Poslední třetina MČR jednotlivců

Dvě kola zbývají do konce MČR jednotlivců v Ústí nad Labem. Teď je čas vydat ze sebe všechno a pokusit se „vyšplhat“ v tabulce co nejvýše (nebo nespadnout níž 🙂 ).
Ve včerejším velmi bojovném sedmém kole skončilo remízou jen šest partií z dvaceti čtyř!

 

Na první stole jsme viděli duel Vojta vs.Vojta, konkrétně Vojta Plát vs. Vojta Zwardoń.
Možná někdo čekal rychlou remízu opakováním pozice nebo něco takového, ale hrálo se, a dost tvrdě.
Bílý získal v zahájení o chlup lepší pozici. Černému se sice nic strašného nedělo, jen musel dávat pozor na to, kam skáčou bílé figurky a přizpůsobovat tomu svou hru  :usmev: .
Pro hráče, jako je Vojta Zwardoń, to není nic příjemného.
Bílý ale zahrál 23.b4.
Dobrý tah, ale pro černého to byl sympatický dáreček, protože konečně dostal objekt (b-pěšec), na který se mohl zaměřit. I tak však vypadala bílá pozice o něco lépe.
Před časovou kontrolou přišlo 39.V4b3. Logický tah, který měl zabránit nepříjemnému šachování krále na třetí řadě.
Myšlenka správná, její provedení ale nebylo na jedničku. Na b3 měla jít věž z b1, aby věž na b4 stále držela pod kontrolou pole c4 a pěšce d4.
Tah 39.V4b3 byl vlastně obětí pěšce (chtěnou, či nechtěnou  :usmev: ), za kterého měl bílý šanci vytvořit si nebezpečně rychlé volné pěšce na královském křídle. Pěšci by byli nebezpeční, ale ve věžové koncovce. Bílý chyboval, když zahrál okamžitě  45.f4.
Nejdříve měl vynutit výměnu jezdců (jinak by byla „přišpendlena“ černá věž) a až poté přistoupit k realizaci plánu s útěkem pěšců.
Černý sázel na materiální převahu, bílý musel vsadit vše na rychlost svých pěšců a postavení nové dámy. Ta se nakonec na šachovnici opravdu objevila, ale černý měl proti ní věž, jezdce a tři pěšce navíc. Slabý černý král však dával tušit, že by partie mohla skončit remízou po věčném šachování.
Ve složité pozici si dal bílý špatný šach 53. … Dh7+, černý našel pro svého krále úkryt a zvítězil. Chtělo to maličkost, nejdříve vzít si drze pěšce na e6 (53. … Dxe6) a až pak šachovat. Ale takové tahy člověk najde obvykle až po partii a s pomocí „křemíkové hlavy“  :usmev: .

 

 

 

Na druhém stole hráli David Navara a Zbyněk Hráček.
David měl od zahájení v sicilské malou výhodu, ale Zbyněk se velmi dobře bránil. Odevzdal dámu za dvě věže, ale dostal se za to k určité aktivitě na královském křídle.
Ve čtyřicátém tahu napadl bílý dámou dva pěšce (40.Dc8), na a6 a na f5.  Pěšec na a6 byl nekrytelný, pěšce na f5 se rozhodl černý pokrýt věží.
Špatná volba.
Když máte napadený kámen, máte čtyři možnosti, jak se bránit: pokrýt, představit, utéct, napadnout jiný kámen soupeře. Nevím, kolik času měl černý na hodinách a co vše stihl spočítat, ale rozhodl se pokrýt (40. … Vf3). Tím vlastně „zabil“ veškerou svou aktivitu na královském křídle, takže bílý měl dost času nejen na sebrání pěšce na a6, ale i na jeho postup k poli proměny, 1-0.

 

 

Rychlou remízou skončila partie Štoček-Babula sn. a Vlasta Babula tak ještě může výrazným způsobem zasáhnout do konečného pořadí.
Za zmínku stojí ještě výhra Tomáše Krause černými figurami s Jáchymem Šmolíkem, protože Tomáš Kraus se tak celkem nenápadně dostal na průběžné páté místo v tabulce.

 

 

Dnes už jde opravdu do tuhého a začíná drsný boj o medaile (a o finanční ceny  :smich: ).
Dobře rozehraný turnaj má Vojta Zwardoń.
S půlbodovým náskokem dvě kola před koncem však ještě nemá nic jisté. Dnes bude mít černé s Vlastou Babulou sn., který bude mít bílé a bojuje o medaili (titul?).
Na druhém stole bude mít bílé David Navara s Vojtou Plátem a dá se čekat, že David bude usilovat o výhru, aby se mohl v posledním kole pokusit získat svůj jedenáctý titul.
Bez šancí ale není ani Zbyněk Hráček a možná i někdo další (v případě „příznivých“ výsledků).

POZOR!
Dnešní kolo začíná už ve 14:00 a zítra se hraje od 10:00.

 

Odkazy:

Web pořadatele
Výsledky na chess-results
Online na live.chessbasse
Online na chess24.com

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x