Téměř bezchybně
44.šachová olympiáda se blíží ke své polovině a české týmy jsou na tom zatím celkem dobře. Ale nezakřikněme to 🙂 .
Dnes se bude hrát šesté kolo, ve čtvrtek (4.8.2022) si hráči a hráčky odpočinou, což určitě mnozí uvítají. Psychické a fyzické vyčerpání při šachu je značné. Své o tom ví asi i estonský velmistr Meelis Kanep, který v neděli ve třetím kole po čtyřech hodinách hry u šachovnice omdlel.
Třicetidevítiletý hráč stál v partii s Jamajčanem Jadenem Shawem na výhru (věž víc), ale po provedení třicátého devátého tahu stačil už jen přemáčknout hodiny a omdlel. Estonský hráč byl po poskytnuté první pomoci převezen do soukromé nemocnice, kde byl jeho stav stabilizován.
Jaden Shaw mohl provést tah a vyhrát na čas, ale místo toho oslovil kapitány a rozhodčího s nabídkou remízy. Jamajka zápas s Estonskem prohrála 0.5-3.5.
Ale to bylo už v neděli .
Našim hráčům a hráčkám se, chválabohu, takové věci zatím vyhýbají a snad to tak i zůstane.
V pátém kole byly oba naše týmy )spěšné.
Muži hráli s nebezpečným Mongolskem, které ve čtvrtém kole odremizovalo Norsko i s Magnusem Carlsenem na čele.
David Navara hrál opět Caro Kann, ale tentokrát bílými.
Po Davidově 3.e5 a odpovědi Batsurena c6-c5 však hra přešla do francouzských pozic.
Černému se partie vůbec nepovedla. Když si postavíte jezdce na pole h8 a druhého na a7 a ještě k tomu koníci nemají kam skočit, je jen otázkou času, kdy se vám pozice zbortí.
Davidovi to nedalo moc práce.
Mimochodem, David má zřejmě v Caro Kannu v oblibě postup h-pěšcem a vypadá to, že je mu jedno, jestli hraje toto zahájení bílými, nebo černými.
Při pohledu na partii jsem si vzpomněl na památnou větu Siegberta Tarrasche o jezdci na kraji šachovnice, který je prý jen pro hanbu a ostudu („Springer am Rande bringt Kummer und Schande.„).
Tak nevím, jestli to bylo někdy přeloženo do mongolštiny, ale pokud to Davidův soupeř nezná, tak nabízím alespoň strojový „googlovský“ překlad :
Ирмэг дээрх баатар нь уй гашуу, ичгүүрийг авчирдаг.
(A neptejte se mě, jak se to čte.)
Thai Dai Van Nguyen byl obdarován (a s ním i celý český tým ), když mu jeho soupeř odevzdal (skoro) zadarmo celou figuru (23.Se3??).
To se to pak hraje! .
Peter Michalík sehrál dobrou partii, kde hra nijak extra nevybočovala z normálu, tj. pořád to bylo zhruba rovné. Snad jen v koncovce nezahrál bílý nejpřesněji (29.Sa5), ale ani tak to nebylo nic, co by Peter nedokázal spolehlivě vyřešit.
Peter Michalík
Foto: FIDE; autor Lennart Ootes
Ke své třetí partii na olympiádě nastoupil na čtvrté šachovnici Vojta Zwardoń.
Soupeř na něj byl hodný , dobrovolně a nevynuceně odevzdal kvalitu a když pak udělal ještě nějaké nepřesné tahy, byl Vojta donucen svou partii vyhrát.
Ženy hrály s Finskem a vyhrály stejným poměrem jako muži s Mongolskem.
Na první desku se po malé „střídačce“ vrátila Julia Movsesian a své soupeřce nedala ani tu nejmenší šanci. Dokonce si mohla dovolit takový „luxus“, že na závěr se místo čtyřtahového matu spokojila jen se ziskem materiálu .
Na třetí šachovnici si podobným způsobem počínala Kristýna Petrová.
Soupeřka jí umožnila získat materiál (19. … Jf6??) a Kristýna už pak před sebou měla jediný úkol-nedostat se do časovky .Tentokrát s časem hospodařila dobře a bez problémů zvítězila.
Anna Marie Koubová hraje dobrý turnaj a je oporou týmu. V pátém kole využila příležitosti, kterou jí její soupeřka nabídla. Sebrala pěšce na a4 a dva volní černí pěšci vnesli do tábora bílých figur zkázu.
Otázkou je, jak by partie dopadla, kdyby bílá na drzé 23. … Jbxa4 zareagovala jinak?
Dokázala by Anna Marie, která doposud neměla pauzu, najít po správném 24.Vxa4! všechny správné tahy a zastavit bílé pěšce?
Ještě jsem se nezmiňoval o druhé šachovnici, na které hájila české barvy Joanna Worek.
Joanně se nepovedlo zahájení, ale srdnatě bojovala. Obětovala pěšce za přechod do koncovky, v níž měla solidní šance na remízu. S pomocí soupeřky se k dělbě bodu nakonec dopracovala .
Z výsledků jiných týmů by mohl zaujmout souboj Indie s Rumunskem. Rumunům se v Čenaji hodně daří a indický tým číslo jedna zvítězil jen těsně 2.5-1.5.
Dobře hrají i Francouzi, kteří v pátém kole remizovali s mírně favorizovanými Poláky. Američané mají hvězdný tým, ale zatím jim nejde všechno podle plánu. Remízami si zlato nevybojují . Včera sice vyhráli s Izraelem, ale nemít Domingueze, nebyli by na tom dobře.
Dominguez je „kubánský“ Američan. a teď si představme, kde by byla Kuba, kdyby za ni Dominguez hrál. Kubánci kosí jednoho soupeře za druhým a včera si to odnesl Ázerbájdžán (i s Mameďarovem na prvním stole).
Slováci ve čtvrtém kole porazili Ukrajinu, ale na mladé Uzbeky nestačili a dostali „výprask“ 4-0.
V turnaji hrají dobře Francouzi, ale ani Francouzky nezůstávají pozadu. V pátém kole sice prohrály s Indií, ale bylo to těsné. Překvapením je porážka Polek od Rumunska a Američanky, kterým jsem před turnajem věřil, prohrály s Peru.
Po pěti kolech jsou naši muži na 13.místě, ženy jsou šestnácté. Oba turnaje (open i ženský) vedou týmy Indie.
Dnes naše týmy čekají poměrně silní soupeři. Muži se utkají s Kazachstánem, ženy budou hrát s druhým týmem Indie (Indie2).
Těžký los, ale není z čeho vybírat .
44.šachová olympiáda
Web turnaje
Online muži
Online ženy
Výsledky
Zase chyby na onlinu (Nguyen, Worek atd.) 🙁
Dělat z toho přenos, to musí být zážitek
Zatím naši OK, až na Vojtu Z. Asi zapomněl na slabou první řadu 🙁