Zvláštní formát

 • Bez velkého třesku a hodně nenápadně začala v úterý první část turnaje kandidátek. První část, protože po ruské invazi na Ukrajinu byla FIDE prakticky donucena změnit systém tohoto turnaje.
 • Jedna hezká úloha
 • Teaser 

Do turnaje kandidátek se probojovaly kromě sester Muzyčukových (Ukrajina) i ruské hráčky: Kateryna Lagno, Alexandra Kostenjuk a Aleksandra Gorjačkina. Kromě těchto pěti hráček hrají v turnaji ještě Humpy Koneru (Indie) a Číňaky Tingjie Lei a Zhonqyi Tan.

Hráčky byly rozděleny do dvou skupin tak, aby se alespoň v první části (letos :usmev: ) nepotkaly ukrajinské a ruské hráčky (i když o některých ruských hráčkách a hráčích je známo, že válku na Ukrajině odsuzují-Kostenjuk).
FIDE tak sice na chvíli oddálila okamžik „střetu“ ukrajinských a ruských hráček, ale jak bude postupovat v případě, že z jedné skupiny postoupí ukrajinská hráčka a z druhé ruská, to ví asi jen Dvorkovič.
Možná počítá s tím, že válka skončí v prvním čtvrtletí roku 2023, protože v té době se mají utkat vítězky obou skupin.

V „A“ skupině hrají Anna Muzyčuk, Maria Muzyčuk, Humpy Koneru a Tingjie Lei.
Do „B“ skupiny byly zařazeny zbývající hráčky, tedy: Zhonqyi Tan, Alexandra Kostenjuk, Aleksandra Gorjačkina a Kateryna Lagno.

V obou skupinách se hraje stejným systémem.
Vyřazovací zápasy na čtyři partie, v případě remízy rozhodne o postupující tiebreak (čtyři rapid partie tempem 15+10, pak dvě partie 5+3, potom následuje bleskovka tempem 3+2 a pokud by nerozhodla, hraje se další a další a další blicka, až některá účastnice vyhraje :smich: ).

Nejdříve se hraje  čtvrtfinále (ano, opravdu „čtvrt“, protože obě skupiny se počítají jako jeden turnaj), pak semifinále a nakonec se utkají ve finálovém zápase na šest partií o právo vyzvat mistryni světa dvě nejlepší hráčky z obou skupin.

 

„A“ skupina se hraje v Monte Carlu a má za sebou už dvě kola jednotlivých zápasů, „B“ skupina se bude hrát v uzbeckém městě Chiva (28.11.-11.12.2022) .

Ve čtvrtfinále „A“ skupiny byly nasazeny dvojice: Humpy Koneru-Anna Muzyčuk a Tingjie Lei-Maria Muzyčuk.

V prvním kole vyhrály hráčky hrající bílými figurami.

Humpy Koneru „rozbila“ Annu Muzyčuk v miniaturce.
Černá v 19.tahu nevhodně ustoupila králem na pole f8 (19. … Kf8??). Na první pohled by se mohlo zdát být vše v pořádku, ale bílá viděla, že střelec na d6 nemá pořádně kam ustoupit.
Pět tahů na to byl konec partie.

 

 

Také Maria Muzyčuk v prvním kole prohrála.
Číňanka Tingjie Lei (Lej) byla v první partii jasně lepší a když jí ještě Maria dost vydatně „pomáhala“, bylo jasné, jak partie dopadne.

 

 

Středeční druhé partie obou zápasů byly o poznání „nudnější“ :usmev: .

Anna Muzyčuk se s Humpy Koneru držela ve druhé partii celkem dobře. Hrála se Ruská hra, ale v jedné chvíli se bílá nějak v pozici zamotala a černá stála o něco lépe.
A mohla stát téměř na výhru, ale po 18. … Je7? už se hra zase srovnala.

 

 

Také v partii Marie Muzyčuk s Tingjie Lei se hrála Ruská hra, ale tady to bylo naprosto vyrovnané od začátku až do konce.

Po dvou partiích vede Humpy Koneru s Annou Muzyčuk 1.5-0.5 a stejně se zatím vyvíjí i zápas Tingjie Lei s Marií Muzyčuk.

Dnes by měl být na pořadu volný den.
Oba minizápasy budou pokračovat partiemi třetího kola v pátek od 15:00.

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org


 

Narazil jsem na celkem pěknou studii :usmev: .
Její řešení není až tak těžké a věřím, že ji mnozí vyřešíte celkem snadno i bez pomoci šachového motoru.

Bílý na tahu vyhraje.
Řešení přineseme zítra, tak ani nemusíte spouštět šachové programy :smich: .

 

 


 

Začátek turnaje kandidátek jsem zaspal. Doslova a do písmene :usmev: .

Poté, co se mi v neděli podařil „blundr“ s psaním sestavy, což stálo náš tým zápasové body, jsem začínal mít obavy, že začínám trpět nějakou formou demence.
Naštěstí se brzy ukázalo, že se nemusím obávat. V pondělí večer mi tělesná teplota stoupla zhruba o tři stupně, takže bylo jasné, že nedělní chyba byla předzvěstí jiné nemoci (nikoli Covidu, jsem kuřák :smich: ).

Téměř celé úterý jsem prospal, ale ve středu už jsem byl vlastně v pohodě a s horečkou jsem začal horečnatě kreslit.
Výsledkem je už několik obrázkových pokračování příběhu o šachanistech :usmev: . To však neznamená, že budu brzy hotov.
Ale pro fanoušky „obrázků“ (dají-li se tak ty čmáranice nazvat) alespoň „teaser“ , ze kterého se nedá předem vyčíst děj.

(Teaser = navnaďovač :smich: a čte se „týzr“ .
Slovo je odvozeno od anglického „tease“ (otravovat) a nikoli od anglického Tea (čaj), tak se snad nenajde nikdo, kdo by to četl jako „dvojsloví“ otravný čaj (tea ser) :usmev: . )

 

 

 

 

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MaSo

Pekna studie! Vyresil jsem…:-)

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x