Světový pohár, odvety 4.kola
Na Světovém poháru v Soči byly na pořadu odvety 4.kola a už jsou známí někteří postupující do osmifinále.
V minulém příspěvku jsem začal taktickou „nepohotovostí“ mistra světa Magnuse Carlsena. Ani v odvetě si Magnus nepočínal jako „Magnus“ a opět nešel do varianty, kterou by zahrál kdejaký packal.
Důvod?
Mohu jen spekulovat, ale zřejmě i Magnus potřebuje trochu více času a partií na „aklimatizaci“. I jemu možná chybí určitá „vyhranost“, tedy odhad pozice v propočtu. Je to jen můj pocit, ale zdá se mi, že se snaží (nebo spíš musí) vše spočítat. Mnohdy to není jednoduchý úkol a často se v propočtu pletou i ti nejlepší.
Carlsen bílými, stejně jako v první partii černými, mohl Radka Wojtaszka „zabít“.
Neviděl? Nespočítal? Kdo ví…
Rozhodující okamžik hezky okomentoval pan Zdeněk Čekal a doufám, že se nebude zlobit, když to „vytáhnu“ z jeho komentáře a vložím přímo sem .
Ke komentáři pana Čekala si dovolím podotknout, že bych asi opravdu tah 25.Vxh7 v blicce zahrál „a tempo“ , ale v normální partii bych zřejmě měl problém najít v propočtu čtvrtý tah varianty (29.Dg4), takže bych možná také „minul branku“ .
Jedním z těch, kteří si už v „klasice“ vybojovali postup do osmifinále, je vítěz Pražského šachového festivalu Sam Shankland. V první partii Sam doslova udolal Rinata Džumabajeva (který přešel přes Caruanu), když se vyhrabal z horší pozice , pak vyrovnal a nakonec v mírně lepší koncovce prokázal buldočí zarputilost. V odvetě měl Shankland bílé figury a Džumabajev zvolil na 1.e4 Nimcovičovu obranu .
Tedy alespoň po prvním tahu to byla Nimcovičova obrana, protože pak pozice přešla do nějakého „tango“ systému. Tangem jsou občas nazývány na západ od našich hranic různé systémy, kdy černý provokativně tančí jezdcem z jedné strany šachovnice na druhou.
V každém případě, když hrajete „mírně“ pochybné varianty zahájení (třeba 1.g4 nebo 1.h4 apod. ), má to neoddiskutovatelnou výhodu:
-prohrajete a lidé vám „zatleskají“ za odvahu, protože každý ví, že tahle varianta byla špatná; vyhrajete a jste za hrdinu .
Zato váš soupeř na výběr moc nemá:
-vyhraje a nic, žádné ovace; prohraje a je „za troubu“, který neumí vyvrátit tak špatnou variantu .
Do výhry (nebo alespoň zisku hmatatelné výhody) měl černý sice daleko, ale Rinatův pokus zaskočit soupeře neobvyklou variantou zahájení zaslouží uznání .
Do osmifinále už postoupil také Maxime Vachier-Lagrave, kterému přinesl bod na stříbrném podnosu Rameshbabu Praggnanandhaa (fikaně jsem se vyhnul skloňování indického jména Rameshbabu … S Rameshbabuou? S Rameshbabem? S Rameshbabou?!).
Mladý Ind je podle mě jedním z největších talentů poslední doby, ale někdy dokáže „překvapit“ fanoušky, soupeře a zřejmě i sám sebe. Druhou partii proti MVL si asi za rámeček nedá.
Také Vidit postoupil, když Američan Xiong v těžké pozici vymyslel celou sérii špatných tahů a ještě na to spotřeboval takřka veškerý zbytek času. Vidit si nenechal ujít hezký závěrečný matový útok.
Bez problémů přešel Duda přes Idaniho a jeho krajan Kacper Piorun přes Sindarova. Fedosejev nedal šanci Kovaljevovi a po výhře 2-0 postupuje. I Martirosjan postoupil, když remízoval z pozice síly černými figurami s Brkićem. Vypadl Pentala Harikrishna s Tabatabaeiem. První partii prohrál a ve druhé se pokoušel vyhrát pravděpodobně remízovou koncovku s pěšcem více.
Sedmi- (a více-) kamenové tablebase budou výsledek jistě znát lépe než já .
Svou šanci postoupit nevyužil Étienne Bacrot, který padl v ostré sicilské šarvátce s Pavlem Ponkratovem. Oba dva borci tak budou moci v tiebreaku ukázat, co umějí.
Dalším nešťastníkem, který neuplatnil vedení po první partii je Vasif Durarbajli. Nodirbek Abdusattorov proti němu velmi dobře sehrál Philidorovu obranu a vyrovnal stav zápasu na 1-1.
Nejvíce však „promáchl“ devatenáctiletý Srb Velimir Ivić. Favorizovaného Andrejkina, jenž má o 142 ELO bodů vyšší rating, měl doslova na lopatkách.
Ve chvíli, kdy byla pozice černého rozložena prakticky na atomy, tak se mladý Velimir zasekl. S pěti minutami na hodinách by se jistě daly najít i lepší tahy, než hrál bílý v partii, ale tady asi hrály velmi důležitou roli také nervy.
Škoda nevyužité šance, hra Iviće se mi hodně líbí a budu mu držet palce v tiebreaku.
Dnes jsou na pořadu tiebreaky. Bude zajímavé sledovat, komu se vyplatilo do nich jít .
Odkazy pro sledování Světového poháru:
Komentované přenosy:
- Přenosy ve slovenštině na Twitchi IM Štefana Mazúra
Pri šachuIMStefanMazur (Štefan se vyjádřil, že s absencí slovenských hráčů postrádá další přenos smysl. Přesto doporučuji zhlédnout alespoň záznamy z prvních kol) - Přímý přenos v angličtině na YouTube chess24.com
- Přímý přenos v angličtině na YouTube chess.com
- Přímý přenos v angličtině na YouTube FIDE
- Přímý přenos v polštině na Twitchi chess24pl
- Přímý přenos v Ruštině na YouTube FIDE
Průběh partií:
Turnajový pavouk: