Když se dva perou, třetí se směje?
Jen jedno kolo chybí sehrát na turnaji WR Chess Masters 2023 v německém Düsseldorfu. Kolo před koncem jsou v čele stále dva hráči.
Pro pořádek si připomeňme, že finanční ceny se dělí rovným dílem mezi hráče, kteří dosáhli stejného počtu bodů.
Ale POZOR!
Toto pravidlo neplatí pro dělení prvního místa. Pokud se bude dělit o první místo více hráčů, následuje play-off, kde platí následující:
V případě rovnosti bodů dvou hráčů:
2 partie tempem 10 min + 2 s na tah; pak v případě potřeby 2 bleskové partie tempem 5 min + 2 s na tah; pokud se nerozhodne, následuje armageddon: 5 min pro bílého a 4 min pro černého s přídavkem 2 s na tah, počínaje 61. tahem s povinnou výhrou bílého, v případě remízy vyhrává černý.
Pokud se o první místo bude dělit více hráčů než dva, bude se hrát dvoukolový miniturnaj s vedlejším hodnocením: S-B, více výher, více výher černými figurami, los.
Osmé kolo bylo takové „nijaké“ . Tím nechci říct, že by se nic nedělo, ale nic moc se nezměnilo na pořadí v tabulce.
Tedy…v tabulce poskočil Keymer.
Šanci promarnil Jesipenko.
Nechci tvrdit, že dvě figury za věž jsou vždy lepší, ale v partii Jesipenko-Aronjan to tak opravdu bylo. Mimochodem, když sleduji partie Aronjana, tak má zhruba stejný počet „prosmotrů“ (přehlédnutí) jako já .
Ne, že bych se s ním chtěl šachově srovnávat, ale fakt je, že v tomto turnaji mu propočet často selhává. Selhal mu i v partii s Jesipenkem.
Jesipenko obětoval kvalitu (19. Vxf5!?) a byla to oběť korektní.
Ale co počítal Levon, když zahrál tah 22. … Jd4 (zase jezdec na d4??), to nevím. Možná si myslel, že vrátí kvalitu , ale ve skutečnosti to byly dvě figury za věž a skoro vyhraná pozice za Jesipenka. Naštěstí pro Aronjana neměl Jesipenko moc času, takže se nakonec spokojil s remízou.
V partii Gukeshe s Dudou se hrála Ruská hra, Dudova korunní zbraň proti 1. e4 . Duda to umí, Gukesh to taky umí, jak to asi mohlo dopadnout? Samozřejmě, remis .
Nepomňašči hraje na turnaji (a možná nejen na tomto) „zajímavé“ šachy.
Všechno remizuje . Jistě, na tom není nic zajímavého. Chtěl jsem tím jen popsat Nepův styl. Žádné riziko, hraje jen to, co vidí a když soupeř udělá chybu, jako třeba v sedmém kole Aronjan, ztrestá ho. Praggnanandhaa však žádnou chybu neudělal a partie skončila remízou.
Anish Giri možná překvapil Abdusattorova v patnáctém tahu (15. Jxe4) a zdálo se mi, že je jeho pozice lepší, ale pak to Anish „překombinoval“.
Tah 19. Sxf7 sice vypadá efektně, ale není nijak efektivní . Otázka je, co měl místo toho Giri hrát. Stockfishem doporučované tahy, jako např. 19. Vfe1, nevypadají nijak přesvědčivě, takže bych Giriho za Sxf7 asi nekritizoval.
Partii So-Keymer moc nerozumím.
Přesněji řečeno: rozumím jí asi jako So .
Pozice po 21. J3d4 a dalším náskokem jezdce na d6 mi při sledování onlinu připadala jako lepší pro bílého. „Sviňa“ Stockfish mě vyvádí z omylu. Tak prý ne, bílý stojí hůř .
Pravda, když se na to dívám retrospektivně, „křemíková palice“ má asi pravdu, ale být na místě Soa, hrál bych to jako on.
Po 21. J3d4 a prakticky vynucených výměnách zůstávají bílému pěšcové slabiny a černý střelec se krásně rozehraje. Možná to není „jasně“ vyhrané, ale Keymer těchto okolností dokázal mistrně využít.
Klobouk dolů.
Jedno kolo před konce jsou v čele dva hráči: Aronjan a Gukesh. Právě tito dva se v posledním kole utkají spolu. Aronjan bude mít bílé. V případě jejich remízy je může dohonit Nepomňašči, ale ten bude mít v posledním kole černé figury s Keymerem.
Šance Nepomňaščiho na vítězství je sice malá, ale když Aronjan a Gukesh remizují a Nepo vyhraje, kdo ví, jak potom dopadne miniturnaj tří hráčů?
Uvidíme, dnes se hraje poslední kolo .
Tabulka po osmém kole (screenshot z webu pořadatele):
Odkazy:
Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org