Za tepla

Thai Dai Van Nguyen právě hraje páté kolo turnaje v Saint Louis, ale nehodlám čekat na jeho výsledek partie s Viditem. Kdo se dívá, bude znát výsledek dříve než já :usmev: .

David Navara a Štěpán Žilka hráli v rumunském městě Brăila silně obsazený rapid turnaj.

Je neděle a hrály se ligové a nižší soutěže. Měl jsem dnes volno, tak jsem zašel fandit karvinskému béčku. Neměl jsem to dělat. 😀 

Pokud jste četli můj včerejší příspěvek a nehráli jste dopoledne za nějaké družstvo, jistě jste sledovali výkony Davida Navary a Štěpána Žilky v rapid turnaji v Rumunsku.

Ve dvoudenním rapidu na deset kol, hraném tempem 15 minut + 5 sekund za každý tah, měli oba naši hráči po prvním dnu, kdy se hrála čtyři kola, celkem solidní pozici.
David měl  3 body ze čtyř partií, Štěpán 2.5 bodu. David měl dvě remízy a dvě výhry, Štěpán měl také dvě výhry, ale jednu remízu a jednu porážku.

Druhý den začínal pátým kolem a David Navara začal celkem vlažně. V lepší koncovce, a lepší znamená lepší, nikoliv vyhrané :usmev: , černými remizoval s Lucasem Van Foreestem, což je ten „slabší“ z Van Foreestů.

Štěpán vyhrál s rumunským FM Samuelem Ghimpuem a spěchal nasadit „vlastní krk“, aby nám mohl zprostředkovat atmosféru turnaje. Natočil krátké video z partie Lucase s Davidem, které zde uvádíme.

 

V šestém kole vyhráli oba naši hráči a v kole sedmém je los svedl dohromady. Jejich partie byla hodně zajímavá. Stocksfish to sice za bílého vidí jako lepší, ale nemyslím si, že by to po oběti kvality a šachu na e6 (21.Se6+) bylo tak jasné. Spíše mi to přišlo jako „jasně nejasné“ :usmev: .
Šach střelcem zřejmě nebyl dobrý, protože černý pak začal „kalit vodu“. Lepší bylo vzít kvalitu ihned (21. Sxc8). Pak by musel černý hledat nějakou kompenzaci.

 

 

Po sedmém kole se cesty našich hráčů rozdělily :usmev: .

Zatímco David stoupal vzhůru, Štěpán se propadal tabulkou dolů. V osmém kole Štěpán remizoval s ukrajinským IM Samunenkovem, ale pak už mu osud „podstrkoval samé baby“.
Prohra v  s Doluhanovou Štěpána zřejmě rozhodila natolik, že v posledním kole vzdal ve špatné pozici s Arménkou Susannou Gabojan partii, která se ještě (chvilku :usmev: ) dala hrát.
Ale nedivím se, šance na cenu už nebyly a pozice byla špatná, koho by to bavilo :usmev: ?

David šel opačným směrem. Po výhře se Štěpánem porazil GM Gusejnova, pak Raufa Mamedova.
Tady si však neodpustím kritiku Davida za volbu zahájení.
Na Mamedovovo 1. e4 si David vybral chybné 1. … c5?? , přitom dnes už každý ví, že kdyby David zahrál správné 1. … g5!! bylo by ihned po partii :smich: .
Aspoň Carlsenovi to Mamedov po 1. e4 g5 hned vzdal….

V posledním kole hrál David s nasazenou turnajovou jedničkou Jordenem Van Foreestem.  David byl po devátém kole v samostatném vedení a bylo jasné, že „nějakou“ cenu si odnese. Nijak netlačil na pilu a trpělivě čekal na soupeřovu chybu.
Partie byla celkem vyrovnaná, ale David ztrácel dost času. Paradoxně přišla chyba černého v době, kdy měl David na hodinách 19 vteřin a jeho soupeř přes osm minut. Po chybném 37. … Vc7 by správnou odpověď za bílého našel každý (dokonce i já :smich: ).

 

 

David se tak stal zaslouženě vítězem rapid turnaje v Brăile a, jak se kdysi zmiňoval Štěpán, na zaplacení nájmu by mu první cena možná mohla stačit :usmev: .

Štěpán sehrál některé partie velmi dobře, jiné se mu nepovedly. Na jeho výsledek zřejmě měla vliv porážka v dobře vedené partii s Davidem.
Výsledek nic moc, ale fotografie a video jsou na úrovni GM :mrknuti: . Děkujeme!

 

Nejen David a Štěpán reprezentovali Českou republiku…

 

 

Štěpán je známý „kočkofil“. Není divu, že si nenechal ujít příležitost vyfotit kočičku 🙂 :
Vypadá to, že rumunské kočky se od těch českých moc neliší.

 

David s pohárem, po jeho pravici Deac, po levici Gusejnov (?)

 

 

Rarita! Vítěz turnaje se chystá odložit diplom (šek) a naplnit pohár, aby se mohl radovat s aplaudujícími diváky.

 

Troufnu si pojmenovat nejlepší ženy. Zleva doprava: Bulmaga, Doluhanova a Kubicka. Bývalou „Karviňačku“ Aniu Kubickou poznám na 100 % 🙂 .

 

Blahopřejeme Davidovi Navarovi k vítězství v turnaji a děkujeme oběma hráčům za úspěšnou reprezentaci České republiky.
Štěpánovi Žilkovi pak patří extra poděkování za hezké video a fotografie z turnaje.

DÍKY!

Konečná tabulka na chess-results.


 

Obvykle v neděli hraji šachy v soutěžích družstev, ale v letošní sezóně budu mít více volna.
To ovšem neznamená, že by mě šachy v neděli nezajímaly :usmev: . Využil jsem příležitosti, kdy jsem se domluvil na malém tréninku s mladým ukrajinským hráčem, který u nás bude hrát šachy, a navštívil jsem i zápas karvinského béčka v Krajské soutěži.

Dlouho jsem na takovém zápase nebyl, protože jsem obvykle sám někde hrál a když jsem nehrál, nechtělo se mi „nervovat“ při pohledu na klubové spoluhráče.

Dnes jsem tedy udělal výjimku.
Začínalo se hrát v 9:00, ale protože hrajeme v místnosti za hospodou, která otevírá v devět hodin, kapitáni domácích a hostů se domluvili, že se klidně může zahájení o pár minut opozdit.

Zpoždění bylo minimální, či spíše žádné, možná minuta nebo tři.
S mladým hráčem jsem byl domluven na 11:00, ale dorazil jsem o něco dříve. V 10:15 je tak akorát čas objednat si jedno pivo a zhodnotit situaci na šachovnicích.
Vcházím do místnosti a ejhle! Hraje se už jen na pěti deskách. Dívám se do zápisu a prohráváme 1-2 . Poslední deska prohra a dvě rychlé remízy.
Začínám vidět rudě :usmev: .
Může se stát, že někdo udělá chybu a rychle prohraje, ale předpokládal bych, že ostatní hráči by měli o to více bojovat. Asi jsem moc naivní :smich: .

V jedenáct odcházím do jiné hrací místnosti s mladým ukrajinským hráčem. Nějakou hodinku hrajeme, testuji, co umí, pak se vracím do hrací místnosti.

Zápas je rozhodnut, naši prohrají. Ale zaujala mě jedna partie.

Je 13:00 a hráč hostů má po 61. tahu na hodinách osm minut a sedm vteřin. Hráč domácích jednu hodinu a čtyřicet sedm minut!

 

 

 

Dovolil jsem si potají porušit pravidla a z dálky jsem vyfotil šachovnici (proto je fotka nekvalitní a neostrá). Vím, mobily do hrací místnosti nepatří, ale tady už byl zápas rozhodnutý a naivně jsem si myslel, že i tato partie je jasná.

Nechápavě kroutím hlavou.
To jako vážně? Za čtyři hodiny hry náš hráč nastřádal +27 minut?
Škoda, že takovým způsobem nestřádal i materiál. Jeho pozice je jasně prohraná, ale když se vracím z „kouřové pauzy“, je dohráno.
Remis!?

Hostům remíza bohatě stačila k vítězství v zápase, takže se nedivím, že to dal černý za remis, ale překvapuje mě náš hráč, který se domnívá, že je to „jasná remíza a že tam černý nic nemá.“
„Nic nemá“ evidentně znamená „nic nevidím“ :usmev: . Černý má dva pěšce navíc a bílý nemá co hrát. Může jen potahovat věží a čekat, až jej černý porazí.

 

 

Ne, nemám na to nervy.
Až se půjdu podívat na podobný zápas příště, raději se ani nehnu z hospody :usmev: .

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Ve středu ráno jsem také zveřejnil své dojmy z turnaje. Jelikož dva články o jednom turnaji v rapid šachu by byly mnoho, tentokrát jsem text publikoval jinde: TJ Spartak Vlašim » Blog Archive » Výhra v loterii (sachyvlasim.cz)
Upozornění: Tento komentář obsahuje skrytou reklamu.

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x