Talent z Karviné
Položili jste si někdy otázku, kam se ztratili mladí nadějní hráči? Hrají ještě šachy? Nevymřeli?
V Karviné vyrostla řada výborných hráčů, posledním z nich je zatím Vojta Zwardoń, ale možná jsme mohli mít i karvinského „Navaru“ 🙂 . Nebo snad i mistra světa?
Přeháním, ale jeden z karvinských mladíků měl velmi dobře našlápnuto a pak se ze světa šachu vytratil.
Jakub Bystroň.
Asi jen málokdo si to jméno pamatuje, ale já ano.
Požádal jsem Jakuba o malý rozhovor .
Ahoj Kubo,
známe se, nebo alespoň já tebe 🙂 , už dlouho, ale dlouho jsme se také neviděli.
Jak se ti momentálně daří (obecně)?
JB: Na Karvinou a lidi z oddílu nikdy nezapomenu. Potěšení je na mé straně 🙂 . Navíc nikdy nezapomenu na prohru s Tebou v prvním kole v Orlové 93, kdy jsem si pak aspoň ale ve svých 11 letech konečně uhrál svoji vytouženou 1. VT.
1/ Pro čtenáře, kterým tvé jméno zřejmě nic neřekne: Jakub Bystroň, bývalý šachista, talentované dítě na šachy i jiné věci… Co bys doplnil? Byl jsi úspěšný i v jiných oblastech?
JB: Samochvála vždycky smrdí, tak tuhle otázku vezmu stručně. Po šachu jsem trochu přesedlal na matematiku a hlavně programování, v kostce: 2x mezi vítězi celostátního kola matematické olympiády kategorie Programování, dva roky v české „repre“ a dvě bronzové medaile (není to ale třetí místo) ze Středovropské a Mezinárodní olympiády v informatice (Peking 2000). A následoval pražský Matfyz, pár let na Akademii věd ČR.
2/ Pamatuješ na své šachové začátky?
JB: Rozhodně. Úplně první „začátek“ je asi taťkova kultovní magnetofonová nahrávka s mojí větou: „Dáma miluje svoji barvu.“ Otec mě k šachu přivedl ve 4 letech, vydržel a obcestoval se mnou de facto všechny turnaje až do puberty. Jsem mu za to nesmírně vděčný. Jinak konkrétně v 5 letech ještě ve školce si pamatuju kroužek Tvého bráchy (Zdeněk Zimniok), který už nevím, kde byl, ale pamatuju si, že mě tam mamka vodila. A pak hodiny a hodiny u pana Langa. Tam už to bylo naostro. Doteď si pamatuju jeho metafory o centru a aroma piva u nás v oddíle :-))
První větší turnaje asi pak v 6-7 letech a velký předěl bylo Mistrovství ještě Československa 1992, kde mě doteď bude mrzet remíza s Peťom Vavrákom na první desce v posledním kole. Nakonec čistě s „pudovou“ přípravou jsem byl pátý. A pak začal už pořádně trénovat.
3/ Vzpomínám na tvůj (relativní 🙂 ) úspěch na ME. Bylo to opravdu ME nebo snad MS? Kde se hrálo? V jakém roce? Jaký byl tvůj výsledek?
JB: Máš teda skvělou paměť, takové retro! Jojo, bylo to ME 1994 Baile Herculane v Rumunsku. Jeli jsme tam autobusem z Blavy společně s bratry Slováky, doteď si pamatuju, jak nám děckám po přejezdu rumunských hranic v autobuse pustili na rozptýlení Frankensteina nebo Draculu 🙂 Ale byl to zážitek.
Nakonec jsem dělil 7. – 13. místo s 5,5/9. A taky si pamatuju, že mnohem víc tam někteří bojovali i s jinými deskami než jen šachovými (konkrétně záchodovými). Jestli si pamatuju dobře, třeba takový Robert Cvek si to tam tenkrát vyloženě užil.
4/ Kdo ti mistrovství sponzoroval? Vzpomínám na našeho tehdejšího předsedu, že se pokoušel (nevím, s jakým výsledkem) získat peníze ne mistrovství od vedení našeho města. Kolik to stálo? Jak to tehdy bylo
(pokud jsi byl do věci zasvěcen)?
JB: Pokud myslíš Břetislava Pisze, tak určitě. Byl tenkrát často i u nás doma, byl velmi činný a aktivní. Ale pokud jde o tohle ME konkrétně, skoro bych si myslel, že se neplatilo tenkrát téměř nic a že drtivá většina nákladů šla za svazem. Vím, že jsme měli jedno repre soustředění před ME. Ale na konkrétní financování jsem byl moc mladý a cenu peněz poznal až později. Rodiče to stálo (nejen za mého osobního trenéra) ale určitě dost.
(LZ: Dětská paměť selhala . Předsedou tehdy byl Jiří Fait, ale angažoval se i Břeťa Pisz).
5/ Hraješ ještě šachy? Závodně asi ne, ale co třeba online?
JB: To si piš. Ale nic extra. Pudově blicám, kdysi dávno Playchess, teďka Lichess. S elem v blickách osciluju kolem 2300 s naprosto pudovým přístupem k zahájením 🙂 . Člověk to bere jako relax a občas nějakou tu taktiku ještě na stará kolena uvidí nebo častěji přehlídne.
6/ Neláká tě návrat k šachu i v reálu?
JB: Láká. Moc! Ale jsem perfekcionista a nerad bývám za úplného blbce. A bohužel momentálně mám 5-letého kluka a tak málo času, že na aspoň trochu poctivou přípravu není prostě čas. Ale určitě láká a jednou bych ten pocit, kdy Ti soupeř zastaví hodiny a podá ruku ještě chtěl zažít.
7/ Jaké je tvé povolání? Jsi v něm úspěšný?
JB: Úspěšnost dejme stranou, ale vystudoval jsem teda informatiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (prostě matfyz) a v půlce doktorátu jsem se na to vykašlal a založil malé, ale moje s.r.o. Momentálně děláme nějaké SW věci pro americké firmy na dálku.
8/ Nemrzí tě, že jsi šachu zanechal? (možné ne nastálo 🙂 )
JB: Jak asi plyne z odpovědi výše, mrzí. Ale láska ke hře a lidem kolem šachu zůstala a člověk už nepotřebuje honit tituly a ELO. Spíš mi chybí ta komunita stejně zapálených (postižených) lidí, atmosféra a vášeň.
9/ Pamatuješ se na nějaké hráče ze svého mládí? Kdo z nich to „někam“ šachově dotáhl?
JB: Pamatuju si dva. Každého jinak. A oba nejsou úplně neznámí. První je samozřejmě „Davídek“ (Navara), kterého si pamatuju nejvíc z našeho reprezentačního 3-týdenního soustředění spolu s ruskou repre v Litomyšli (tenkrát se do toho politika ještě nepletla). Davidovi tenkrát ještě nebylo ani 10 a všem už bylo jasné, že z něj bude jednou silný velmistr.
A druhý docela známý hráč právě z Rumunska je jistý Levon (Aronjan). Na tom ME byl tenkrát tuším druhý nebo třetí.
10/ Když se teď, ve „zralém věku“ podíváš na možnosti dnešních mladých a porovnáš je se svými možnostmi, je to určitě rozdíl. Jak bys zhodnotil možnosti šachového (nebo i profesního) růstu dnešní mládeže v porovnání se svými mladými lety?
JB: Když jsme jeli s tátou na první Mistrovství ČSFR tahal táta dva kufry. V jednom jsme měli oblečení a v druhém asi 50 kg knih, informátory apod. Podle mě už dneska nikdo z mladých netuší, co to bylo. Nebo jo? 🙂 Počítače a systematičnost přípravy podle mě změnila všechno. Jestli k lepšímu jako ajťák nevidím tak zřetelně, ale možnosti jsou určitě brutální. Tenkrát vše stálo na kvalitě trenéra. Tímto, jestli můžu, bych chtěl moc poděkovat tomu svému – panu Miturovi 🙂
11/ Co vše potřebuje v dnešní době mladý hráč, aby byl v šachu úspěšný (= rating 2650+)? Stačí jen talent a tvrdá práce nebo je třeba něco přidat?
JB: Když to vezmu podle sebe, tak já skončil s šachama přesně v momentě, kdy talent přestal stačit a začala jednotlivé hráče oddělovat i ta železná… ehm… zadek. Bez práce nejsou koláče. Platilo to kdysi, platí dnes dvojnásob.
12/ Sleduješ současné šachové dění?
JB: Určitě. Youtube a váš server! Mimochodem úžasné, kolik času a energie třeba Ty konkrétně serveru věnuješ. Tohle se mi na naší komunitě vždy líbilo, že to prostě lidi dělají srdcem a z lásky.
13/ Jak vidíš dnešní mladou šachovou generaci a její výkonnost?
JB: Na hodnocení konkrétních jmen nemám kvalifikaci. Z dálky vnímám jméno Václav Finěk a další. Přeju samozřejmě jen to nejlepší. Konkurence je tvrdá a uspěje, kdo se nenechá odradit a vydrží.
14/ Je podle tebe důležité mít kromě šachu i otevřená „zadní vrátka“ (tedy civilní povolání)?
JB: Obávám se, že ano. Talenti, jako je David, se rodí jednou za generaci. Na druhou stranu v dnešní youtubové době se i spousta relativně průměrnějších šachistů živí i tou show. Takže možností je hodně, ale bez vrátek to bude asi velmi těžké.
15/ Za naši interviewistku Kamču Steinovou se zeptám: Máš rád rajčata? 🙂
JB: Čerstvá, v omáčkách – jakékoliv. Ani s kečupem nemám problém! Zdravím Kamču! 🙂
16/ Nevím, zda sleduješ zpravy.sachy.cz, ale snad se aspoň teď podíváš. Poprosím o tvůj upřímný názor na stránky: dobré, nebo špatné???
JB: Sleduju. Viz poklona výše. Já myslím, že super, ještě by to chtělo přilákat více lidí.
17/ Pokud hraješ šachy online, prozradíš nám svůj online rating?
JB: Mrkni sem: https://lichess.org/swiss/M9YbbPbj
Nick „karviňok“ (jsem patriot), 7. místo, ELO cca 2325 a pořád to tak nějak osciluje. Bez tréninku.
18/ Šachová veřejnost je v otázce viny. či neviny jednoho amerického hráče (Niemann) ve svých názorech rozdělena. Nechci po tobě, aby ses vyjadřoval konkrétně k onomu hráči, ale domníváš se, že je v dnešní době podvádění v šachu lehkou, nebo nesnadnou záležitostí?
JB: Z mého laického pohledu bych řekl, že podvádění dneska musí být extrémně sofistikovanou záležitostí. O to více by zřejmě mělo být trestáno. K této kauze se ale raději nevyjadřuji. Necítím se pro to povolaný.
19/ Daly ti šachy něco do života?
JB: Schopnost soustředit se a ignorovat ruchy okolí. Ten pocit, kdy kolem tebe stojí 15 lidí, tobě (tenkrát) visí praporek a máš 2 minuty na 12 tahů, to prostě člověka zocelí.
20/ Zahrajeme si někdy partičku na lichessu? 🙂 😉
JB: Moc rád. Ale asi se budu stydět, až to s Tebou zase projedu jako před 30 lety v Orlové 🙂 Strašné, jak ten čas letí.
LZ: Děkuji za rozhovor a ať se ti daří! Snad se někdy potkáme i za šachovnicí .
Děkuji za pěkný článek! Jakuba si pamatuji, ale od jeho odchodu z turnajového šachu jsem o něm neměl žádné zprávy. Jen upřesním, že na tom soustředění v roce 1994 byla mládež z více zemí bývalého Sovětského svazu, mimo jiné i Saša Kovčan z Ukrajiny nebo Anna Šarevič z Běloruska, která nyní hraje za USA. A hlavní hvězdou na straně hostů tam tehdy byl Sergej Griščenko, tehdejší mistr světa do 10 let. Nyní mezinárodní mistr. Pokud je mi známo, rovněž dal přednost vědě, což u nadaných šachistů bývá poměrně časté. Na české straně hráli mimo jiné Pavel Šimáček a Vít Valenta.
P.S.: Pokud jde o tajné účty, já jsem v nejhorším období pandemie jeden zavřel, když mne o to požádal mimořádně silný velmistr, který proti mně rovněž hrál z anonymního konta. Viděl, že mám 3 followery a obával se, že by naše partie nemusely být dostatečně tajné. 🙂 Oficiální zdůvodnění zní, že jsem účet zavřel kvůli tomu, že mne těsně předtím porazil 6-0 mezinárodní mistr s ratingem okolo 2300, který nejspíše nehrál čestně. Takže chápu, že pro zavření účtu existují různé legitimní motivy. Ale své oficiální účty (FormerProgigy na chess.com a RealDavidNavara na Lichessu i na chess24) zavírat samozřejmě nebudu.
Sergeje Griščenka znám , hrál jsem s ním v roce 2015 v Karviné a kdybych věděl, že byl takovou hvězdou, možná bych se spokojil s remízou (nespokojil, kecám) . V Caro Kannu jsem v lepší pozici přepjal strunu a prohrál.
Samozřejmě FormerProdigy, přepsal jsem se.
Není ten „patriot“ brácha Niemanna? Já jen, že ten účet „karviňok“ je zrušen 🙂
Ale kuš 😉 Rok se s rokem sešel a vloni se musel soustředit i na dizertaci, na stará kolena. Takže to byl čistý detox. Už mám jinej účet. Bráchu bohužel nemám.
Kvůli detoxu si člověk musí rušit účet? Já si dal několikrát detox na dost dlouhou dobu od hraní na netu, ale abych si rušil účet? To mě nikdy nenapadlo Je to podobné třeba tomu dát si detox od sexu? Že místo klasické ženské si pořídím nafukovací pannu?
Vojto, je to dost možné. Mě chodily žádosti o zrušení účtu často.