V nepravou chvíli

Známe mistry světa družstev v rapid šachu. Dnes skončí jedenáctým kolem Mistrovství světa seniorů v italském Assisi. 

Mistry světa v rapid šachu se stali v Jeruzalémě hráči Číny.

V semifinále si poradili se Španělskem, když první zápas skončil remízou 2-2 a druhý vyhráli Číňané 3-1.

Podobný průběh mělo i druhé semifinálové utkání mezi Uzbekistánem a Indií. První zápas 2-2, ve druhém vyhrál Uzbekistán a postoupil do finále.

Pozoruhodné je, že v obou semifinálových zápasech postoupila nefavorizovaná družstva. Hráče Uzbekistánu známe díky výsledkům Uzbeků už i v našich končinách, ale asi jen opravdový znalec zná čínské hráče, kteří se tohoto mistrovství zúčastnili.
Jména Lu Shanglei, Xu Xiangyu, Wen Yang, Bai Jinshi a Li Di si nepamatuji z žádných výsledkových listin větších nebo i menších turnajů (možná Xu Xiangyu mi něco říká).
Ukazuje se, že naše myšlení a znalosti jsou velmi často trochu jednostranné. Co není v Evropě, to pro nás neexistuje  :usmev: .

V pátečním souboji o třetí místo skončily oba dva zápasy mezi Španělskem a Indií remízou 2-2. Rozhodnout musel třetí tiebreakový zápas, v němž Španělé porazili Indii 3-1. O medaili rozhodly partie na prvním dvou šachovnicích, kde prohrál Vidit se Santosem Latasou a Nihal s Davidem Antónem.

V boji o zlato stačily dva zápasy k určení vítěze. Čína s Uzbekistánem dvakrát vyhrála 2.5-1.5 , ale tady se naopak rozhodovalo na třetí, či čtvrté šachovnici, kde čínští hráči uhráli celé body.

Výsledky finálových zápasů:

 

Pavouk MS z webu pořadatelů:

Odkazy:

Web pořadatele
Výsledky na chess-results
Fotogalerie na webu pořadatele


 

Na Mistrovství světa seniorů v Assisi se některým našim hráčům přestalo dařit v nepravou chvíli.

V turnaji 50+ naši hráči nehráli nijak oslnivě, takže tady není vidět nějaký výsledkový propad. Naopak, Petr Malinovský ve druhé části turnaje svou pozici notně vylepšil několika remízami s ratingově silnějšími hráči.

Jan Michálek v devátém kole prohrál s izraelskou hráčkou Angelou Borsuk, v desátém kole porazil Enrica Faraoniho z Itálie. Michálek má po desátém kole 5.5 bodu.

Martin Mojžíš má 5 bodů, když v devátém kole porazil Dr.Hartmanna z Německa a v desátém remizoval s domácím CM Nannelim.

Již zmiňovaný Petr Malinovský od sedmého kola jen remizuje  :usmev: , Deváté a desáté kolo nebylo výjimkou a Petr remizoval s Modigliem a Farrandem.

Turnaj 65+ (potažmo 75+) měli naši hráči rozherán výrazně lépe než turnaj 50+.
Všichni tři naši zástupci se v první části turnaje drželi v horní části tabulky, ale po dni volna se situace změnila.

Vlastimil Jansa sice v devátém kole porazil Hutchinsona, ale jeho prohra s Kristiansenem v desátém kole jej vyřadila z boje o medaili v kategorii 65+.

Prohra dost nešťastná, protože zisk pěšce po tahu 12. … Dd7 je očividný a zřejmě nešlo o oběť, ale o chybu. Aspoň já za pěšce žádnou kompenzaci nevidím.

 

 

Naštěstí má stále vynikající šance na zisk zlata a titulu v kategorii 75+. Má sice půl bodu ztrátu na Ukrajince Valentina Bogdanova, ale los posledního kola hovoří ve prospěch našeho hráče.
Zatímco Bogdanov bude čelit černými Nunnovi, který „musí“ vyhrát, chce-li mít šanci získat titul, Jansa hraje bílými s Italem Ubeziem (rating 2070).
Věřím, že náš hráč titul mistra světa získá.

Velmi dobře hrál do volného dne Jaroslav Mojžíš, ale pak se „něco“ pokazilo. Po prohrách v sedmém a osmém kole „zkompletoval velkou rošádu“ porážkou v kole devátém se Slovákem Peterem Petráněm. V desátém kole remíza s Rakušanem Higatsbergerem není žádný sportovní úspěch, ale je to alespoň zastavení „volného pádu“ tabulkou.

Josef Juřek byl dlouho v závěsu za oběma našimi hráči, ale ukazuje se, že si dokázal dobře rozložit síly na celý turnaj. V devátém i desátém kole zvítězil (s Brazilcem Carvalhem a Němcem Kierzekem) a vodově se dotáhl na Vlastimila Jansu. Oba mají sedm bodů a v tabulce spolu „sousedí“. Jansa je desátý, Juřek jedenáctý.
V posledním kole čeká Juřka těžký soupeř. Anatoly Vaisser z Francie je pravidelným účastníkem MS seniorů a velmi často bojoval o medailová umístění.

 

 

Držme našim hráčům v posledním kole palce, snad nám GM Jansa přiveze zlatou medaili!
Poslední kolo začíná dnes ve 14:00.

 

 

Na závěr ještě přidám partii z osmého kola, která možná rozhodne o titulu v kategorii 65+. Jens Kristiansen v ní porazil Johna Nunna, když tak trochu ve stylu Kieseritzského obětoval obě věže  :usmev: .
Nebyla to sice žádná vítězná oběť, ale vyznat se ve složité partii přímo u šachovnice nebylo lehké ani pro takového hráče, jakým John Nunn určitě je.

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online partie 50+
Online partie 65+

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x