Šachy do škol 2022-2023

Vážení šachoví přátelé!

Dovolte mi, abych Vás i letos pozvala do dalšího ročníku projektu Šachy do škol.

 

I v letošním roce bude přihlašování do projektu probíhat přes online formulář zveřejněný na našem webu.

https://www.chess.cz/online-prihlaska-do-projektu-sachy-do-skol/

Přihlášku může vyplnit zástupce vedení školy nebo vyučující, škole bude přijetí přihlášky potvrzeno mailem (ne automatickým).

Je nutné, aby formulář vyplnily všechny školy, které se chtějí zúčastnit (kvůli aktualizaci kontaktů).

Přihlášku mohou poslat školy mateřské, základní, střední, učiliště, SVČ a DDM (tyto do poznámky uvedou školu/y, ze které k nim docházejí děti na kroužek).

Součástí online přihlášky je i objednávka cvičebnic, tu je ale možné odložit na později, až se Vám ustálí počty dětí ve skupinách se šachovou výukou.

Odloženou objednávku cvičebnic posílejte, prosím, na mail sachydoskol@chess.cz.

Cvičebnice budou rozesílány ze skladu v Praze (sekretariát ŠSČR, Strahov), zde bude v případě zájmu možné i osobní vyzvednutí.

Součástí formuláře přihlášky je nově údaj o počtu děvčat a chlapců.

 

V případě dotazů k vyplňování online přihlašovacího formuláře mě můžete kontaktovat na tel. +420723279926 ve všední dny 9:00-16:00, ráda Vám pomohu.

 

Co škola zapojená v projektu Šdš získá:

 • LearningChess – přístup do výukového šachového portálu zdarma, letos s novými prvky v managementu skupin žáků, sekce zahájení, LogiqBoard – výuka s interaktivním prvkem.
 • Cvičebnice (1. – 7. díl z řady od M. Beila) ze stávající nabídky nejvýše do počtu 25 kusů zdarma (dle počtu dětí, tedy 1 žák/1kus, poštovné a balné se nehradí při první objednávce ve školním roce)
 • Nové školy v projektu metodiku a sbírku úloh zdarma (autor P. Herejk)
 • Školy, které šachy povedou jako vyučovací předmět, který je pro žáky zdarma, získají navíc příspěvek na odměnu pro vyučující 3.000 Kč/skupinu (bude poukázáno na účet školy po odeslání závěrečné zprávy)
 • Možnost pro další učitele školy absolvovat online školení trenérů 4. třídy (vydání certifikátu zdarma) a účastnit se metodických schůzek – workshopů během školního roku v regionech
 • Možnost stažení podpůrných materiálů (diplomy apod.)
 • Možnost zapůjčení šachového materiálu
 • Pomoc s organizací meziškolních přátelských zápasů
 • Možnost konzultovat a spolupracovat s krajským koordinátorem Šdš
 • Možnost využít již zpracované dokumenty a texty týkající se vztahu výuky šachu k RVP ZV (při začleňování výuky šachu do ŠVP)

Co musí škola splnit?
Přihlásit se do projektu do 20. října, do projektu lze vstoupit i v pololetí (přihláška do 31. 1.).
Vést ve školním roce šachovou výuku formou vyučovacího předmětu (povinného či nepovinného, v rámci matematiky) či šachového kroužku (případně více šachových kroužků), doporučuje se účast min. 10 dětí, ale může být i méně.
Odtrénováno/odučeno musí být nejméně 25 tréninkových jednotek/skupinu (jednotka = 45 minut,  tj. 12 – 13 jednotek za pololetí, v případě covidových omezení se počítají i hodiny online).
Kroužek (předmět) musí vést (vyučovat) kvalifikovaný trenér nebo učitel, který absolvoval kurz šachu při svém vysokoškolském studiu anebo absolvoval školení, které pořádá ŠSČR, příp. krajské šachové svazy. Tuto kvalifikaci je možné si doplnit nejpozději do konce listopadu (školení lze absolvovat i online
 https://www.chess.cz/online-skoleni-treneru-4-tridy/, studenti učitelských oborů na VŠ mají tento kurz zcela zdarma).

Do 20. 6. odeslat celorepublikovému manažerovi projektu (sachydoskol@chess.cz) stručnou zprávu o průběhu výuky s připomínkami či náměty, co do budoucna změnit. Tyto zprávy posílají vyučující v kroužku, pokud vedou kroužky ve více školách nebo výuku zajišťuje soukromá šachová škola, mohou zaslat jednu souhrnnou zprávu. Součástí této zprávy by měla být i informace o tom, zda se škola chce účastnit projektu Šdš i v dalším školním roce.

V případě, že škola povede šachy jako vyučovací předmět, ještě je nutno splnit dvě podmínky:

 • uzavřít do 30. 10. s ŠSČR smlouvu o zapojení se do projektu (návrh smlouvy pošleme těm školám, které do přihlášky uvedou výuku šachů jako předmětu)
 • poskytnout ve škole prostor pro prezentaci projektu Šdš (nástěnka, webové stránky) – obsah zajistí trenér nebo manažer projektu

————————————————

Děkuji Vám za Vaši obětavou práci a úsilí při šíření  královské hry mezi dětmi, velmi si toho vážím.

Přeji Vám všem klidný začátek i průběh školního roku 2022-2023.

 

s pozdravem
Mgr. Venuše Souralová
republiková manažerka projektu Šachy do škol
sachydoskol@chess.cz, venuse.souralova@chess.cz
tel. +420723279926

 

Loading

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x