Nedělní Wijk
Druhá kola turnajů Masters a Challengers na festivalu TATA Steel Chess Tournament 2024 ve Wijk aan Zee se nesla ve znamení remíz a občasných chyb 🙂 .
V turnaji Masters neuspěli bílí s Katalánskou variantou dámského gambitu.
Nodirbek Abdusattorov remizoval s Praggnanandhou, kterému se už v zahájení („Katalán“) povedlo bez problémů vyrovnat hru.
Ani Jan Nepomňašči v tomto zahájení nic nevytěžil proti mistryni světa Wenjun Ju. Jan se sice snažil, ale Wenjun Ju sehrála velmi dobrou partii a stejně jako v prvním kole končila partie ve věžové koncovce. Jen jeden tah jí chyběl ke splnění „osmdesátitahové normy“ . V prvním kole udělala Ju jako bílá rovných osmdesát tahů a prohrála, v kole druhém měla její partie také „skoro“ osmdesát tahů. Přesněji: bílý udělal osmdesátý tah a nabídl remízu, kterou černá přijala.
Když se na šachovnici v partii Giri – Vidit objevila výměnná varianta Slovanské obrany dámského gambitu, asi jen málokdo čekal jiný výsledek než remízu. Žádné velké komplikace, oboustranně solidní hra a remis v tupě remízové koncovce těžkých figur.
Trochu překvapivým výsledkem skončilo utkání Tinga Li-žena s Donchenkem. Překvapivým z hlediska ratingu, nikoli průběhu na šachovnici. Přes Anglickou hru se partie přehoupla do klasické varianty Královské indické, v níž jedinou „výhodou“ bílého byly mírně aktivnější figury. Když začaly výměny pěšců v centru a vyměnily se i dámy, o remízovém výsledku nebylo pochyb.
Dámským pěšcem se zahajovalo ještě v jedné partii druhého kola. Jorden Van Foreest s Maxem Warmerdamem zahájil tahem 1. d4 a vybral si Londýnský systém. Když si bílý udělal v jedenáctém tahu velkou rošádu, na okamžik jsem doufal, že by se mohlo na šachovnici začít jiskřit, kdyby černý schoval krále na královském křídle. Jenže i černý udělal velkou rošádu a zdálo se, že partie by mohla skončit remízou. Bílý se však s takovým výsledkem zřejmě nehodlal smířit a pokusil se vydobýt z pozice víc.
Nevydobyl si nic, naopak se mu povedlo pozici pokazit.
Na šachovnici byl sice vyrovnaný „materiálový účet“ , ale bílý král byl postavený tak nešťastně, že Jorden nakonec raději obětoval kvalitu za střelce na d4. Nepomohlo to, král byl stále špatný a černý toho dokázal využít.
Wei Yi stál s Gukeshem po zahájení dobře. Pak se mu povedlo rozbít centrum tahem 21. c4. Tedy rozbít vlastní centrum…
Od té chvíle už se hrálo jen jednu branku a Gukesh nemilosrdně trestal.
Španělské hře se přezdívá „španělské mučení“. Když vás ve Španělské hře „mučí“ Peršan žijící ve Francii, nemusí to být tak zlé. Je-li však oním Peršanem Alireza Firúzdža (Firouzja), měli byste se připravit na nejhorší. Parham Maghsoodloo je sice také Peršan (= Íránec), ale v partii s Firúzdžou mu to nebylo nic platné. Stačilo zaváhání v přibližně rovné pozici (18. … Se6) a pak už si Parham moc nezahrál.
Tabulka turnaje Masters po 2. kole (screenshot z webu pořadatele):
Někdy stačí ke štěstí (nebo neštěstí) málo.
V turnaji Challengers Anton Korobov v prvním kole celkem hladce prohrál, ve druhém kole měl bílé s půvabnou mladou Indkou Divyí Desmukh.
Opravdu stačilo málo. Anton si bílými vybral Vídeňskou hru a „švarná indická děvčica“ padla už v zahájení. Ne, že by prohrála už někde v osmém tahu, ale bílému stačilo postavit mírně lepší pozici a počkat si, až se lepá děva sama položí.
„Easy“ bod….
Ze tří dívek v turnaji Challengers měla bílé figury jen Harika Dronavalli. Ta bez problémů remizovala s Danielem Dardhou.
Eline Roebers měla černé figury se Stefanem Beukemou a i když celou partii stála hůř, nevedla si špatně. Jenže pak přišla hrubka (33. … V3c7??), která umožnila Beukemovi ukázat, že má velmi dobrý taktický postřeh a propočet. Po 34. Vxf5 už by partii nezachránil asi ani Carlsen .
Zbytek partií druhého kola v turnaji Challengers skončil remízami. Dokonce ani „drtič velmistrů“ Hans Niemann nevyhrál .
Zmíním jen jednu remízu, která remízou být neměla. Liam Vrolijk vypustil výhru v partii s Erwinem L’Amim ve věžové koncovce.
Tabulka turnaje Challengers po 2. kole (screenshot z webu pořadatele):
Odkazy:
Web pořadatele
Online na chess24.com (Masters)
Online na chess24.com (Challengers)
Fotogalerie
Adorjánova kniha Black is ok! „prý“ míří do reedice. V Masters po 3.kole z 11ti rozhodnutých partií triumfovali 10krát černí. Tata holt umí vybrat správné účastníky.