Croissant

V Saint Louis se v noci odehrálo další dějství Amerického poháru 2024. Známe semifinalisty hlavních turnajů.
Croissant je rohlík z plátů kynutého těsta prokládaných máslem, které se pak společně vyvalují, moc ho nemusím, ale když je hlad, tak člověk nepohrdne ničím… 🙂 . Platí to i pro šachy.

 

V turnaji mužů v Americkém poháru pokračovali v remízové jízdě Aronjan se Sevianem. O postupu Aronjana do semifinále rozhodly až dvě bleskové partie, v nichž se Sevian „nechytal“. Aronjan je obě vyhrál a postoupil do semifinále.

Caruana takové problémy neměl. Po prvním dnu vedl dva nula, takže mu druhý den stačilo s Oparinem remizovat hned první partii hranou klasickým tempem a rapid partie se už nehrála.
Caruana po vítězství 2.5-0.5 postupuje.

Stejně rychle postoupil Wesley So přes Shanklanda. Tady to však měl So o něco „těžší“, protože jeho náskok z prvního dne nebyl tak velký (1.5-0.5), ale stačilo mu vyhrát černými barvami koncovku věže proti dvěma jezdcům a ani tady už se rapid hrál nemusel. So – Shankland 2.5-0.5.

Střetnutí Robsona s Dominguezem bylo vyrovnané. Dominguez v prvním dnu vyhrál „vážnou“ partii, Robson byl úspěšný v rapidu. Druhý den si role trochu prohodili. Robson vyhrál v klasickém tempu a ujal se vedení 2-1,  Dominguez však nedokázal vyhrát v rapidu. Partie skončila remízou a po výhře 2.5-1.5 postupuje do semifinále Robson.

 

Pavouk turnaje mužů (screenshot z webu chess.com):

 

 

V turnaji žen lehce postoupila Nazi Paikidze. Anna Zatonskih prohrávala po prvním dnu 0-2 a druhý den stačilo Paikidze k postupu remizovat bílými v první partii hrané klasickým tempem. Povedlo se  a Paikidze postupuje do semifinále.

Největší favoritka turnaje, Irina Krush, první den podcenila mladou Zoey Tang. Za stavu 1-1 se však Krush včas vzpamatovala a druhý den nedala mladé soupeřce žádnou šanci. Vyhrála obě partie a postoupila.

Yennifer Yu od začátku působí „mdlým“ dojmem. Gulrukhbegim Tokhijronova vedla 2-0 a k postupu do semifinále ji stačila remíza. Tokhirjonova – Yu 2.5-0.5 a postup.

Stejně rychle „vyřídila“ nejmladší účastnice turnaje Alice Lee Tatev Abrahamyan. Vedla 2-0 a druhý den ji stačila k postupu remíza, což pro Lee nebyl žádný problém. Lee – Abrahamyan 2.5-0.5.

 

V semifinále na sebe narazí Irina Krush a Nazi Paikidze. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Alice Lee a Gulrukhbegim Tokhirjonova.

 

Odkazy:

Web pořadatele
Online na chess.com


 

Croissant není jen rohlík ze skládaného těsta. Croissant je i šachový databázový program (přesně En Croissant).
Platí pro něj to, co jsem psal už v úvodu. Croissant nemusím, ale ani jej (v případě hladu  :usmev: ) neodmítnu.

Vyzkoušel jsem, jak program funguje a moc mě neoslnil.

Jednoduché rozhraní, nepříliš intuitivní ovládání, ale má i některé výhody.

 

Základní obrazovka programu, kterou budete mít pravděpodobně v černé barvě. Nastavení barvy a některých věcí najdete pod ozubeným kolečkem vlevo dole.

 

Výhodou je snadné přidávání databází. Odpadá pracné hledání na webu. Po kliknutí na Add New vám program nabídne hned čtyři celkem rozsáhlé databáze (ne ty na obrázku níže  :smich: ).

 

 

 

Nepříliš intuitivní je práce s databázemi. Hvězdičkou můžete označit databázi jako refereční (tedy tu, ve které se bude vyhledávat  :usmev: ), popřípadě po kliknutí na databázi zaškrtnete políčko Reference Database. Po kliknutí na Explore vidíte partie.

 

 

Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na způsob, jak s partiemi pracovat (= jak je dostat na šachovnici). Stačí kliknout na „oko“ vedle partie a jste tam!

 

 

Pro analýzu můžete zvolit buď předpřipravené (ale nenainstalované) programy Stockfish a Komodo, nebo si můžete doinstalovat kterýkoli UCI šachový program. Chcete-li dostat analyzovanou variantu do zápisu partie, rozbalte analyzovanou variantu (šipečka vpravo u analyzovaných tahů) a klikněte na poslední (dle volby) tah analýzy.

 

 

Pokud hrajete šachy na internetu, pak možná oceníte možnost vytvořit si rychlý přehled o partii (Analysis ->Report). Znáte to z webů lichess.org nebo chess.com., což je asi to jediné, co se mi na programu líbí  :usmev: . V podstatě však nejde o nic jiného, než jakési „přenesení webového rozhraní na desktop“ .

 

 

Shrnuto: je to „jedlé“ , ale zatím nic moc. Některé věci se dají použít (rychlá práce s databázemi, report), jiné věci chybí (dávková analýza více partií, kterou má třeba Scid nebo i komerční Fritz).

Za vyzkoušení program rozhodně stojí (je zdarma  :usmev: ), ale dlouhodobě jej asi nikdo používat nebude.
Samozřejmě, šachisté od III. VT nahoru potřebují k přípravě profesionální software, takže jistě zvolí komerční programy jako je Chessbase a Fritz, amatéři se spokojí třeba se Scidem  :usmev: .

 

Odkazy:

Web programu En Croissant
Odkaz na stažení (Linux, Windows, Apple)

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
6 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rubinus

SCID měl ovšem jednu přednost, uměl upravovat binární knihy. Ovšem když nyní již Stockfish binární knihy ani nepodporuje, už to celé zapadá prachem. Komodo ano, mělo to výhodu, že se celkem snadno vytváří knihy s repertoárem určitých hráčů, pokud mají v databázi dost partií. Člověk si tak mohl odzkoušet v sérii blicek repertoár svého soupeře. Navíc mám pocit, že nová verze SCID se už dost dlouho neobjevila.

Vojta Plát

„rohlík z plátů“, říkáš? 🙂 To jsme dopadli… 🙂

Vojta Plát

Vyvaluju se často a že mě nemusíš už taky vím :’-( 🙁

Vojta Plát

To byla reakce na ty platy s maslem v uvodu clanku 😀

6
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x