Zrychleme!

Je to možná už dost dávno, ale mně se to nezdá být dlouho… Někteří z nás ještě pamatují doby, kdy se hrálo tempem 2,5 hodiny na 50 tahů, pak 1 hodina na 20 tahů a pak přerušení (snad se nepletu, je to už dost dlouho  :usmev: ). Pak se začalo zrychlovat…

Všichni nadávali. Dnes se hraje tempem (většinou) 1:30 na 40 tahů s přídavkem 30 vteřin za provedený tah a pak 30 minut s přídavkem pro každého hráče na dohrání.

Jen podotknu, že kdysi se hrálo i bez hodin…

Kdykoli se zkracovalo tempo hry, slyšeli jsme nářky, jak utrpí kvalita šachu. Opravdu tomu tak je? Jistě, dělá se více chyb, nehrají se nejsilnější tahy. Na druhou stranu…. Stojí někdo o to, aby se hrály nejsilnější tahy (pominu skutečnost, že ani v dnešní době se neví, které to jsou  :smich: )?

Ne. Pár lidí to možná zajímá, ale většina vyhledává spíše „krev“. Šachy nejsou nudný sport. Šachy dokáží bavit i lidi, kteří jim skoro vůbec nerozumějí. Stačí jim tu zábavu zpřístupnit.

Proto říkám: ZRYCHLEME!
Rozumím tomu, že teď mě mnoho lidí bude považovat za blázna a možná budou mít i tak trochu pravdu. Ale….
Normálního „člověka-nešachistu“ vůbec nezajímá, že po 1.e4 e5 by měl bílý hrát asi 2.Jf3.

Šachistu zase nezajímá, že po 1.e4 e5 by mohl hrát 2.f4, když všichni (skoro  :usmev: ) mají dobré výsledky s tahem 2.Jf3. Dobré může být obojí (+ještě „iks“ dalších tahů). Ostatně, je jedno, co hrajete, otázka je, kolik máte času na rozhodování. Dnes může počítačový šachový program vymyslet totéž (a pravděpodobně i víc), jako člověk. Člověk zatím mírně pokulhává, ale i on je schopen vymyslet  to, co program. Jistě, za delší dobu…

V poslední době se stále řeší cheating, tedy podvádění v šachu. Řekněte sami, bylo by jednoduché podvádět při zkráceném tempu a ještě k tomu mírně opožděném přenosu??? Nebylo.

Místo zkracování se FIDE (a nejen ona) zabývá tím, jak řešit cheating. Nestačilo by jen omezit tempo hry? Vždyť by odpadla spousta problémů! Hráč odcházející v rapidu x-krát za partii na WC? Nemožné, aby si toho nikdo nevšiml! Nějak nechápu, proč jdeme (FIDE) hlavou proti zdi. Než investovat do drahých rámů a jiného příslušenství a podobných věcí, nebylo by lepší třeba zkrátit hrací tempo?

Proč ne?
Protože jsme na „naše“ tempo zvyklí??? Blbost. Šlo by to a na 99,999999% a stejně k tomu dojde.

V souvislosti s tím nás „na vsi“, tedy východně od Prahy, napadla logická (netvrdím, že správná  :usmev: ) myšlenka: Zkracování.

Pokud vás napadlo, že se chystá Karviná Open (nebo Open Karviná??? ) a tohle má být jakési intro, pak přemýšlíte správně.
Ano, chystám se „ohřát si polívčičku“ …

…a napsat něco málo o důvodech změn v Open Karviná….
Zítra? Asi ano 🙂 Rovněž se zmíním i o dalších turnajích….  :mrknuti:

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš Zimniok

Jistě, podvádět se dá všelijak. Přesto si myslím, že zkrácení tempa je jednou z cest, i když nedokonalou. Když už je řeč o podvádění… Jsem radikálně proti online přenosům. Napadlo mě zrušit digitální přenosy a hlavně digitální šachovnice.

V dnešní době není problém upravit je (nebo si relativně levně – cca 3-5 tis. Kč – postavit vlastní digitální „cheaterskou“ šachovnici) a nebude to ani nijak drahé  :usmev: , ani to není nic složitého.
Stačí zabudované Raspberry PI (popř.jiný miniaturní počítač) s běžícím šachovým programem s nekonečnou analýzou + LED displej. Ale možná plácám blbosti a FIDE to má ošetřeno třeba certifikací digitálních šachovnic (pochybuji…  :usmev: )

RHHH

Samozřejmě že i při zpoždění přenosů a zkrácení času by cheating možný byl. Jsou zdokumentovány případy, kdy měl hráč na krku řetízek s „přívěskem“ (vypadal tak, ale byla to kamerka) a malý mikrofon v uchu, takže mu komplic 200 km daleko radil tahy živě. Bohužel jen velmi kvalitní (a drahé) přístroje v kombinaci s velmi pečlivým rozhodčím dokáží rozeznat při prohlídce mikrofonek v uchu.

David Navara

Zrychlování tempa je logickým trendem, ale doufám, že kvůli němu úplně nezmizí turnaje hrané klasickým tempem. (Většinu partií si přehrávám dodatečně. Tam mi na kvalitě záleží, zatímco svižnost a dramatičnost ztrácejí na významu.)
Proti podvádění může zkrácení tempa pomoci, ale špičkové turnaje by se bez rámů ani tak neobešly, jelikož bulharský podvodník Borislav Ivanov už před lety vyhrál i nějaký silně obsazený turnaj v rapid šachu.

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x