Konečně „krev“
Třetí kolo bylo na turnaji Norway Chess celkem zajímavé v turnaji mužů, „krvežízniví“ diváci si přišli na své, remízy se tentokrát skoro nekonaly 🙂 . V turnaji žen to bylo „slabší“ .
V turnaji mužů prohráli ve třetím kole oba mistři světa, Ten bývalý i ten současný.
Exmistr světa Magnus Carlsen čelil černými barvami Praggnanandhovi. Hrála se Paulsenova varianta, resp. její podvarianta zvaná Kanova (pokud se nepletu ).
Carlsenovi zahájení moc nevyšlo. Ne snad, že by stál nějak hůře, stál prostě jako černý, ale dostal se do pozice, ve které „hraje“ jen bílý a černému nezbývá než čekat, co bílý vymyslí.
A Praggnanandhaa vymyslel skvělý plán. Postup pěšce na f5 (13. f5) není jen útokem na pěšce e6, ale hodí se i jako úvod k útoku na černého krále. Carlsen reagoval tahem 13. … Dd7, což není dobrý tah, ale nedivím se, že se mu asi nelíbil ani tah 13. … e5, který podle stroje prý není až tak špatný, ale když se podíváte na pozici, která by vznikla, není to pro černého vůbec lákavé-slabý pěšec na d6 (vím, v mnoha variantách Sicilské to nevadí), pole d5 plně v moci bílého a na královském křídle hraje jen bílý.
Kde tedy černý udělal „chybu“?
Těžko říct, ale moc se mi nepozdává tah 10. … b6. Možná to chtělo chladnokrevně vyvinout střelce (10. … Se7) z pole f8 a udělat rošádu. Nevím, možná je tah 10. … b6 v pořádku a místo 13. … Dd7 to opravdu chtělo zahrát e5. Tohle teď určitě nevyřeším . V každém případě, tah 13. … Dd7 je chybou.
Praggnanadhaa Rameshbabu – Magnus Carlsen 3-0
Vše podstatné se v partii Fabiana Caruany a Tinga Li-žena odehrálo na poli c6 . Fabi byl výborně připraven a zahájení v podstatě odblical. Na delší dobu se zamyslel až při tahu 17. Se3, předpokládám tedy, že si v domácí přípravě připravil braní střelcem na c6 (12. Sxc6) i s předcházejícím trochu podivným tahem 11. Ve2. Bílý přesně věděl, kam ty figury patří a když černý postavil dámu trochu lehkovážně na c6, bílý nezaváhal.
Rozbil pěšcový kryt před černým králem, dal dvě figury za věž a zvítězil.
Jak jednoduché!
Fabiano Caruana – Ting Li-žen 3-0
Třetí partie třetího kola skončila remízou. Hikaru Nakamura měl bílé figury proti Alirezovi Firouzjovi a v Tarraschově obraně dámského gambitu nezískal jako bílý zhola nic. Čtrnáct teoretických tahů, po nichž je hra vyrovnaná a postupně se mění další a další figury, remíza.
Armageddon pro sebe rozhodl Nakamura. Možná jste si také všimli, že obvykle hráči v rozstřelových partiích rozehrávají stejná zahájení, jako hráli v partiích. Firouzja však nezvolil znovu Tarraschovu obranu, rozehrál Slovanskou.
To je první věc, která mě na partii zaujala. Tou druhou je Firouzjův přístup k partii. Jako černému mu v armageddonu stačila remíza, ale on obětoval pěšce (15. … c5) za útok (tlak) proti králi bílého.
Naka všechny potenciální hrozby černého odrazil a hra přešla do koncovky, v níž měl bílý pěšce navíc a k tomu ještě i lepší čas na hodinách. Pokud jsem dobře viděl, tak černý prohrál na čas. V závěrečné (prohrané) pozici se sice ještě objevil tah 40. … Jf7, ale to bylo zřejmě už po pádu praporku.
Hikaru Nakamura – Alireza Firouzja 1.5 – 1
Tabulka po třetím kole (screenshot z webu chess.com):
V turnaji žen jsme ve třetím kole viděli ještě více remíz než doposud (o jednu víc ). Třikrát remíza v normální hrací době, dvě remízy v armageddonu.
Anna Muzyčuk s Vaishali Rameshbabu si dvakrát „střihly“ Španělskou hru.
V klasické partii se hrála klasická varianta a (pro mě překvapivě) Vaishali v zahájení nic nepokazila. Hráčky odtahaly přes dvacet tahů podle teorie a partie přešla do remízové koncovky.
Španělka se hrála i v armageddonu. Překvapilo mě, že Muzyčuk zvolila výměnnou variantu. Pravda, černý v této variantě nemá lehký život, ale pokud černému (černé) stačí jen remíza, tak možná stálo za úvahu zkusit hrát za bílou jinou variantu nebo úplně jiné zahájení. I tentokrát zahrála Vaishali velmi dobře a bez problémů partii remizovala.
Anna Muzyčuk – Vaishali Ramsehbabu 1 – 1.5
Pia Cramling měla bílé figury proti mistryni světa Wenjun Ju. První partie skončila remízou. Hrál se odmítnutý dámský gambit a brzy po zahájení přešla hra do koncovky, v níž měly obě strany věže a jezdce. Koncovka byla skoro až do konce rovná. Skoro, protože těsně před koncem přišel ze strany černé strašný blundr, který však zůstal nepotrestán.
Černá ve 49. tahu bezelstně dobrala pěšce 49. … Jxe3?? a bílá neviděla triviální obrat, po němž by získala kvalitu a zřejmě i bod.
Je docela dobře možné, že nevyužitá šance Piu rozhodila, protože armageddon sehrála špatně. Hrála se stejná varianta jako v klasické partii, i tady záhy přešla hra do koncovky, ale bílá si nechala místo jezdce střelce. Černá získala pěšce a několikrát mohla „skórovat“ , ale remíza jí stačila.
Pia Cramling – Wenjun Ju 1 – 1.5
Humpy Koneru a Tingjie Lei rozehrály v klasické partii Tarraschovu obranu dámského gambitu. Klasická partie, klasický vývoj. Výměny, výměny, výměny … a rovná končící hra, remis.
V armageddonu se Koneru rozhodla změnit scénu. Rozehrála Torreho útok, ale nezdá se mi, že by se jí zahájení nějak zvlášť vyvedlo , více se mi líbila pozice černé. V průběhu partie se však hra začala srovnávat a bílá se zaměřila na osamoceného černého h-pěšce. Čas ubíhal a chyby přibývaly.
Proč dala černá ve 28. tahu pěšce (28. … Jf6), tomu rozumím, stejně by o nějakého pěšáka přišla, ale proč si jej bílá nevzala, to nevím . Obě hráčky měly v té době lehce přes minutu, ale braní na f7 (29. Jxf7) ani není třeba počítat-vezmu, postavím se na g5, mám pěšce a pak se uvidí, co dál.
Koncovka byla vyrovnaná, ale černá si doskákala jezdcem na h1, kde byl až do konce partie v zajetí. Stockfish pozici za černou drží i s tímto „mrzákem“ , ale v praxi a s nedostatkem času to není jednoduché. Bílá nakonec nepohodlného zajatce zlikvidovala a zvítězila. Vlastně skoro zlikvidovala, protože partie těsně předtím skončila .
Humpy Koneru – Tingjie Lei 1.5 – 1
Tabulka po třetím kole (screenshot z webu chess.com):
Los 4. kola (screenshot z webu pořadatelů):
Odkazy:
Web turnaje
Web open turnajů
Online na chess.com (muži)
Online na chess.com (ženy)
Online na lichess.org
Komentovaný přenos na YT chess24
Fotogalerie turnaje na Flickru
Trochu si zaspekuluji (proč ne, je to zdarma :-)) – Indové jsou velmi silní, Gukesh bude letos bojovat o titul mistra světa, ale já bych si vsadil spíše na Praggnanandhu. Ten by cca za 4-6 let mohl obsadit trůn a stát se Anandovým pokračovatelem.
K partii Carlsena: místo 10…b6 bylo určitě lepší 10…Jxd3 (nebo 10…Se7) +=. Carlsen se možná chtěl vyhnout pozicím, které měl soupeř nacvičené z přípravy.
Dost se zapomíná na Erigaisiho, který je teď v živém ratingu nejvýš.