Moskevský festival
XVII.ročník mezinárodního festivalu O pohár RGSU, na šachových webech nazývaný jako Open Moskva, se hrál ve dnech 19.2.-28.2.2021 nepřekvapivě v Moskvě.
Součástí festivalu bylo několik turnajů. Skupina „A“ byla otevřená, ve skupině „B“ hrály ženy. Zbývající turnaje „C“ až „H“ byly konány online.
V „A“ turnaji hrálo celkem 160 hráčů z osmi zemí převážně z bývalého SSSR (výjimku tvoří Nepál [CM Thing Bibek] ).
V devítikolovém turnaji nasbíralo sedm bodů sedm hráčů (to zní skoro jako začátek nějaké pohádky ), z nichž nejlepší vedlejší hodnocení měl GM Ivan Rozum.
Konečná tabulka turnaje na chess-results.
Možná si vzpomínáte, že jsem zde nedávno psal o Rudiku Makarjanovi, který skončil v moskevském rapidu na posledním místě. V rapidu se mu tehdy sice nedařilo, ale tentokrát vyšplhal ve skupině 6,5 bodových hráčů až na 9.místo. Nejlepší ženou/dívkou v „A“ turnaji byla Bibisara Assaubajeva z Kazachstánu s lepším vedlejším hodnocením než Olga Badelka z Běloruska (obě 6,5 bodů).
Teoreticky zajímavou partii sehrál černými vítěz turnaje v posledním kole v přímém souboji o první místo s Nikitou Afanasjevem.
Vítěz turnaje si na své konto připsal 170 000 rublů, tj. necelých 50 000 korun (1rubl=0.291971Kč).
V „B“ turnaji suverénně se ziskem 8,5 bodů zvítězila IM Marina Guseva (150 000 rublů).
Konečná tabulka „B“ turnaje na chess-results.
Hezká fota Anny Šturmanové z turnaje přináší server chess-news.ru s poznámkou, že ač byla v turnaji nařízena ochrana obličeje (rouška nebo štít), vítězi turnaje se stali ti, které se nepodařilo s touto ochranou zachytit na fotografiích .
Dovedu si představit titulek v novinách: Rozum vítězí! (Pro jistotu doplním, že nejsem odpůrcem roušek, ale příznivcem slovních hříček.)
Jinak ty poznámky k zahájení partie Afanasiev – Rozum prosím berte s rezervou, je to trochu složitější. Po 9.Jb5 c4! černý získá pěšce c2 a později odchytí koně na a8 s nejasnou hrou. Asi také proto většina silných velmistrů preferuje právě tah 9.De1.
Děkuji za doplnění, s nímž souhlasím a doplním doplnění (2x) :
1/ všechny mé poznámky berte s rezervou … a stejně tak i varianty jiných vždy prověřujte.
2/ po 9.Jb5 c4! dokonce většina partií končí vítězstvím černého, protože většina (všichni?) silných velmistrů si dává ihned 10.Jc7+ (dřevaři! ).
Sálati (improvizuji, není tu ikonka salátu, takže užívám dostupné ikonky s trochou zeleně; vzkaz pro Honzu Jílka: chybí tu ikonka salátu, nutno doplnit!!!) zkoušeli mimo jiné například:
Tím nechci polemizovat s tvrzením, že 9. …c4 je velmi dobrý tah (asi i nejlepší), jen chci říct, že i za bílého se (snad) ještě dají hledat vylepšení, což nic nemění na tom, že po 9. …c4! opravdu vzniká nejasná hra, v níž má zatím černý ve většině partií navrch .
ikonka salátu objevena, pokud by se opravdu jednalo o často užívané slovo, zařadíme ji do seznamu. Prozatím navrhuji: co vy na to, ? Pivo jsem tam přidal pro lepší stravitelnost
To není ono , protože kdybych chtěl napsat „saláti“ v množném čísle, tak bych se uklikal (např.: 2 saláti = ) a navíc to vypadá jako meloun .
Líbilo by se mi něco takového.
A tu moji ikonku jsi viděl, saláte?
Viděl, mistře, a znovu opakuji: vypadá to jako nakrájený meloun v misce
Off topic
Blahopřeji Vám, Davide, ke zvolení do „Komise sportovců FIDE.“
https://fide.com/news/971?fbclid=IwAR1_g2D9RebEYrp6Z9fC9Kw0320he89VUxPRz6Lyii_WmVl5Qrj78fDRs7M
Děkuji! Volby pro velký zájem skončily zvolením všech kandidátek a kandidátů, přičemž ještě jedno místo zbylo. Sám jsem dlouho váhal, zda se do komise přihlásit, ale beztak podobné záležitosti sleduji a komentuji, takže teď se k nim budu moci vyjadřovat oficiálně. Samozřejmě bych raději hrál, ale vhodných turnajů je momentálně dost málo, snad se to postupně zlepší.