Rozhovor s Richardem Mládkem
Budoucí datový analytik, juniorský šachový mistr České republiky a kavárenský šachpovaleč – představuji vám Richarda Mládka!
1) Krátce se nám představ.
Ahoj, jmenuju se Richard Mládek a je mi 20 let.
2) Kdo tě k šachům přivedl?
Pravidla mě jako malého naučil táta. Čas od času jsem hrál s ním, s babičkou, nebo s dědou. Víc mě začaly zajímat až v 10 letech, kdy jsem objevil internetové stránky hrajsach.sk, kde jsem se zájmem sledoval online partie slovenských mistrů. Za pár let jsem si potom s jedním z nich zahrál naživo, byl to GM Michalík. Přikládám graf mého ratingu z hrajsach.
3) Bereš šachy jako sport, nebo jako umění?
Je mi v podstatě jedno, kam si lidé šachy zařadí. Prakticky cokoliv člověk dělá závodně, začne být od nějakého levelu velmi náročné, protože to vždycky bude přetahovaná s ostatními lidmi, což nějak splňuje definici sportu. Každopádně za umění je považuji určitě.
4) S královskou hrou jsi začal později, ale i tak máš za sebou spoustu úspěchů. Kterého si nejvíce vážíš?
Těžko se vybírá jeden, momentálně si nejvíc vážím GM normy z minulých Pardubic a 1. místa na MČR juniorů 2021.
5) Na šachovém serveru Lichess.org si přivyděláváš jako trenér. Baví tě předávat své vědomosti ostatním?
Trenérský účet tam sice mám, ale momentálně nikoho netrénuju. Dřív jsem dělal nějaké individuály a bavilo mě to, takže v blízké době bych zase rád s něčím začal. Pokud by to někoho zajímalo, tak se mi nebojte ozvat.
6) Co ti šachy daly do života?
Asi hlavně jistotu; pevný bod, o který se vždycky můžu opřít. Ať jsem kdekoliv, tak mi šachy pomůžou si najít nové kamarády, šachová komunita je dnes už světová a velmi velká.
7) Chtěl by ses živit výhradně šachem, nebo uvažuješ i o jiné profesi?
Výhradně šachem se určitě živit nebudu. Na profesionála nemám výkonnost a uživit se pouze trénováním taky není jednoduché. Studuji informatiku, takže ze mě bude něco jako datový analytik, co si může kdykoliv šachem přivydělat.
8) Co ve svém volném čase dále provozuješ?
Vysoká škola a šachy zaberou hodně času, takže toho volného během školního roku tolik není. Chodím pravidelně cvičit a zbytek času investuju do nějakého sociálního života.
9) Máš něco společného s Ivanem Mládkem?
Rád lidi přesvědčuju, že to je můj děda, a často mi to uvěří. Každopádně společné máme jenom příjmení.
10) Dlouho jsi pobýval v Anglii, a dokonce jsi tam i studoval. Jak velký rozdíl je mezi českým a zahraničním školstvím?
Ano. Škola v Anglii byla mnohem kompetitivnější, působilo to, že jejím cílem bylo hlavně připravit studenty na náročné testy, podle kterých se pak přijímá na prestižní vysoké školy. Školu tam spolužáci brali mnohem vážněji než u nás. Jo, a taky tam byli jenom kluci, holky měly školu opodál.
Ještě bych rád dodal, že co se týče šachových turnajů a šachové komunity, tak jsme na tom oproti Anglii mnohem, mnohem lépe.
11) A nyní poslední otázka, na kterou si zvykl každý pravidelný čtenář webu šachy.cz: Máš rád rajčata?
Mám s nimi složitý vztah. Jako menší jsem je jedl pouze v podobě rajské omáčky. Dneska už je mám radši, ale hladově se zakousnout do velkého rajčete mě pořád moc neláká.
Díky za rozhovor! Vzkázal bys něco čtenářům?
Lichess je lepší než Chess.com.