Brémy, a3 a vlajka
V neděli skončil turnaj v Brémách.
Hledáte inspiraci nejen pro bleskové partie? Zkuste za bílé zajímavou variantu.
… a jedna nesoutěžní otázka týkající se obrázku (vlajky) v záhlaví na závěr 🙂
O jubilejním turnaji „Jubiläumsturnier 125 Jahre Werder Bremen 2024“ jsme zde už psali. Zbývá doplnit konečné pořadí.
Vítězem turnaje se stal Aditya Mittal, což není, jak jsem kdysi psal , syn ocelářského indického magnáta Lakshmiho Mittala, jenž má syna s naprosto stejným jménem, jde jen o shodu jmen.
Mittal byl nasazen jako turnajová jednička a své postavení na startovní listině potvrdil i v konečné tabulce. Sedm bodů znamenalo samostatné první místo.
Na druhém místě skončil se šesti body Paweł Teclaf, poský hráč, který hrál dlouhou dobu na velmistrovské úrovni, ale držitelem titulu GM je teprve krátce.
Na třetím místě skončil podle vedlejšího hodnocení Australan Bobby Sky Cheng, který měl stejně jako Szymon Gumularz, Zahar Jefimenko a Vojtěch Plát pět a půl bodů.
Vojta Plát byl v turnaji sedmý nasazený a v konečné tabulce se umístil na šestém místě. V turnaji prohrál jednu partii (IM Wachinger), tři partie vyhrál a zbývajících pět partií remizoval.
Remízou skončila i jeho partie s vítězem turnaje Mittalem v posledním kole. Přes 1. d4 d6 přešla hra do Královské indické hry.
Hrála se varianta, v níž vyhrávají převážně bílí, černým se občas poštěstí remizovat . To nevypadá dobře pro příznivce tohoto zahájení, ale není to až tak „horké“, protože v databázích najdete s touto variantou jen minimum partií hráčů na nejvyšší úrovni.
Osobně si myslím, že pokud černý nehraje „tvrdě na výhru“ , pak jde o zahájení jako každé jiné. Vojta v partii ukázal, že se černý v této variantě nemusí až tak bát.
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky na chess-results
Pro inspiraci
Tah a3 se za bílého dá hrát v mnoha variantách. Dokonce se dá hrát i v prvním tahu. Bílý nic neriskuje, má přece tempo navíc a v mnoha zahájeních se tah a3 hodí, protože hra často přechází do různých systémů, v nichž bílý hraje „jako černý“ a má k dobru tah a3 (=a6).
Zajímavý je tah a2-a3 v Sicilské hře a to hned zkraje partie. I zde může hra přejít do různých variant, ale často bílí hrají tah 2. a3 s plánem zahrát v dalším tahu 3. b4!? . Hra pak přechází do Sicilského gambitu.
Jaký je rozdíl mezi tahem 2. b4 a variantou s 2. a3 + 3. b4?
Nemusí být žádný , ale po 2. a3 musí černý „něco“ hrát a hra se potom může vyvíjet dost zajímavě, přičemž černý musí dávat velký pozor, kam „šlape“ .
Několik miniaturek .
Aby to snad nevypadalo, že tah 2. a3 hrají jen samí „saláti“ , tak jedna ukázka z mnohem vyšších pater šachové hierarchie. Pravda, hrálo se tak jen v bleskovce…
„Nesoutěžní“ otázka na závěr…
V náhledovém obrázku je vlajka a NENÍ to ukrajinská vlajka .
Není to ani nějaká „vymyšlená“ vlajka.
Víte, jakému státu nebo územnímu celku tato vlajka náleží?
Zdravím, jen bych poopravil závěr 2.partie. Ve skutečnosti byl tah pěšcem 24…f6.
Díky Marku. Partie jsem převzal ze svazové databáze, ale myslím, že si tu partii dobře pamatuji (kvůli tomu závěru ). Dovolím si „opravit opravu“ 😀 . Nebyl to 24, tah, ale f6 se hrálo o tah dříve, tedy nikoli 24. … Jf6, ale 24. … f6. Mám pravdu?
Ano, chybička se vloudila i do opravy a f6 bylo hráno v 23. tahu.
Píšu kámošovi, co se známe už od 4 let. „Ondro si slavnej, dostal si se do příruček, jak si zabil Švába. 🙂 Až po tu větu pod partií“.
https://en.wikipedia.org/wiki/Opole
https://en.wikipedia.org/wiki/Upper_Silesia
Správně. Gōrny Ślōnsk, česky Horní Slezsko. Snad nemusím dodávat, že Karviná, odkud tento text píši, leží v Horním Slezsku .
Mimochodem „slezský jazyk“ , který není oficiálně uznaným jazykem, má několik nářečí (podle oblasti), která se od sebe dost liší, ale přesto si všichni (snad až na „slezštinu“-Schläsch v bývalých pruských oblastech, která je víc německá) v pohodě rozumějí .
Na druhou stranu, Češi ani Poláci „slezskému jazyku“ nerozumějí.
https://www.mesto-pisek.cz/mestske-symboly/ds-1472
Mám to taky správně? Co jsem vyhrál? Odpovědí možná bude víc, než si Luboš myslí 😀
Máte pravdu, že třeba já jako Čech nerozumím i když jsem si vzpomněl, že tak kolem roku 1995 jsem jezdil, za krásnou mladou ženou do Havířova a připadal jsem si moc hezký slezský .
Tu vlajku by mozna nedal ani Sheldon Cooper 🙂 Jedna se o vlajku z ČR, snad z JČ?! 🙂
No, Sheldon Cooper by to asi nedal 😀 , ale někteří z našich čtenářů by to dát mohli , protože tahle vlajka se dokonce dvojnásobně nepřímo pojí s tímto serverem.
Podle mě je to vlajka Města Benešov, ale jak se pojí s vaším serverem mi nedává smysl.
Super, jedna ze dvou, nikoli ze tří, jak jsem mylně uvedl původně 🙂 , možných správných odpovědí . S tímto serverem nepojí město Benešov opravdu nic (nebo o tom nevím ).
Jinak , včera jsem sledoval na nově od 20 hod , kriminální seriál specialisté a celý díl byl věnován šachu- byl zabít šachový trenér. Jenom doufám, že to nebylo podle skutečné událostí.
Je to vlajka města Písek. O tom Polsku jsem nevěděl 😀
Písek jsem zas neznal já . Je jisté, že to bude vlajka více měst, nejen v ČR (třeba Opole v PL) .
Ano a zrovna v Písku bude velmi dobrý turnaj v Rapidu 27.4.2024 . Tam jste myslím také už hrál. Tento turnaj hraje pan Jansa- šachový klenot