1.h4 Début de Fantaisie

Tak byla nazvána partie, kterou sehrál Dawid Janowski v pařížské Cercle Philidor 22. 5. 1901 a byla publikována v časopise La Strategie 1901 na str. 172 s krátkými komentáři M. Sittenfelda. Nebylo to však poprvé, co byl zaznamenán v šachových časopisech a nyní v databázích tento brzký výpad věžovým pěšcem. Dá se nalézt ještě dřívější partie Pasternak – Fahrni, Curych 1895. Tato byla dokonce uveřejněna na stránkách ChessBase (anglicky).

Janowski – Konz [A00]
Paříž, 1901

Pasternak – Fahrni [A00]
Curych, 1895


Zahájení dlouho nemělo jméno, chyběl hráč, který by ho proslavil, nebo systematicky používal. Ale časem se takový borec našel, byl to maďarský mistr Gábor Kádas (1936 – 2008, max. ELO přes 2300). Tah propagoval, sehrál s ním přes 30 partií s dobrým výsledkem. V roce 2013 o něm byla dokonce vydána 254 stránková vázaná publikace. Níže uvádím tři zajímavé ukázky. Ruského mistra Archipova dokonce porazil dvakrát za sebou!

Kádas – Nagy [A00]
Kecskemét, 1982

Kádas – Archipov [A00]
Kecskemét, 1983

Kádas – Cierny [A00]
Salgótarján, 2002

Už jako Kádasovo zahájení je 1.h4 pojato v zajímavé knize Groteske Schacheröffnungen Wagnis mit Methode (Stefan Bücker) Stuttgart 1990 str. 104 – 114. A nebo v Taming Wild Chess Openings (John Watson, Eric Schiller), New In Chess 2015. Tato publikace obsahuje množství zajímavých a kuriózních úvodních tahů, až oči přecházejí! Jsou rozděleny na špatné, ošklivé, dobré jak za bílého tak i za černého.

V kapitolce o Kádasově 1.h4 je připojena poznámka o Kononěnkově útoku 1.h4 d5 2.a4. Ukrajinec Kononěnko je hráč s ELEm přes 2600 a často hrával na pardubických festivalech. Na jeho útok se můžete podívat v poslední ukázce.

Kononěnko – Riel [A00]
Dos Hermanas blitz, 2009

Celkem je datázích dostatečné množství tahů krajním pěšcem, přes 700. Ale většinou jsou to partie slabých šachistů. Mistři zvučnějších jmen hrávají tento extravagantní tah příležitostně zejména v bleskových turnajích, kam se bezesporu hodí.

Partie ke stažení jsou na této lince.

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
20 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Janouš

Mě se zaměření tohoto webu v oblasti zahájení na kavárenské varianty docela zamlouvá. Každý ať si sám zváží, zda to použije při partii v hospodě (až je v roce 2023 možná konečně otevřou) nebo v lize, anebo nikdy. Od pana Zimnioka podobné články navíc působí podstatně věrohodněji, než kdyby tady trousil moudra o dopodrobna proanalyzovaných profláknutých zahájeních a teoretických novinkách v 25. tahu. Na rozbory Najdorfa nebo Catalána či na rozbory pandemie z pohledu šachového jsou jiné weby, tak proč jim lézt do zelí.

Luboš Zimniok

Ke komentářům asi takto:
1/ Ano (to není zkratka politického hnutí  :usmev: ), baví nás to, jinak bychom to nedělali
2/ Zatím ještě ani nejvýkonnější PC nezjistily, které tahy jsou ty „pravé“
3/ Ztratí-li bílý tempo, nic strašného se neděje. Soupeř pak musí dávat pozor, aby nevlezl do pozice, kde je „ztráta“ bílého vlastně výhodou (např.tah h4 se hrává v mnoha zahájeních)
4/ Nikdo nikomu nevnucuje, že tahy jako 1.h4 nebo 1.g4 jsou dobré tahy. Naopak, obvykle články končí konstatováním, že jsou dobré do blicky nebo jako překvapení (viz článek)
5/ Článek nepsal Aleš Krajina  :usmev:
6/ O „kravinách“ a „dementních“ zahájeních píšeme, protože jinde se o nich nepíše a protože je občas sami hrajeme. Asi těžko budu psát o „Londýnu“, když jej nehraji.
7/ Mohli bychom psát o rouškách, koronaviru nebo politice. Mohli, ale nepíšeme. Jsme šachový web, nikoli koronavirový či politický  :usmev:
8/ Chápu, že pro mnohé je zábavné a poučné sledovat partii, v níž dva hráči odtahají x-tahů přesně podle knihy, nás to nebaví  :smich:
9/ Kdysi jsme s Jirkou Hurtou při prohlížení vystavených šachových knih na jednom turnaji konstatovali: „Je to pěkné, ale moc dobré. Chybí tady šachový brak.“ Brak ve smyslu „odpad“, tedy to, co se nikomu(?) nehodí. Osobně se tuto situaci pokouším napravit  :usmev:
10/ Když nemám rád dechovku a preferuji metal, neznamená to, že dechovka je špatná hudba a ti, co ji poslouchají, jsou „méněcenní“. To, že někdo hraje jen správné tahy (např.1.e4, 1.d4, 1.c4 … atp.), neznamená, že ti, co je nehrají, jsou „idioti“. Nic není černobílé, dokonce ani šachy  :usmev:
 
Mimochodem, abychom pořád nepsali jen o „pofidérním“ 1.h4. Když už jsem tu zmínil „Londýn“… Chystám článek o vyvrácení této pochybné výstavby. O Medúza gambitu (1.d4 Jf6 2.c4 g5!!)  :smich:
 

Jan Jílek

Hm, poměrně silná slova a navíc s hrubkou. Bylo by zajímavé, jak by ses popasoval v zápase, kde bys měl tu výhodu, že by bílý hrál vždy 1.h4, za předpokladu, že to hraje relativně silný hráč, který má s 1.h4 zkušenosti.
 
Já prostě nemám tak silná vyjádření rád  :mrknuti:
 
Pokud může i Magnus Carlsen hrát např. 1.a3 a 2.h4 a porazit v tom hráče 2450+, pak si myslím, že opravdu není třeba psát tak příkře.
 


 
Prostě, ne každý hraje šachy vrcholově jako ty, aby znal nuance nejmodernějších variant sicilské do 40. tahu. Někdy je fajn si jen tak zablbnout (třeba v blicce).
 
Pokud se ti nelíbí článek, který díky své badatelské práci připravil pan Závodný, pak je to sice škoda, ale přežijeme to  :usmev:

Remcik z Banika

Super článek!

Zdenek Cekal

Vyvrácení tahu 1.h2-h4?
 

Jan Jílek

Jsem slabý šachista, ale dovolím si tvrdit, že zvlášť při souboji lidí nelze po jednom půltahu mluvit hned o vyvrácení. A nebo se pletu?  :mrknuti:
 
 

Zdenek Cekal

Pane Jílku, v tomto případě se dá hovořit o vyvrácení pochybné varianty po jednom půltahu. Extraligová partie s GM Babulou nebyla prvním ani posledním „úrazem“ pana Krajiny po 1.h2-h4. Viz.:
 
1) Krajina vs. Lojek, 2016-05-04, Ostravsky Konik Open 2016……result 0:1
2) Krajina vs. Rabatin, 2019-01-13, TCh-CZE Extraliga 2018-19…result 0:1
 
Úspěchů pomálu, remis s odřenými zády, po chybách soupeřů:
 
1) Krajina vs. Jasný, 2016-04-17,TCh-CZE Extraliga 2015-16…….result 1/2
2) Krajina vs. Prihoda, 2019-04-21, TCh-CZE Extraliga 2018-19…result 1/2
 
Jediná výhra s adlátem ELO 2113, kde černý „měkkou“ hrou zahodil výhodu cca +2…

1) Krajina vs. Shilov, 2019-05-05, Ostravsky Konik Open A………..result 1:0

Shrnutí: Pokud by Kadasovo zahájení 1.h2-h4 (to samé platí pro 1.g2-g4) bylo vskutku tak dobré, jak tvrdí pánové Zimniok a Krajina, neuniklo by pozornosti šachistů ze světové špičky. K tomu však nikdy nedošlo. I s přihlédnutím k prachbídným výsledkům pana Krajiny, lze tah h2-h4 považovat za špatný. Smyslem zahájení je boj o centrum, případně útok na ně. Tyto požadavky tah krajním pěšcem nesplňuje ani náhodou. Nechápu dost dobře, proč ho extraligový hráč po debaklech tak zarputile obhajuje. Daleko větší smysl má vynaložit energii a čas na studium „klasických“ variant, vznikajících po tazích 1e4, d4,c4 případně Jf3.
 
 

Honza Repák

K vyvrácení neobvyklých zahájení je podle míry nekorektnosti potřeba přiměřeně silný hráč, který musí podat přiměřeně silný výkon. To se v praxi při hře živých lidí ukazuje těžší, než se zdá. Ideálními obětmi bývají zpravidla ti, kteří nevěří, jak názorně ukázal například nedávný zápas Čekal-Zimniok.   :usmev:  V databázích se nepochybně dá najít spousta příkladů, kdy 1.h4 nevyšlo, a stejně tak spousta jiných příkladů, kdy naopak vyšlo. Tak jako v případě úplně každého normálního zahájení, záleží, co kdo v databázi hledá. Jedno je jisté, s nepředvídatelnými tahy jako 1.h4 a 1.g4 je větší zábava než se super korektními 0,00 remízami s obsazeným centrem.
 

Zdenek Cekal

Pane Repáku, dovolím si Vám oponovat…Statistika je po tahu 1.h4 neúprosná. Bílí tahají za kratší konec.
https://old.chesstempo.com/gamedb/game/4799538/ply/1
 

Honza Repák

Sebelepší statistika a objektivita nikdy neřekne to hlavní, totiž nakolik může zahájení konkrétnímu jednotlivci sedět a bavit ho. Jsou lidi, které nezajímají jenom výsledky, ale chtějí těch výsledků i docílit tak, aby je to bavilo. Hrajeme přece proti lidem, ne proti neomylným strojům, tedy není důvod, proč by i zahájení se špatnou statistikou někomu nemohlo v praxi dobře posloužit.
 
 

Aleš Krajina

Pane Čekale.
Velmi mne těší, že jste si dal práci a snažil se čerpat informace z mých partií. Beru to jako poklonu.   :smich:  Nicméně vaše statistika není úplná. V soutěžích družstev a silných vážných turnajích mám s 1.h4! vyrovnanou bilanci. A mimochodem prohra s Lojkem nebyla vůbec vinou zahájení.
 
A abyste trochu více pronikl do tajů tohoto zahájení navrhuji utkání na 10 partií s tempem 3+0, 3+1 nebo 3+2 dle vašeho výběru. A abych neměl pořád bílé, navrhuji, že bílýma sehraju vždy 1.h4 a černýma další kravinu (dle vašeho hodnocení) na 1.e4 Jf6 2.e5 Jg8. Co vy na to?
  :smich:   :smich:   :smich: 

Jan Jílek

A sehraje se to na herně šachy.cz s komentářem nějakého IM  :mrknuti:
Snad by to bylo důstojné pokračování zápasu století „Čekal – Zimniok“  :smich:

Jan Jílek

Myslím, že nabídka je zcela OK, vzhledem k siláckým řečem  :mrknuti: Když je to tak špatný tah, tak proč najednou z toho cukat pryč? Jaképak obehrané, pan Čekal se může připravit tak jako tak. Vzhledem k tomu, že psal o vyvrácení, tak věřím, že už má zápas v kapse.
Nebo je to alespoň v blickách hratelné?

Luboš Zimniok

A o tom to je  :smich: Tady se nikdo nebaví o kvalitě zahájení. Tady se jen konstatovalo, že se to dá za určitých okolností hrát. Argument, že v blicce bude mít Aleš výhodu je sice pravdivý, ale být silným korespondenčním hráčem, mohl bych argumentovat, že v praktické partii mají mí soupeři výhodu, protože jsem limitován časem, což by bylo asi úsměvné.
 
A s tím (těmí) zahájením (-i) je to podobné, jako s výhrou v koncovce K+S+J : K . Všichni vědí, že je to vyhrané, všichni to teoreticky znají…a pak přijde praxe a nedejbože, že je hráč silnější strany limitován časem  :smich:

Zdenek Cekal

Dobrý den, pane Krajino.
Vaši výzvu přijímám, vyřídíme si ti vzájemně jako chlapi. Utkáme se v zápase na 10 partií s tempem 3+2.
Navrhuji střídat barvu kamenů s tím, že Vy zahrajete vždy 1.h2-h4 a já 1.d2-d4. Nic jiného, další tahy libovolné. Na rovinu přiznávám, že jsem neměl v úmyslu pronikat do tajů Kadasova zahájení. Situace se změnila, proto budu potřebovat nějaký čas na studium.
Uvítal bych tedy, kdyby se duel uskutečnil v průběhu dubna. Konkrétní datum si zvolte Vy, pane Krajino, přizpůsobím se, neb času mám habaděj. Poslední moje podmínka zní, bude se hrát od 18:00+hod. Až vše promyslíte a zvážíte návrh, napište, prosím, na stránky „šachy.cz“ datum a čas utkání.
PS. Nebráním se ani vzájemné sázce o symbolických 1000,- Kč  :pohoda: 
 

Aleš Krajina

Souhlasím s dubnovým termínem a tempem 3+2 min. Přesný termín si ještě domluvíme.

Zdenek Cekal

OK. Beru zápas za „hotovou“ věc a začínám se připravovat…  :smich: 

John Gr.

Jeden by si skoro myslel, ze kritickym pokracovanim by mohlo byt treba 1.h4 b6 2.h5 h6 3.d4 Sb7 4.c4 Jf6 5.Jc3 e6 nebo 1..e5 2.h5 h6 3.c3 Jf6 4.d4 e4 5.Sf4 d5 6.e3 Se7 7.d4 Se6 8.Db3 Jc6 :-). Doufam ze to nebylo moc skodolibe 🙂

Jan Jílek

Výborně, pánové. Předběžně jsem se dohodl s IM Jaroslavem Burešem, že by zápas okomentoval – to jen, aby se při dohadování termínu vzaly v potaz i jeho časové možnosti. Hlásím tedy, že se blíží další zápas století a vlastně i akce roku  :mrknuti:
 
Po zápase Čekal – Zimniok, jehož komentovaný záznam můžete zhlédnout zde, nás čeká volné pokračování  :usmev:

Remcik z Banika

Dobře… 🙂 Vždyť jsem to psal, že je to super článek 🙂 A kvalitní článek přinesl vystupňovanou diskusi končící zápasem idejí.
Jsem zvědav, co bude víc, jestli tisíce odehraných partií Aleše Kádasovým zahájením a Čigorinovou obranou anebo víra v klasické šachové vzdělání pana Čekala   :usmev: 
 
 

20
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x