Nestárnoucí oběť dvou věží
Následující partie dělí více než 110 let. A stále je v nich vidět stejný obrázek a naše téma: oběť dvou věží na základní řadě. V první, z roku 1909 vznikla kritická pozice z francouzské obrany. Černý začal příliš brzy kombinovat, aniž by ukryl svého krále. Bílý toho využil a díky oběti dvou věží zlikvidoval důležitého obránce Jf6. Zbytek už byl jednoduchý. Partie je z Bachmannovy ročenky 1909.
Stockholm, 1909
Podívejme se stručně na historii a teorii této oběti, je popsána v mnoha učebnicích. Patrně nejstarší dochovanou obětí dvou věží na základní řadě je partie Bowdler – Conway, Londýn 1796. Asi nejprofláknutější je Anderssen – Kieseritzky také z Londýna, tentokráte pozdějšího období 1851. Často jsou publikovány dvě partie Réti – Euwe (Rotterdam 1920) a v obráceném gardu z Amsterodamu také 1920, kde náš velmistr obětoval v krátkém časovém úseku holandskému mistrovi celkem čtyři věže. Pozadu nezůstal ani Aljechin a další známí.
Obětí věží získává útočník významná tempa a což je nejdůležitější, soupeřova nejcennější figura – dáma zůstává obvykle na dlouhý čas mimo hru. V některých případech se věže obětovávají pro dosažení remízy věčným šachem. Tak tomu bylo i ve dvou partiích z následujících tří i když v první ukázce měl bílý zvítězit.
chess.com INT, 2020
chess.com INT, 2021
chess.com INT, 2021
Partie ke stažení.