Červencové turnaje

Před týdnem se tu psalo o tzv.letních turnajích. Některé dnes končí, jiné skončily už včera. Dohrálo se ve Vsetíně, Českém Švýcarsku, v Říčanech a v Bohumíně.

 

Turnaj Přebor města Vsetína byl skromně obsazen.
Dvacet osm hráčů a hráček hrálo sedmikolový open, který skončil už ve čtvrtek. Vítězem turnaje se stal favorizovaný Vojtěch Dudek, který v sedmi kolech povolil svým soupeřům jen dvě remízy. O druhé až čtvrté místo se dělila trojice hráčů s pěti body. Nejlepší vedlejší hodnocení měl Matěj Kopecký, třetí skončil Jaroslav Závodný a čtvrtý Ondřej Matějovský.

Výsledky na chess-results


 

O něco lépe byl obsazen turnaj Open České Švýcarsko, který byl zároveň i přeborem jednotlivců LK Západ.

Také tady se prosadili favorité. Na prvních pěti místech je první pětka nasazených, jen si hráči mezi sebou prohodili místa.
Vítězem se stal Tomáš Buchcar, který sice prohrál ve třetím kole a ve čtvrtém si dovolil ještě remizovat, ale pak už až do konce vše vyhrával. Sedm a půl bodů znamenalo samostatné první místo.
Na druhé místo se prodral „odrostenec“ Petr Janouš. Vzhledem k ratingu možná trochu překvapivě, ale zcela zaslouženě. Od čtvrtého kola se pohyboval na prvním až druhém místě tabulky a jen slabší závěr turnaje jej odsunul na konečné druhé místo.
Šest bodů, tedy o bod méně než druhý hráč, uhrál Zdeněk Cakl, což stačilo na třetí místo mezi jednatřiceti účastníky turnaje.

Na webu chess-results je k dispozici 25 partií z turnaje. Dovolil jsem si dvě z nich vybrat na ukázku. První je krátká „jednohubka“ , v níž si favorizovaný Václav Paulus rychle poradil s „podivnou“ Dračí variantou v Sicilské obraně v podání Petra Valenty.

 

 

I ve druhé ukázce figuruje Petr Valenta  :usmev: . Není to úmyslně, až při psaní jsem zjistil, že se mi tady „objevil“ hned dvakrát. Už v první partii ukázal, že i když má mezery v zahájení, v šachu zřejmě není žádným nováčkem a vzdal se v pozici, v níž měl sice jen pěšce méně, ale dobře chápal, že pozice je špatná.

Ve druhé ukázce čelil pozdějšímu vítězi Tomáši Buchcarovi. Opět trochu pokazil zahájení, ale jinak donutil svého soupeře vydat ze sebe maximum. Tomáš Buchcar nakonec zkušeně svou převahu uplatnil.

 

 

Výsledky na chess-results


 

Dva open turnaje a doprovodný bleskový turnaj, to byl Pohár města Říčany.
V openu „A“ nastoupilo 67 převážně mladých hráčů. Na startovní listině openu „A“ byli i dva nositelé titulu IM, Kirill Burdalev a Tomáš Kulhánek. Titul však není zárukou vítězství  :usmev: .
V turnaji zvítězil Rudolf Jun se ziskem 7.5 bodů. Druhé místo obsadil Jakub Vojta, který měl sice sedm bodů jako třetí Tomáš Kulhánek, ale v jeho prospěch hovořilo lepší vedlejší hodnocení.

Solidního úspěchu dosáhla Oleksandra Kornilčuk z Ukrajiny, která se šesti body obsadila desáté místo. Zajímavé je, že ani jedna její partie neskončila remízou  :usmev: .

 

 

Vítězem openu „B“ se stal hráč Jiří Matyska, který byla nasazen jako turnajová jednička. Ostatní nasazení hráči se však v průběhu turnaje propadli v tabulce celkem dost hluboko  :usmev: , takže jejich místa zaujali hráči „druhého sledu“ . Druhé místo si vybojoval Mikuláš Němec, třetí skončil Mikhail Lutskyi.

V jedenáctikolovém bleskovém turnaji zvítězil Vojta Jakub, který měl lepší vedlejší hodnocení než druhý Andrej Kurzykov. Třetí místo obsadil Jan Štastný.

 

Vítězové bleskového turnaje. Zdroj: chess-results, autor: Lucie Glasbergerová

 

Výsledky na chess-results


 

Favoritům se moc nedařilo v Bohumíně. Dva ratingové open turnaje pojmenované vtipně „Masters“ a „Challengers“  :smich: (aspoň doufám, že to bylo myšleno jako vtip) skončily v sobotu. Součástí festivalu Open Bohumín byla řada turnajů mládeže, otevřený rapid turnaj a dnes se ještě hraje bleskový turnaj.

V openu „A“ rozhodlo o umístění na prvních čtyřech místech až vedlejší hodnocení. Čtyři hráči dosáhli 6.5 bodů, nejlepší vedlejší hodnocení měl ukrajinský FM Valentyn Prokofiev. Druhé místo obsadil Daniel Trybuś z Polska, až třetí skončil IM Stanislaw Zylka (Polsko), který byl turnajovou jedničkou, a čtvrté místo připadlo Rafalu Kubikovi (také z Polska).

Turnaj open „B“ se vyznačoval vysokou účastí mladých hráčů. Naprostá většina účastníků tohoto turnaje má u svého jména označení U16 nebo U18 (výjimečně i S60  :usmev: ). V turnaji zvítězil Alex Macošek, druhý skončil Mateusz Doniec, který sice u jména nemá žádné označení, ale to jen proto, že už měl osmnáct let. Třetí místo obsadil Šimon Kučera.

 

Z turnaje dvě krátké ukázky.
Wieslaw Maroszczyk má u svého jména napsáno S60, ale příští rok by se tam klidně mohlo objevit S90. Je obdivuhodné, jak pan Maroszczyk i v pokročilém věku dokáže držet krok s mnohem mladšími hráči. Ve třetím kole proti němu zasedl Václav Štěpán, který je o rovných 75 let mladší.

 

 

Také druhá ukázka je z openu „B“. Vůdce bílých kamenů znám a vím, že nehraje tak špatné šachy. Ale někdy má člověk „den blbec“ a vytvoří něco, co ho bude strašit ještě hodně dlouho  :usmev: .

 

 

 

 

Výsledky na chess-results

 

 

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x