Pár výsledků a odkazů

Skončilo semifinále ženského turnaje kandidátek, Thai Dai Van Nguyen hraje v americkém Saint Louis, Jiří Štoček pokouší štěstí v Bavorsku a David Navara se Štěpánem Žilkou vyrazili na Valašsko. 

Velký kámen ze srdce asi spadl předsedovi FIDE Arkadiji Dvorkovičovi, protože bez ohledu na to, zda bude, či nebude pokračovat ruská agrese na Ukrajině, nemusí po sobotě řešit případný souboj ukrajinské a ruské hráčky ve finále turnaje kandidátek.

Ve čtvrtfinále vypadla s Tingjie Lei Ukrajinka Maria Muzyčuk. Do semifinále postoupila přes Humpy Koneru její sestra Anna Muzyčuk a stejně jako Maria byla i Anna vyřazena mladou Číňankou.

Tingjie Lei zahájila pěšcem dámy (1. d4) a za chvíli byla na šachovnici opět Gruendfeldova indická, ovšem jiná než ve druhé partii. Anna Muzyčuk se však držela stejného plánu jako ve druhé partii, tedy vyprovokovat postup centrálních pěšců a jejich blokádu.

Bohužel, tentokrát její plán nevyšel.
Když jsem partii sledoval, přišlo mi, že za černé to hraje nějaký „šachanista“ :smich: .
Stockfish 15 sice proti tahům 11. … Sg4, 12. … Se6, 13. … Sg4 a 14. … Sxf3 nijak moc neprotestuje, ale nezdá se mi to být dobrý plán.  Ano, ty tahy mají logiku, černá chce „rozpohybovat“ bílé pěšcové centrum, ale „vyplácat“ čtyři tahy střelcem na vynucení tahu d4-d5 a pak toho střelce vyměnit, to mi přijde jako až příliš „abstraktní“ plán.
Nevím, nechci se hádat se Stockfishem, který tvrdí, že po 14. … Sxf3 je pozice černé ještě stále OK, ale bílá má centrum, dvojici střelců, vyvinuté figury….
Pravda, Anna pak nehrála nejpřesněji, ale i kdyby hrála nejlepší tahy, tak si nemyslím, že má „křemíková hlava“ pravdu :usmev: .
Ale je možné, že se pletu.

 

 

Tingjie Lei vítězí v semifinálovém zápase s Annou Muzyčuk 2.5-1.5 a postupuje do finále, které se bude hrát na jaře příštího roku. Svou soupeřku bude znát po odehrání skupiny „B“ turnaje kandidátek.
Ta se bude hrát v uzbeckém městě Chiva ve dnech 28.11.-11.12.2022.
Do „B“ skupiny byly zařazeny hráčky: Zhonqyi Tan, Alexandra Kostenjuk, Aleksandra Gorjačkina a Kateryna Lagno .

Tingjie Lei se tak už pomalu může začít na jednu z nich připravovat :usmev: .

Odkazy:

Pořadatelský web
Online přenosy: na chess24.com nebo na lichess.org
Fotogalerie na webu pořadatele

 


 

Thai Dai Van Nguyen hrál ve čtvrtém kole turnaje Fall Chess Classic s Hansem Niemannem.
V Italské hře získal Niemann bílými figurami mírnou výhodu. Nebylo to však nic, co by Van neuměl vyřešit.
Stál sice trochu hůře a bílý volný pěšce na e-sloupci byl dost nepříjemný, ale Van takové pozice spolehlivě drží.
Ani tentokrát nezklamal a velmi dobře se bránil.
Oba hráči měli na hodinách zhruba čtyři minuty a zbývaly jim udělat tři tahy do časové kontroly. Van našel správné a jediné 38. … Dg8. Zdálo se, že si bílý udrží malou převahu, ale Niemann ve 39. tahu odevzdal e-pěšce (39. e8D).
Za co?
To ví asi jen Niemann.
Pozice už pak asi byla o něco lepší pro černého, ale nebyla nijak jednoduchá. Bílý však ještě jednou chyboval, když zahrál 42. Vg2 zřejmě s myšlenkou na obranu druhé řady.
Černý mohl zkusit uplatnit svého pěšce navíc, ale Van vyměnil dámy a hra se vyrovnala.

 

 

Po čtyřech kolech má Thai Dai Van Nguyen na svém kontě tři remízy a jedno vítězství.
Vynikající výsledek.

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org

 


 

Velmistr Jiří Štoček je jediným českým účastníkem na 25. mezinárodním otevřeném mistrovství Bavorska, které se hraje ve dnech 5.-13. 11. 2022 v Gmundu u jezera Tegern ( Gmund am Tegernsee).

474 hráčů z 29 federací se utká v devítikolovém turnaji o celkový cenový fond ve výši 14 450 €.
První cena je 2 500 € a finančních cen (hlavních) je patnáct.

Hráči s tituly GM, WGM, IM, WIM jsou osvobozeni od placení startovného, takže na startu je celá řada vynikajících hráčů. Namátkou: Korobjov, Demčenko, Nisipeanu, Vocaturo… atd.
Štoček je se svým ratingem 2553 na desátém místě.

Pokud byste chtěli v takovém turnaji hrát a nejste titulovaní hráči či mládežníci, zaplatili byste 95 € a můžete doufat v to , že se vám ve smečce podobných „zoufalců“ podaří v konečném hodnocení vecpat se mezi patnáct finančně oceněných z 74 titulovaných (a dalších) hráčů (nepočítám „CM“ ) :usmev: .

Dělám si legraci, protože to vypadá na dost dobrý turnaj, ve kterém určitě půjdou plnit i normy, a to už za pár Eur stojí.

 

Odkazy:

Web pořadatele
Propozice
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org


 

David Navara a Štěpán Žilka si vyrazili na Valašsko.
Žádné „fake-Valašsko“ v České republice, ale „echt-Valašsko“ v Rumunsku :usmev: .

Město Brăila leží na řece Dunaji v rumunském Valašsku nedaleko od ukrajinských a moldavských hranic. Na Ukrajinu je to o něco blíž…


Mimochodem, docela nedávno mi došlo, jak je čeština „přezíravá“.
Vůbec (nebo jen minimálně) nereflektuje politické změny v čase. Říkáme, a píšeme, VE Francii, V Německu, V Indii, VE Slovinsku, ale jinak NA Slovensku, NA Ukrajině atp.

Předložka NA by se asi měla užívat v případě poukazování na území, V nebo VE v případě státních celků.
Takže správně by asi mělo být, mluvíme-li o státech, VE Slovensku, V Ukrajině atd.
Čeština prostě nebere v potaz novější státní celky :smich: .
Z tohoto úhlu pohledu je jasné, že Morava zřejmě nikdy nebyla brána jako státní útvar, protože se píše a říká: NA Moravě.
Ovšem takové Čechy nebo Slezsko (V Čechách, VE Slezsku), to jsou historické „státy“ :smich: .

Konec jazykové vsuvky :usmev: .


V rumunském Brăila se hraje pátý turnaj rumunské obdoby našeho Grand Prix v rapid šachu. Silná účast, hezký cenový fond.

Nasazenou jedničkou je Jorden Van Foreest, David Navara je nasazen jako „dvojka“.  Štěpán Žilka se se svým ratingem 2494 ještě vlezl do první dvacítky (19. nasazený) .

Ani cenový fond není marný. Kromě prémií v různých kategoriích si hráči na prvním až desátém místě mezi sebou rozdělí 75 000 LEI (pokud jsem to dobře sečetl :usmev: ) , přičemž za první místo je 25 000 LEI, za desáté „jen“ 1 000 LEI.

Jistě vás teď napadlo, kolik to tak asi může být v Kč :smich: .
Aktuální kurs je 1 LEI=4.99 Kč,  takže si ceny vynásobte pěti a zjistíte, kolik nájmů si zaplatí Štěpán nebo David, když vyhrají turnaj :smich: .
Vklad do turnaje je pro titulované hráče stejně jako v Bavorsku nula „káčé“, ostatní platí 200 LEI.

Žerty stranou, tento turnaj jen potvrzuje to, co říkám už dávno:
Devítidenní openy jsou v dnešní době pasé :usmev: .

Když si budu moct vybrat, zda zaplatím 95 Eur (cca 2 305,- Kč) za devítidenní turnaj s „šancí“ na výhru 1:473 (474 účastníků), nebo dám 200 LEI (cca 1 000,-Kč) za dvoudenní rapid s „šancí“ na výhru 1:142 (143 účastníků), co si vyberu?
Já mám jasno :usmev:
Ještě dodám, že za devět dnů v Bavorsku mohu vyhrát (samozřejmě hypoteticky)  60 675,- Kč, v Rumunsku za dva dny 125 000,-Kč a náklady raději ani nepočítám.
Nemusím snad psát, co si vybere pragmatik, který netouží po normě :smich: .

Po prvním dnu turnaje, kdy se hrála čtyři kola, má David Navara 3 body, Štěpán Žilka 2.5 bodu.

Odkazy:

Web turnaje
Propozice
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org


 

Dnes pokračují soutěže družstev… :usmev: .

 

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
13 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Doplním ještě o další úspěch Davida Navary, k němuž gratulujeme, jeho kniha „The Secret Ingredient“ – spoluautor Ján Markoš – byla vyhodnocena jako nejlepší šachová kniha v roce 2021. Takové je rozhodnutí tříčlenné poroty, kterou tvořili Antoaneta Stefanova, Thomas Luther a Boris Gelfand.
„The Secret Ingredient“ wins the Averbakh-Boleslavsky Award 2021 (fide.com)

Remcik z Banika

Pro milovníky binární soustavy: 0-0-0 a 0:1  :usmev: aneb Davidova výhra v 9 kole, tím pádem v tom závěrečném desátém bude hrát David o celkové vítězství :palec-nahoru: 

jaroslav hadrava

Teď na to koukám. Tak takhle silnou dlouhou rošádu už jsem dlouho neviděl. Velká gratulace Davidovi…

David Navara

Děkuji! V závěru soutěže jsem měl mimořádné štěstí, ale úspěch mne i tak těší. Moje nejsilnější krátká rošáda pochází z partie Jones – Navara z Magnusovy Meltwater Chess Tour, ta je k vidění mimo jiné tady: 960 Brilliancies Project (lichess.org) (partie č. 53) Čistě shodou okolností se v obou partiích hrála Alapinova sicilská.
 

David Navara

Ten týmový duch je skvělý! V anglicky mluvících zemích může slovní spojení team spirit (týmový duch) znamenat i týmový líh. :smich: V některých případech alkohol skutečně může přispívat k posilování týmové sounáležitosti, ale podobný přístup má i své nevýhody. (Historek na toto téma koluje mnoho.)

Petr Kraus

Dobrý večer-super turnaj v Rumunsku a velkou gratulaci k 1. místu.

David Navara

Děkuji, také Vám i ostatním přeji pěkný večer!

Jan Jílek

Také se přidávám ke gratulantům. Luboš už smolí oslavný článek :smich: V něm najdete několik fotografií od Štěpána Žilky a také video fragment z partie Davida proti Lucasovi van Foreestovi, kteří mohou nedočkavci zhlédnout na https://youtu.be/Gaa4zrZdIHI

Jan Jílek

Předpoklad založený na zkušenosti. Si hrozně předvídatelnej… se vůbec divím, žes to dotáh na 2000+ elo :mrknuti:

Jan Jílek

Mám to od Tebe brát jako nekrytelnou hrozbu (výhrůžku)? :smich:

13
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x