Extraligový víkend

O víkendu skončil festival ve Wijk aan Zee, ale hrálo se i u nás. V Extralize družstev měly (konečně) před víkendem všechny týmy stejný počet zápasů, takže na pořadu bylo páté a šesté kolo.

 

Šachová Extraliga se po tomto víkendu dostala za polovinu a k dalšímu dvoukolu se družstva sejdou už jen v únoru (10. a 11. února). Pak přijde zhruba měsíční pauza a na jaře na začátku dubna (5. – 7. 4.) odehrají extraligová družstva pouze závěrečné trojkolo.

Krok k zisku dalšího titulu (?) udělal 1. Novoborský ŠK.
V sobotu Nový Bor porazil Porubu 5.5 – 2.5. Nikdo z Novoboráků neprohrál, vyhráli Pentala Harikrishna, Štěpán Žilka a Josef Havelka.

V neděli uhrál Nový Bor o půl bodu méně, ale stejně to stačilo na vítězství s Frýdkem – Místkem poměrem 5-3. I tentokrát vyhráli tři hráči Nového Boru: Thai Dai Van Nguyen, Nils Grandelius a Tadeáš Kriebel. Nedařilo se Josefu Havelkovi, který prohrál s frýdecko-místeckým Markem Mičou.

Slavoj Poruba měla napůl úspěšný víkend. S Novým Borem sice v sobotu prohrála, ale neděle proti DP Praha jí parádně vyšla. Parádně je silné slovo, sedm remíz a jedna výhra  :usmev: . Na první šachovnici vyhrál Pawel Teclaf se Samirem Sahidim, což stačilo Porubě na těsné vítězství 4.5-3.5 .

BŠŠ Frýdek-Místek prohrál s Novým Borem, ale v sobotu porazil DP Praha. Za Frýdek-Místek vyhráli Vitalij Bernadskij a Piotr Piesik. Bod do skŕe pro DP Praha zajistil Tomáš Kulhánek výhrou s Richardem Stalmachem. Nakonec BŠŠ F-M – DP Praha 4.5 – 3.5.

V odstavci týkajícím se Nového Boru jsem psal, že „Nový Bor udělal krok titulu…“ a doplnil jsem to otazníkem v závorce. Stejný krok jako Nový Bor totiž udělal i tým Výstaviště Lysá nad Labem  :usmev: . Lysá je největším konkurentem Nového Boru a o titulu se zřejmě rozhodne právě mezi těmito družstvy.
Nový Bor je favoritem i letos, ale není tak suverénní, jako v minulých sezónách. Naopak, Lysá na Labem má letos dobře poskládaný tým, s nímž může směle pomýšlet na zlato.
V sobotu Lysá porazila vysoko (6-2) INGEM – ŠK Líně. Líně sice dokázaly „udržet“ první tři šachovnice Lysé a remízou skončila i partie na osmé desce, ale jinak měli převahu hráči Lysé. Vyhráli Vykouk, Kraus, Baklan a Půlpán.
V neděli si to hráči Lysé „prohodili“  :usmev: . V zápase proti poslednímu týmu ŠŠ Vávra a Černoušek Unichess vyhrály první tři šachovnice (Nabaty, Samuněnkov a Plát) a výhrou pomohl Lysé k extraligovým bodům i Martin Červený na osmé šachovnici. Z týmu Unichessu jen Bernášek s Vykoukem.
Celkově 5-3 pro Lysou.
Lysá má stejný pošet bodů jako Nový Bor a o víkendu si i vylepšila skóre. Na Nový Bor ztrácí ve skóre pouhý jeden bod.

INGEM – ŠK Líně je tým, který by měl mít na víc než je současné deváté místo v tabulce. V prvních kolech však hráli bez cizinců a také o tomto víkendu nastoupil jen jeden host. Pro Líně to nebyl dobrý víkend. Po sobotní porážce s Lysou, utrpěl tým porážku i v neděli. Družstvo ŠK Zikuda Turnov porazilo Líně 5-3. Za Turnov bodovali Maxim Rodshtein, Vašek Finěk a Daniel Šorm, za hosty se alespoň částečně za Líně revanšoval na osmé desce Jan Michálek, který porazil Jiřího Lišku.

S Turnovem prohrál v sobotu i ŠŠ Vávra a Černoušek Unichess poměrem 3-5 z pohledu domácího Unichessu. Za Unichess vyhrál na sedmé desce Martin Jurčík, za Turnov zvítězili Kantans, Jaracz a Vlasák.

Šachový klub Moravská Slavia Brno alias Morenda byl před soutěží jedním z favoritů na medaile. Favoritem na medaili zůstává i po víkendu, ale spokojenost v Brně asi panovat nebude. V sobotu totiž Morenda trochu překvapivě podlehla Slavii Kroměříž 3.5-4.5. Z domácích dokázal vyhrát jen Jan Krejčí, při pěti remízách prohráli na zadních deskách „behind Brno“ (= za Brnem), jak jsem slyšel v jednom rozhovoru v minulém ročníku Extraligy  :smich: , dva Kubové. Jakub Roubalík prohrál s Richardem Mládkem, Jakub Kůsa podlehl Martinu Hollanovi.
V neděli si Morenda připsala tři body za těsné vítězství 4.5-3.5 s Hošťálkovou. Na to, v jaké sestavě nastoupila Hošťálková, tak je to opravdu těsný výsledek.
Za Hošťálkovou vyhrál na první desce Warakomski se Šarićem a Milan Zelenka (rating 1926) překvapil výhrou s Jakubem Roubalíkem.
Naštěstí má Morenda v sestavě Honzu Krejčího, který po sobotní výhře zvítězil i v neděli. Za Brno vyhrál také Vojtěch Straka a bodoval i Jakub Kůsa.

 

 

Slavia Kroměříž měla skvělý víkend. Po sobotní výhře s Morendou porazila i Sigil Fund Pardubice. Za Pardubice sice nehráli Ivančuk a Pecháč, ale jinak nastoupili Pardubičáci téměř kompletní, tedy i se Sergejem Movsesjanem, Zbyňkem Hráčkem, Viktorem Lázničkou a ostatními.  Na prvních třech šachovnicích skončily partie remízami, na čtvrté desce porazil Blohberger Votavu a na páté Rubeš LLázničku. K tomu připsali body mladí na zadních deskách. Richard Mládek a Martin Hollan zažili „stoprocentní“ víkend  :potlesk: . Kroměříž – Pardubice 6-2.

S Pardubicemi hrála v sobotu Hošťálková. Při pohledu na sestavy by se dal čekat jasný zápas, ale Hošťálková zabojovala a prohrála jen těsně 3.5-4.5. Za Hošťálkovou zahrál v sobotu dobře Warakomski, který si za víkend připsal dva body, a vyhrál i hošťálkovský Cyril Ponížil. Za Pardubice vyhrál Viktor Láznička a důležité body pro Sigil získali na sedmé a osmé desce Jáchym Němec a Miloš Jirovský.

 

Sobotní páté kolo:

 

Nedělní šesté kolo:

 

Tabulka po šestém kole:

 

 

Odkazy:

Web Extraligy


 

 

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x