Chci se naučit hrát šachy

Umím si živě představit své známé, kteří teď nadšeně tleskají tomu, že se ze mě možná konečně stane šachista.
Věta „Chci se naučit šachy,“ je věta, kterou může říct kdokoli, dokonce i lidé, kteří již vědí, jak tahat figurkami a znají pravidla.
Jsou však lidé, které šachy zajímají, ale neznají ve svém okolí nikoho, kdo by je pravidla naučil.

Většina šachistů i „šachistů“ (tedy těch, co si myslí, že šachy umějí  :usmev: … a takových nás je většina) už jistě někdy od někoho ze známých tu větu slyšela: „Naučíš mě šachy?“
Prvotní nadšení pro výuku (u pravidel znalého člověka) záhy vyprchá, když zjistí, že „ten blbec“ sedící proti němu není schopen pochopit jednoduchý tah králem, natož aby mu někdo byl schopen vysvětlit ještě tah jezdcem  :usmev: . Každý jsme však byli „blbcem“, kterému někdo musel vysvětlit pravidla a není to až tak těžké, ale uznávám, že to může být otravné.

Žijeme v „rychlé“ době, kdy se málokomu chce studovat cokoli, co jen trochu zavání nutností rozhýbat mozkové závity. Zvlášť pokud jde o psaný text.

Server šachy.cz se proto ve spolupráci se Šachovou školou HŘÍBATA rozhodl vyjít vstříc možným zájemcům o šachovou hru. Pánové Jan Jílek (šachy.cz) a Jaroslav Bureš (Šachová škola HŘÍBATA) se rozhodli vytvořit jednoduchý videotutoriál šachových pravidel. Přesněji řečeno základních pravidel.

„Boss“ šachové školy HŘÍBATA

V osmnácti krátkých videolekcích se může člověk, který neví o šachu vůbec, ale opravdu vůbec nic, naučit tahat šachovými figurkami a osvojit si základy šachu. Celý videotutoriál je zdarma a jeho cílem je seznámit širokou nešachovou veřejnost se základními pravidly šachu a tahy jednotlivých šachových figur.
Všech osmnáct lekcí, jimiž vás provede mezinárodní mistr Jaroslav Bureš, naleznete pod tímto odkazem: jak hrát šachy (playlist) .

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se chce naučit hrát šachy a vy nemáte čas nebo chuť vysvětlovat pravidla, která nejsou zase až tak složitá, můžete jej odkázat na naše výuková videa.

Jestliže už šachy umíte a možná i hrajete, pak určitě tato videa nejsou určena přímo pro vás, ale můžete si „vycvičit“ svého soupeře a spoluhráče. Chcete-li naučit dědečka nebo babičku, tatínka nebo maminku, děti či jiné členy domácnosti (vyjma domácího zvířectva) a klidně třeba spolužáky nebo kamarády hrát šachy, pak vám to šachový tutoriál serveru šachy.cz hodně usnadní.

Ideální je shlédnout výuková videa a kombinovat je se studiem šachovým pravidel (k prostudování na wikipedii nebo ke stažení na webu šachového svazu) a s praktickým zkoušením svých dovedností. K praktickému procvičování lze využít i hernu šachy.cz, kde můžete hrát nejen se živými soupeři, ale i s počítačovým programem.

Samozřejmě nic a nikdo není dokonalý. Narazíte-li na jakoukoli nejasnost nebo nesrovnalost, neváhejte kontaktovat autory videotutoriálu skrze server šachy.cz nebo facebookové stránky serveru. Milerádi vám odpovíme v co nejkratší možné době.

Zkušenější šachisty vyzýváme, aby odkazovali na výuková videa své blízké a známé. Nebojte se „konkurence“  :mrknuti:   a naučte hrát šachy lidi ve svém okolí  :palec-nahoru: .


Co může být hezčího, než si místo thrilleru, nějakého horroru nebo romantické komedie pustit šachové video pro začátečníky? Nic. Nic lepšího není!!!
Neskutečná bomba  :smich:  :smich:  :smich:

 

P.S.: Pro naprosté začátečníky, kteří si jednou rozbalí skutečnou šachovou soupravu – král je ta nejvyšší figura  :mrknuti:

 

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Čekal

Žádám tímto pana Zimnioka o zařazení bodu 7 k stávajícímu šachanistickému šesteru…
1/ Nevyvineš
2/ Necentralizuješ
3/ Nerošuješ
4/ Nedobereš
5/ Neanalyzuješ
6/ Nevzdáš
7/NEVYCHOVANÉ ADLÁTY BUDEŠ MATITI VÝHRADNĚ JEZDCI!
https://sachy.cz/play/655c32b2-83b0-4a21-8bb0-55aee463e2d3

Zdeněk Čekal

Rád bych poděkoval IM Burešovi za skvělou sérii výukových videí pro nejmenší. Chybí mi tam však jedna elementární kapitola…O vzdávání partie, pokud má soupeř rozhodující materiální převahu a šance zachránit se jsou nulové. Na herně „šachy.cz“ se rozšířil nešvar „hrát až do konce,“ lhostejno zda má soupeř dámu navíc, či zda hrozí nekrytelný dvoutahový mat. Odhadem pouze 5% šachistů (včetně mne) „umí“ včas rezignovat. Jedince, kterým chybí elementární úcta k soupeři, trestám dlouhým a bolestivým „umíráním,“ viz názorná ukázka:
https://sachy.cz/play/314ee4a9-162a-489a-975e-44656d5ac454
Toto je, myslím, správná medicína jak naučit nevychovance dobrým mravům.

Jan Jílek

Dovolím si nesouhlasit  :usmev: To co jsme vytvořili, je takové efektivní minimum, takže podle mého názoru skutečně začínající šachista si potřebuje spoustu pozic obehrát, aby získal praxi – prostě hrát až do vyčerpání možností, doslova – ten člověk se učí každým tahem. Obzvlášť to platí, pokud jsou začátečníky oba, kde o naprosté zvraty není nouze  :mrknuti:

Co se týče Vašeho postupu „trestání“, kdysi jsem něco podobného to také provozoval, pak jsem si uvědomil, že je to špatně a to z několika důvodů:
1) v tu chvíli se nechovám o moc lépe než soupeř
2) skutečně chci začínajícímu šachistovi tu hru znechutit? Proč?
3) podobným jednáním sám ztrácím čas

Od určité doby setkání s podobnými jedinci beru jako nutné zlo on-line hraní a podobného soupeře radši rychle zmatím a doufám, že příští soupeř bude v tomto ohledu lepší.

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x