem pro jeho umístění je a3, odtud kontroluje diagonálu a3-f8 a zařezává se do srdce pozice černého. Tah v textu se o to okamžitě pokouší.
OTÁZKA: Takže je to dobré pro bílého?
ODPOVĚĎ: Ne nutně. Existuje jedna velká nevýhoda tohoto vývinu, a to, že pěšec na a4 může být ve skutečnosti docela zranitelný. Jakmile střelec přejde na a3, pěšec a4 bude nekrytý a černý na něj může zaútočit tahy …Da5 a možná také …Sd7. Ve skutečnosti, pokud je černý odhodlaný vzít pěšce, je docela těžké, aby ho bílý dlouhodobě bránil.
OTÁZKA: Takže 7.a4 je gambit?
ODPOVĚĎ: Ano, ano. Není to tradiční gambit, usilující o rychlý vývoj a rychlý útok; spíše, bílý je připravený udělat dlouhodobou poziční oběť pěšce, aby dostal svého střelce na dobrou úhlopříčku.“
Keres, Francuzskaja zaščita (Moskva 1958):
7.a4 „Zda je tento tah smysluplný je otázka sporná a ještě ne zcela vyřešená. Někteří považují tento tah za bílého jako nejsilnější, druzí raději hrají ihned 7.Jf3 a nechávají postup a4 na pozdější dobu, a nebo nechávají naplno blokovat dámské křídlo manévrem Dd8-a5-a4. Mistr světa Botvinnik považuje tah 7.a4 za nejsilnější v daném postavení.“
Berg, The French Defence, Volume one (Quality Chess 2013):
„Tento poziční tah má mnoho účelů. Nejprve osvobozuje důležité pole pro černopolného střelce, který může později mít na hru značný vliv po úhlopříčce a3-f8. Pro bílého je také užitečné zabránit typické blokádové strategií černého v podobě převodu dámy a nebo střelce na a4. Nakonec může být bílý schopen použít pěšce jako beranidla na dámském křídle v určitém okamžiku, zejména pokud se černý pokusí vyměnit bělopolného střelce pomocí …b6 a …Sa6. Nevýhoda 7.a4 spočívá v tom, že nevyvíjí figuru a oslabuje pole b4, což může být někdy využito výměnou na d4 s následujícím skokem jezdce na b4.“
Moskalenko, The Wonderful Winawer, (New In Chess 2010):
„Tento tah samozřejmě nemůže být pro bílého nejlepší volbou, ale koncept a3-a4 lze snadno pochopit: bílý chce převést svého střelce na diagonálu a3-f8 a zajistit že černý nepřevede na dámské křídlo svou dámu …Da5-a4 (dámské blues) nebo …Sd7-a4 (Sarcophagus). Určitě to brání všem černým strategickým protiopatřením, včetně Jusupovova plánu s 7…b6. Mnoho nápadů je však podobných těm, které jsou v souladu s 7.Jf3. V některých částech v otevření by si měl černý vybrat mezi uzavřeným středem po …c5-c4, nebo dynamičtější pozici pomocí polootevřené struktury.“
Pátrání po partii, kde byl poprvé zahrán tah 7.a4 přineslo dva souboje sehrané v roce 1941 v turnaji o absolutního mistra SSSR a to:
SSSR, 1941
SSSR, 1941
Od těch dob patří varianta s 7.a4 do běžného repertoáru mnoha světových velmistrů jako jsou Fischer, Smyslov, Short, Topalov, Nunn a mnoho dalších.
Partie ke stažení.