Známe mistry

I když je dnes na pořadu dne ještě jedno kolo MČR mužů, už víme, kdo v turnaji zvítězil. Na MČR žen už je definitivně dohráno a tady známe všechny medailistky.

 

Mistrem ČR pro rok 2023 se jako obvykle stal Karel Go…
Pardon, to je z jiné soutěže, ale jistá paralela je očividná. Tak jako Karel Gott sbíral Zlaté slavíky, tak David Navara přidává do své sbírky tituly mistra České republiky  :usmev:   .

Než se dostaneme k soutěži mužů, dejme přednost ženám.

V boji o třetí místo skončila první partie zápasu mezi Olgou Sikorovou a Natašou Richterovou remízou. Druhá partie se sice hrála dost dlouho, ale mohla skončit relativně rychle. Vše se rozhodlo už v zahájení.

Nad svým devátým tahem (9. e4) strávila Olga Sikorová (bílá) dost času a je otázka, co při svém propočtu přehlédla.
Neviděla snad 12. … Sf6?
Je to možné, protože nad odpovědí 13. Ja3 strávila zhruba pět minut. Je však také možné, že na 14. Jb5? přehlédla odpověď černé 14. … Se5, po čemž už je v podstatě rozhodnuto. Přitom kdyby bílá našla 14. Sf4, mohla se bránit lépe, než tomu bylo v partii, ale i tak by to byl zřejmě ztracený boj.
Nataša Richterová pak už s uplatněním převahy neměla problém. Vrátila kvalitu, zbavila tím soupeřku dvojice střelců a zůstali ji dva pěšci navíc.

 

 

Nataša Richterová si vítězstvím nad Olgou Sikorovou v poměru 1.5-0.5 vybojovala bronzovou medaili.

 

V boji o první místo byly karty rozdány jasně. Julia Movsesian vedla 1-0 a Karolína Pilsová se měla pokusit vyhrát černými figurami  :usmev: . Od toho se odvíjela celá partie.
Karolína zahrála v Caro Kannu v jedenáctém tahu zajímavý tah 11. … f6, který na první pohled vypadá trochu divně, ale Stockfish jej kupodivu preferuje. Bylo by zajímavé vědět, zda to byla domácí příprava černé, nebo vnuknutí u partie. Bílá se samozřejmě nikam nehnala a černá se snažila komplikovat hru i za cenu slabších tahů.
Marně.
Julia neriskovala a v klidu přihlížela, jak její soupeřka postupně zhoršuje svou pozici až k hořkému konci.

 

 

Zápas Movsesian-Pilsová skončil 2-0 a Julia Movsesian se stala mistryní ČR pro rok 2023.
Karolína Pilsová získala stříbro.


 

V osmém kole MČR mužů skončily poměrně brzy dvě partie.

Vlastimil Babula hrál s Tomášem Krausem a v případě vítězství jednoho z nich se vítěz mohl teoreticky pokusit bodově dostihnout vedoucího Davida Navaru. Teoreticky, protože to by musel David v posledních dvou kolech prohrát  :smich: .
Hráči rozehráli Schara-Hennigův gambit, do kterého hra přešla z moderní Tarraschovy obrany dámského gambitu. Po korektním průběhu skončila partie remízou opakováním pozice ve třicátém tahu a David Navara mohl začít slavit  :usmev: .

Rychlý průběh měla partie Petr-Zwardoń. Vojta opět svérázně rozehrál zahájení, ale nakonec z něj vyšel ještě celkem dobře. Pak však přišla hrubka 19. … Jd3?? a černý přišel o kvalitu. Bez kvality se dá lecjaká pozice hrát, ale v této partii určitě ne  :usmev: .

 

 

V partii Plát-Šimáček si černý připravil(?) málo hranou Nimcovičovu variantu sicilské obrany a po zahájení stál o něco lépe. Pak se však hra vyrovnala a bílý dokonce získal pěšce, ale to v koncovce se značně redukovaným materiálem nehrálo žádnou roli, remis.

Výborně zahrál Honza Krejčí s Vaškem Fiňkem. V Londýnském systému se Vašek nechal sevřít už v zahájení (11. … b6?!) , ale pak se velmi dobře bránil. Jenže bílý byl na výši. Postupně poziční hrou svou výhodu zvyšoval. Dostal pod kontrolu pole e5 a tím pádem se mohl zaměřit na slabého pěšce na e6. A zaměřil se na něj všemi těžkými figurami. Černý pěšce e6 ubránil až do konce partie, ale jen za cenu dalších pozičních ústupků, které vedly k jeho porážce.

 

 

Jirka Štoček s Davidem Navarou sehráli zajímavou partii. Bílý (Štoček) dokonce přechodně obětoval figuru, což asi nebylo plně korektní. Zdálo se, že černý vyhraje, ale v oboustranné časové tísni nebyla koncovka bílého střelce proti černému jezdci nijak jednoduchá. Po 39. … Jf3+ stál černý na prohru.
Zadržet dva spojené bílé volné pěšce mohl už jen bílý  :usmev:   a to se mu nakonec také „podařilo“ . Místo postupu pěšců přišla ztráta tempa (45. Kf4) a najednou utíkali k poli proměny i černí pěšci. Bylo jasné, že ani jeden z hráčů své pěšce „neprotlačí“ a partie skončila remízou opakováním tahů.

 

 

Předpokládám, že průběh partie Štoček-Navara ovlivnila turnajová situace  :usmev: . Po remíze Babuly s Krausem bylo jasné, že Davida už jeho pronásledovatelé nemohou dohonit, ani kdyby v osmém kole prohrál a David možná polevil v pozornosti.

David Navara tak už kolo před koncem turnaje může slavit svůj dvanáctý(?) titul  :mrknuti: .

 

Mistrům České republiky, Julii Movsesian a Davidu Navarovi, GRATULUJEME!

 

Odkazy: 

Úvodní zpráva MČR
Tabulky a výsledky na chess-results
Komentovaný přenos na Youtube kanálu ŠSČR

Odkazy převzaté webu ŠSČR:

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
6 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Mně se líbí střídání uzavřeného turnaje s otevřeným, ale v obou případech dost závisí na obsazení. Turnaj byl pěkně zorganizovaný, po šachové stránce zajímavý a z hlediska průběhu bezproblémový (kromě počátečního problému se stravným, kde šachový svaz vyšel požadavkům hráčů vstříc), ale už jsem zažil i přebory s výrazně vyšší účastí české špičky. (Kolegové měli různé legitimní důvody k absenci. Mimo jiné finanční podmínky pro velmistry byly ve srovnání s většinou předchozích přeborů o trochu skromnější. Van hrál silný turnaj v Arménii, Viktor v posledních letech moc nehraje, Štěpán přebor vynechal z více důvodů, Peter Michalík pracuje, někteří další také.) Silný otevřený turnaj může být lepší pro mládež, uzavřený turnaj je z hlediska srovnání formy hráčů objektivnější. Vyřazovací systém mne neláká, přestože je divácky atraktivní. Ale stačí tam jeden špatný den a je konec…

lubomir1959

Proti gustu žádný dišputát se říká. No právě, termín musí být zvolen tak, aby s ničím nekolidoval, aby mohli hrát všichni nejlepší. KO systém je podle mě špatný v tom, že stačí jedna chyba a je konec. To srovnání momentální formy je pro mě důležitější. Však mladí hráli na Mitropě. Davide, kolik si myslíte, že by byl maximální únosný počet hráčů na MR v systému každý s každým? 12? 14? Těch deset se mi zdá málo…když bude použit švýcar a bude hrát např. 50 hráčů, nebudou náklady na takové MR daleko vyšší?

lubomir1959

MR skončila, výsledky zná asi každý. Zajímal by mě názor zde diskutujících na to, jakým systémem by se MR mělo hrát. Za mě je jediným, skutečně objektivním systémem, který potvrdí skutečnou sílu hráče, systém každý s každým. Ne open, ne KO. MR by v daném roce mělo být jedinečnou akcí, vysoce převyšující významem běžné openy, kterých je celá řada. Žádný, opravdu významný, světový turnaj se jako open nehraje. Nepočítám akce typu ME družstev, Mitropu a olympiádu, to jsou akce jiného typu. Jak jinak než systémem každý s každým objektivně uvidíme, jak na tom v daném roce daný hráč je? ELO neznamená pro mě nic, u mladých je často podhodnocené, u těch věkově starších zase je často tomu naopak. Šachy nejsou fotbal, hokej nebo tenis. Chápu, že KO systém je pro diváky atraktivní, ale to je tak asi vše. V turnaji, kam se přihlásí např. sto hráčů, tam se každý s každým hrát pochopitelně nedá. Ale MR by mělo být o něčem jiném…
 

Rostislav Huňa

Nechci odpovídat na to, jakým způsobem by se mělo hrát MČR, na to úplně názor nemám a moc mi na tom zrovna nezáleží, ale rozhodně není pravda, že žádný významný turnaj světové úrovně se jako OPEN nehraje – např. ještě když se před pandemií hrál Gibraltar, patřil mezi nejsilnější turnaje vůbec s obrovskou světovou sledovaností. Kromě toho tu je turnaj FIDE Grand Swiss, jehož první dva nejlepší hráči postupují na turnaj kandidátů. Existuje spousta velice silných turnajů – Abu Dhabi Open, Reykjavik apod. A ačkoliv se jedná o turnaje privátní, i z nich se dá teoreticky postoupit na turnaj kandidátů (tzv. Path D). Nepočítáte ME družstev, ale i ME jednotlivců se hraje jako open. Také mistrovství světa v bleskovém šachu a rapid šachu se hraje jako švýcarský systém. A není pravda, že by švýcarský systém nějak zvlášť neobjektivní, při větším počtu kol (9+) je již těžké, aby se hráč stihl nesetkat s někým, kdo by ho mohl ohrozit.

lubomir1959

To máte s těmi jednotlivci pravdu, ale ale tam hraje 200 nebo kolik hráčů, tam se každý s každým nedá hrát, já jsem měl na mysli ty silné velmistrovské turnaje, kde tak hraje cca kolem 12 hráčů. No, ve švýcaru dost záleží na soupeři, který je vám losem přidělen, však si vzpomeňte na olympiádu, většinou náš tým dostával přece jen hratelnější soupeře než např. Slováci, to jistě nepopřete. Praktický šach nejde úplně postavit na stejnou úroveň jako rapidy a bleskový turnaj, na tom se snad shodneme. Jistě, mě zajímaly názory, netvrdím, že mám pravdu ve všem…
 

David Navara

Na otevřených MČR jsem se jako přeborník dvakrát vůbec neutkal se druhým v pořadí. (Bylo to v letech 2014 a 2017 v Ostravě, pokud si dobře vzpomínám.) Los tam samozřejmě může sehrát výraznější roli než v uzavřeném turnaji. Těch devět kol mi vyhovuje, jedenáct se sofijskými pravidly a bez volného dne už je trochu moc.

6
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x