Páteční šachování
Posledním remízovým kolem skončil v pátek 10.6. letošní Norway Chess ve Stavangeru.
Prague International Chess Festival (PICF) má za sebou „divoká“ třetí kola uzavřených turnajů.
Ve Stavangeru skončily všechny partie devátého kola Norway Chess korektními remízami. Rozhodovalo se v armageddonu.
Topalov měl bílé figury s Carlsenem a nepodařilo se mu zvítězit. Partie skončila remízou, což se bere jako vítězství černého. Magnus si tak připsal na své konto 1.5 bodu. To mu bohatě stačilo na vítězství v turnaji.
Mameďarov už turnaj nemohl vyhrát, ale snažil se proti Radžabovovi. Ten však černými figurami udržel armageddonovou remízu. Mameďarov jeden bod, Radžabov 1.5 bodu.
Bílými neprorazil ani Wang proti Soovi a Wang tak zakončil turnaj na posledním místě. Jedenapůl bodu si připsal do konečné tabulky Vachier-Lagrave, který v armageddonu porazil Giriho. Bod a půl si připsal i Anand, který černými porazil Tariho.
Konečné pořadí není nijak zvlášť překvapující.
Magnus Carlsen v turnaji zvítězil s jednobodovým náskokem před Mameďarovem, který sehrál dobrý turnaj. Třetí Vishwanathan Anand ukázal, že i když se nezúčastňuje turnajových bojů, přes které by se dostal k zápasu o titul mistra světa, stále patří mezi světovou špičku.
Anand ukazuje, že i po padesátce může hráč úspěšně bojovat i na nejvyšší úrovni. jeho výkon ukázal ještě jednu věc. Pokud by chtěl někdo v tomto věku uspět, musí kromě šachového umění přidat i vynikající fyzickou kondici. V první polovině turnaje se Anand téměř nedopouštěl chyb, ale s narůstající únavou chyb přibývalo.
Na opačném konci tabulky jsou hráči, kteří neměli formu. Wang Hao před nějakou dobou oznamoval svůj šachový „důchod“ a zřejmě se na turnaj moc důkladně nepřipravoval. Radžabov má hrát v turnaji kandidátů a pokud bude hrát tak, jako hrál v Norway Chess, poslední příčka jej ani tam asi nemine.
Nebyla-li to jeho taktika před turnajem kandidátů, pak s takovou hrou skončí špatně.
Konečná tabulka (screenshot z chess24.com)
Odkazy:
Na festivalu PICF byla včera na pořadu třetí kola uzavřených turnajů.
V turnaji Masters skončily tři partie korektními remízami.
Harikrishna remizoval se Shanklandem, remízou skončila i partie Vidit-Vallejo Pons a také Salem s Maghsoodlooem se rozešli smírně.
Bystrý čtenář jistě zaregistroval, že ve výčtu remízových hráčů chybí jména našich .
David Navara měl černé figury s Leem.
Hrála se Ragozinova varianta dámského gambitu a jako první odbočil z teorie David Navara (15. … Sd6).
Černý byl blízko úplnému vyrovnání, ale Le našel cestu, kterou vyrovnání nedovolil. Odevzdal dámu za dvě věže (26.Dxd8!) a černý musel v těžké pozici hledat tahy, kterými se držel nad vodou.
To mu ubíralo síly, ale také čas. V časové tísni se David dopustil chyby (32. … Dc5?), po které už neměl šanci.
Pokud by se někdo podivoval tomu, že se hrálo až do matu, tak vězte, že zázraky se někdy dějí a kdyby bílý mat přehlédl, nemusel by vůbec vyhrát.
Thai Dai Van Nguyen sehrál jednu ze svých typických partií. Po celou partii s Davidem Antónem stál lépe, obětoval kvalitu za výbornou souhru figur a nebezpečného volného pěšce a pak trpělivě utahoval šrouby.
Antón nevydržel a po 26. … Vcd8 už pro Vana nebyl problém najít cestu k výhře. Tahem 27.Je8 přechází bílý do vyhrané koncovky těžkých figur.
Zajímavé je, že kdyby černý ustoupil 26. … Va8 nebo 26. … Vb8, bílý by jen těžko svou pozici zesiloval. Musel by zapojit do hry i svou věž, ale pak už by motiv s Je8 nevycházel, protože by nebylo kryté pole f2. Ale zřejmě by se našel jiný způsob, jak uplatnit převahu bílého.
V turnaji Challengers se hrála divočina v partii Pecháč-Keymer.
Jerguš Pecháč obětoval celou věž za silný útok a dosáhl vyhrané pozice, ale v soupeřově časové tísni (Jerguš měl přes hodinu času) si „blicnul“ 32.Jd7?? a bylo po výhře . Přitom jezdec mohl skočit skoro kamkoliv a černý by neměl dobrou obranu proti šachu na g7…
Podobným způsobem zahodil výhru Peter Michalík v partii s Jirkou Štočkem. V sicilské zůstal černý král v centru a černé figury stály absolutně nevhodně. Bílý se rozhodl pro „zisk“ dámy za figuru a věž, ale kdyby jen trpělivě čekal, ukázalo by se, že černý, který měl na hodinách už jen minutu času, nemá co hrát.
Poslední český zástupce, Zbyněk Hráček, v Challengers stál skoro celou partii se Sasikiranem hůře, ale v časové tísni se Zbyněk orientoval v pozici lépe a karta se obrátila. Bohužel, prvním tahem po časové kontrole svou šanci promarnil a partii prohrál.
Web pořadatele
Online na chess24.com (Masters)
Online na chess24.com (Challengers)
Online na chess24.com (Futures)
iVysílání ČT
Výsledky na chess-results