Dva mečboly
MČR mužů i žen se chýlí ke konci. Ženy včera zahájily finálové zápasy o medaile, muži odehráli sedmé kolo.
V boji o zlato, pohár, titul a finanční odměnu se v turnaji žen utkaly v první partii minizápasu Karolína Pilsová a Julia Movsesian.
Po zahájení získala mírnou převahu Karolína, ale pak nepokračovala nejpřesněji a hra se na chvíli srovnala. Opravdu jen na chvíli, protože záhy přišla chyba bílé (25. Sxg5?), po které přišla o kvalitu. Bílá po ztrátě kvality patrně mohla klást větší odpor, ale zřejmě by jí to k ničemu nebylo .
Jen na okraj podotknu, že zápis partie na různých serverech končí tahem (tahy) 45. … Ke5 (popř. 45. … Ke5 46. Kd4), což vzniklo při ukončení partie, kdy se král vyhrávající strany staví na digitální šachovnici na e-sloupec, jeho „poražený“ protivník na d-sloupec.
V první partii zápasu o bronz mezi Natašou Richterovou a Olgou Sikorovou se hrála Francouzská obrana a obě dámy ukázaly, že ji ovládají . Partie přešla do čtyřvěžové koncovky, ve které musely obě strany dávat pozor, ale to nečinilo hráčkám žádné potíže a partie skončila remízou v šedesátém tahu.
V turnaji mužů bylo sedmé kolo pohromou černých figur. Jen jedna partie z pěti skončila remízou, zbytek vyhráli bílí.
Remízou skončila partie Babula-Plát. Bílý měl podle „Stockfishe“ v partii místy mikroskopickou „výhodu“, ale myslím, že ani „Stockfish“ by tohle „nic“ nedokázal žádným způsobem zvětšit , Prostě rovná hra a remis.
Tomáš Kraus je pro mě „záhadný“ hráč. Dokáže soupeře přehrát, ale pak se obvykle někde „zasekne“ a výhodu vypustí, aby pak rozhodl v časové tísni . V partii s Jirkou Štočkem zahrál v zahájení „trochu odvážné“ 11. Ve4 , ale pak mu černý v ostré šarvátce dovolil převzít iniciativu. Nakonec se z toho vyklubala koncovka nestejných střelců, v níž měl bílý o pěšce víc. Jenže při nestejných střelcích taková „maličkost“ nehraje až takovou roli a černý se měl zachránit. Hrálo se však už do spadnutí praporku a v pozici, která by nebyla snadná ani s více minutami na hodinách, černý chyboval a partii prohrál.
Vojta Zwardoń hraje občas podivné šachy, ale hlavní je, že tomu, co hraje, sám rozumí a jeho soupeři často tápou . Honzovi Krejčímu dovolil v zahájení napochodovat černým pěšcem až na d3, což však nebylo nic hrozného, protože to měl být slabý pěšec. Ale nebyl. D-pěšec se v jedné chvíli dostal dokonce až na první řadu (už jako e-pěšec) a bílého to dokonce stálo kvalitu, měl však za ní dobrou souhru figur a dva pěšce. Právě ti nakonec rozhodli partii.
Vašek Finěk si na své konto připsal druhý celý bod. To, že jeho soupeř Pavel Šimáček sehrál špatně zahájení je jedna věc, ale to, jak si s tím Vašek poradil, je věc druhá. Prostě Pavla „smáznul“ .
Dobrá práce.
David Navara vyhrál s Martinem Petrem, ale divil bych se, kdyby byl se svým výkonem v této partii spokojený. Ze zahájení nezískal, díky tahu 15. Dg3, nic, pak sice získal(?) dámu za věž a lehkou figuru, ale dvojice černých střelců byla hodně nepříjemná. Černý však nehrál nejpřesněji a pozice se vyrovnala. Ve chvíli, kdy už to vypadalo na remízu, černý chyboval (35. … Ve8??) a partii prohrál.
Dvě kola před koncem je David Navara na prvním místě s dvoubodovým náskokem. Může už tedy slavit titul?
Těžko říct , bodově být dostižen ještě může.
V propozicích MČR není zmíněno, jaká kritéria rozhodují při rovnosti bodů, avšak z tabulek na chess-results vyplývá, že by měl rozhodovat Sonnenborn-Berger systém a jako další kritérium je vzájemná partie. Nezaujatému pozorovateli není jasné, co by rozhodovalo v případě rovnosti bodů, stejného S-B a vzájemné remízy, ale lze předpokládat, že hráči byli o dalších vedlejších hodnoceních předem informováni.
Pokud platí, že v případě rovnosti bodů rozhoduje S-B, pak by se možná (opravdu jen možná) dala najít nějaká varianta, v níž by mohl být David přeskočen buď Tomášem Krausem nebo Vlastou Babulou. Rozhodně si tím teď nehodlám lámat hlavu a lámat si ji nebude asi ani David Navara, protože v propozicích stojí, že v případě rovnosti bodů se ceny dělí.
A komu by se chtělo dělit o 55 000,- Kč ?
Pravděpodobnost, že se David Navara nestane mistrem ČR, je prakticky (a možná i teoreticky) nulová, ale hraje se i o finanční ceny, takže David má dva mečboly v podobě dvou posledních kol.
Odkazy:
Úvodní zpráva MČR
Tabulky a výsledky na chess-results
Komentovaný přenos na Youtube kanálu ŠSČR
Odkazy převzaté z webu ŠSČR:
- Výsledky MČR mužů
- Výsledky MČR žen
- Online MČR mužů
- Online MČR žen
- Online MČR mužů – chessbase
- Online MČR žen – chessbase
- Online MČR mužů – chess24
- Online MČR mužů – lichess
- Online MČR žen – lichess
- Online MČR žen R+B
- Komentovaný přenos na YT
- PGN MČR mužů
- PGN MČR žen
- Stream z hrací místnosti
- Fotogalerie
- Stránka soutěže: muži, ženy
Dobrý den, při rovnosti bodů rozhoduje:
a) hodnocení podle systému Sonneborn-Berger;
b) výsledky vzájemných partií mezi hráči, o které se jedná;
c) výsledek proti vítězi soutěže, dále proti druhému, třetímu atd.;
d) los.
Viz Soutěžní řád, čl. 5.2.2
Děkuji za doplnění. Taky mě to mohlo napadnout, že když to není v propozicích, měl bych se podívat jinam .
Zas na druhou stranu, klidně to v těch propozicích být mohlo, ne? Aspoň mě by to teda přišlo víc „user friendly“
Ano, obecná pravidla jsou například zde:
https://www.chess.cz/sachovy-svaz-cr/legislativa/obecna-pravidla-a-doporuceni-pro-turnaje/
Onehdá jsem hledal jaká má být v hrací místnosti teplota a z nalezených pravidel jsem se nestačil divit.