Výtečně a skoro dobře
Druhé kolo 44.olympiády už bylo mnohem zajímavější než kolo první. Občas se „urodil“ i nějaký překvapivý výsledek.
Naši muži měli za soupeře Lotyšsko. Ratingová převaha byla na straně českého týmu, ale všichni víme, že rating je číslo, které sice vyjadřuje výkonnost, ale především tu dlouhodobou.
Rating nezohledňuje, jak se kdo vyspal .
Proti Lotyšům nastoupili naši ve stejné sestavě jako v prvním kole, protože pátý hráč českého týmu, Vojta Zwardoń, teprve dorazil do místa děje.
David Navara s Tomem Kantansem rozehrál Caro Kann, v němž si vybral zajímavou variantu s postupem černého h-pěšce za demarkační linii. Takto už se hrálo několikrát, ale David šel ještě dál a to doslova . Jeho pěšec došel přes h3 až na g2 a právě v této chvíli se na šachovnici při online přenosu začaly objevovat nelogické tahy (Ve7 místo Vxe8 atp.). Stalo se to na vícero šachovnicích, například i u Petera Michalíka.
Je pochopitelné, že zvládnout online přenos na takovém množství šachovnic není žádná legrace, ale přece jen se mi zdá, že i když je olympiáda pořádána na velmi vysoké úrovni (z pohledu diváka ), online přenosy by se daly ohlídat lépe.
Operátoři partii na onlinu po čase opravili a mohli jsme pokračovat ve sledování Davidovy „krasojízdy“.
Jak může dojít k chybám v přenosu? Třeba takhle
Kritická pozice se objevila na desce po 18. … Sd5. Bílý měl dvě rozumné možnosti, jít na f5 jezdcem a mít dvojici střelců, nebo jít na f5 střelcem s vyrovnanou hrou. Kantans šel 19.Jf5, na což měl David nachystáno 20. … Dh3 (po předchozím 19. … g6).
Hrozba matu na h1 se dala vykrýt dvěma způsoby, tahem Sh2 nebo okýnkem f2-f3. Kantans měl na hodinách sice jen čtyři minuty, ale to by mělo stačit na to, aby si spočítal, že po 21.f3?? s následujícím šachem na h1 a vstupem pěšce na pole proměny zůstane nekrytý pěšec na f3. Po dobrání pf3 se ocitá bílý král v matové síti a bílý musí odevzdat materiál, aby zabránil matu.
Vynikající výkon Davida Navary.
Thai Dai Van Nguyen svého soupeře „přejel“ . Ritvars Reimanis postavil špatně symetrickou „Anglii“ a bílý bez problému stupňoval výhodu získanou v zahájení až do vítězného konce.
Sicilská v podání Zbyňka Hráčka vypadala hodně dobře, ale Maksims Golubovskis měl asi o pozici jiné mínění.
Místo tuhé obrany mírně horší pozice se pokusil o hru na královském křídle (15.f4?!), ale jeho figury nebyly na něco takového připraveny. Černý ukázkově ve správnou chvíli prosadil tah d5 a zatímco na královském křídle bílý ničeho nedosáhl, na dámském křídle se mu pozice rozpadla.
Peter Michalík rozehrál záludnou variantu v Caro Kannu. Hned v zahájení se vyměnila většina figur, ale černý byl pořád o malý krůček pozadu. Pozice, která se jistě dá za černého hrát, ale černý musí dávat pozor, aby se nedostal do nevýhody. V partii zahrál Edgars Ungurs několikrát nepřesně a ve dvacátém pátém tahu partii vzdal, i když ještě mohl zkusit bojovat.
Český tým vyhrál nad Lotyšskem až překvapivě snadno 4-0 po velmi dobrém výkonu. Lotyši si zápas prohráli na všech čtyřech šachovnicích prakticky už v zahájení .
Ženy porazily Alžírsko těsně 2.5-1.5.
Výhra je sice hezká, ale nepůsobí to na mě dobrým dojmem. Tři remízy a výhru na první šachovnici bych bral proti mnohem silnějšímu soupeři, než je Alžírsko.
Ano, občas i mnohem slabší soupeř sehraje dobrou partii a když nemáte svůj den, může to skončit nedobře. Naše hráčky měly na všech šachovnicích ratingovou převahu, na zadních deskách dokonce přes 300 ELO bodů, ale na šachovnicích to tak vůbec nevypadalo.
Absolutorium zaslouží Julia Movsesian, která po chybách soupeřky v zahájení (6. … c4?; 9. … b4; 10. … Da5) musela už jen dávat pozor na svou ruku, aby se někde nepřehmátla. Amina Mezioud zahájila akci na dámském křídle, ale tak nějak zapomněla na vývin svých figur , to se muselo někde projevit.
Černými figurami se hraje na výhru dost těžko i tehdy, když má soupeř(ka) nižší rating. Když si bílý postaví hlavu a hraje při zdi, černý by musel jít na hranici rizika, pokud by se pokoušel vyhrát. Přesvědčila se o tom i Karolína Pilsová.
Přísně korektní šachy hrála Kristýna Petrová na třetí desce. Bez chyby, ale také bez nějakého jiskřivého nápadu . Prostě se měnilo a měnilo, až partie skončila v rovné věžovce.
Anna Marie Koubová se pokoušela černými něco vydolovat z minimální (spíše optické) převahy, kterou získala v zahájení, leč její mladá soupeřka hrála dobře a na remízu .
Podobným způsobem jako naše ženy vyhráli v open sekci (opravdu open, protože za Lucembursko hrají na druhé a třetí šachovnici WGM Elvira Berend a WIM Fiona Steil-Antoni ) Američané.
Caruana nic nezískal bílými, stejně tak Shankland na poslední desce a když So na druhé desce prošustroval velkou výhodu, mohli a „amíci“ děkovat Bohu za to, že mají Domingueze, který jako jediný vyhrál .
Konečně se za šachovnicí objevil i Carlsen, který utahal německého Uruguayce Georga Meiera (změna federace kvůli neshodám s německým šachovým svazem) a přispěl k vysoké výhře Norska nad Uruguayí 4-0.
Mezi překvapení se dá jistě zařadit výhra týmu Zambie nad mladíky z Dánska, kteří své soupeře zřejmě krutě podcenili. Podotknu, že 2.5-1.5 je pro Dány ještě výsledek hodně lichotivý, protože to mohlo být i více.
Pravdou však je, že na třetí desce Dán Rasmussen měl soupeře také na lopatě, ale nedokázal uplatnit velkou materiální a poziční převahu.
Na první desce Jonas Buhl Bjerre dostal dárek v podobě nabídky remízy ve vyhrané pozici za černého (Gillan Bwallya). Navíc měl Bjerre na hodinách jen 41 vteřin oproti soupeřově minutě a půl.
Thybo ubránil známou věžovku s krajním pěšcem navíc jen díky tomu, že soupeř už neměl moc času a nepostřehl, že mu bílý umožnil beztrestně rozehrát věž nebo postoupit pěšcem.
Jak je vidět, není radno nikoho podceňovat .
V dnešním třetím kole mají muži za soupeře tým Kanady a odpočine si David Navara. Poprvé tak do boje zasáhne Vojta Zwardoń .
Ženy čeká tvrdý oříšek v podobě týmu Gruzie. Odpočívat bude Kristýna Petrová, vrací se Joanna Worek.
44.šachová olympiáda
Web turnaje
Online muži
Online ženy
Výsledky